Dienas ziņas

60 pansionāti saņem sveicienus tiešsaistē

Dienas ziņas

Labdarības maratons "Dod pieci" rīt noslēgsies

Pārtrauks sniegt plānveida stacionāro palīdzību

Slimnīcās uz divām nedēļām pārtrauks plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielā stacionēto Covid-19 pacientu skaita dēļ uz divām nedēļām, no 23. decembra līdz 4. janvārim,  pārtrauks plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu slimnīcās, otrdien paziņoja Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

Ministre skaidroja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz stacionēto Covid-19 pacientu skaitu.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistika liecina, ka pagājušajā nedēļā, salīdzinot ar vienu nedēļu iepriekš, palielinājies ir gan ar Covid-19 saslimušo cilvēku skaits (par 20,78%), gan stacionēto Covid-19 pacientu skaits (par 15,8%).

Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem šobrīd stacionārā ārstējas 998 pacienti: 948 ar vidēji smagu slimības gaitu, 50 ar smagu slimības gaitu. Turklāt epidemioloģiskās prognozes liecina, ka slimnīcās slodze Covid-19 pacientu dēļ turpinās pieaugt.

Viņķele norādīja, ka problēma veselības aprūpes sistēmā nav gultu skaits, bet gan mediķu skaits. 

Covid-19 pacienta ārstēšanai nepieciešams vairāk mediķu, tādēļ pieņemts lēmums ierobežot plānveida stacionāro pakalpojumu sniegšanu. 

"Viena no Covid-19 izpausmēm ir, piemēram, apgrūtināta spēja elpot. Protams, to nevar pagaidīt un atlikt. Šādā situācijā slimniekiem nekavējoši ir jāsniedz palīdzība. Tieši tādēļ, ka mums slimnīcās ir faktiski jau tūkstotis Covid-19 pacientu, kuriem šāda palīdzība ir vajadzīga, ir lēmums uz divām nedēļām pārtraukt plānveida stacionārās palīdzības sniegšanu," skaidroja ministre.

Ja situācija neuzlabosies, būs jālemj arī par ambulatoro pakalpojumu ierobežošanu, norādīja Viņķele.

Arī premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) uzsvēra, ka slimnīcas ir stresa stāvoklī un akūto pacientu uzņemšana ir apgrūtināta. Viņš atkārtoti aicināja cilvēkus ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tai skaitā izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas.

Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte.

Arī no 23. decembra līdz 4. janvārim slimnīcām jānodrošina šādi pakalpojumi dienas stacionārā:

-           pakalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību – ķīmijterapiju, bioloģiskos medikamentus, orgānu aizstājējterapiju;

-           staru terapija;

-           veselības aprūpes pakalpojumi hematoloģijā;

-           metadona un buprenorfīna aizvietojošā terapija;

-           pacientu veselības aprūpe, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionārā neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana;

-           invazīvā kardioloģija;

-           invazīvā radioloģija. 

Stacionāros obligāti būs jānodrošina:

-           akūtā un neatliekamā medicīniskā palīdzība;

-           onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte;

-           veselības aprūpes pakalpojumi saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu – onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības; traumatoloģija;

-           akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šī pakalpojumu atlikšana var radīt invalidizācijas risku vai darbaspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanas traucējumu pasliktināšanos.

Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas.

Slimnīcām uzdots tās iespēju robežās nodrošināt attālināti.

Katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu, ja kāds pakalpojums tiks atlikts. Vienlaikus šie pacienti nezaudēs savu rindu, un, atjaunojot konkrēto pakalpojumu sniegšanu, tos saņems prioritāri.

Ja cilvēks, piemēram, kopā ar ģimenes ārstu izlemj, ka kāds pakalpojums šobrīd nav nepieciešams, svarīgi ir atcelt pierakstu ārstniecības iestādē, informēja Veselības ministrija.

Lai saņemtu precīzāku informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, aicinām sazināties ar Nacionālo veselības dienestu pa telefonu 80001234.

KONTEKSTS:

Valsts operatīvā medicīniskā komisija ceturtdien, 10. decembrī, sēdē nolēma veselības aprūpes sistēmā Covid-19 radītās pārslodzes dēļ izsludināt ārkārtas situāciju. Tas slimnīcu vadītājiem dos iespēju brīvāk organizēt darbu Covid-19 pacientu pieplūduma gadījumā. 

Līdz šim vairākas slimnīcas jau bija paziņojušas par plānveida operāciju atcelšanu vai ierobežošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti