Slimnīcas saņem maskas; uzsver sabiedrības lomu cīņā ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Apjomīgas un ļoti gaidītas kravas pirmdienas rītā ieripoja lielo Rīgas un arī reģionālo slimnīcu pagalmos. Gandrīz miljons svētdien no Ķīnas atvesto sejas masku, respiratoru un aizsargbriļļu nodotas mediķiem. Vienlaikus Latvijas Lielo slimnīcu asociācija sarunā ar prezidentu uzsvēra sabiedrības lomu cīņā ar Covid-19.

ĪSUMĀ:

  • Slimnīcas saņem maskas un citus aizsarglīdzekļus; to piegādes biežumu palielinās.
  • Stradiņa slimnīcā 20 darbinieki gaida analīzes; viņus aizstāj ar citiem.
  • Katrs pacients tagad tiek uzskatīts par potenciālu Covid-19 nēsātāju, tāpēc aizsarglīdzekļu vajadzīgs daudz.
  • Lielo slimnīcu asociācija sarunā prezidentu norāda uz mediķu trūkumu, kā arī visas sabiedrības iesaisti cīņā ar Covid-19.
  • Prezidents uzsver, ka veselības aprūpei jābūt augstāk gan budžetā, gan vērtību skalā.

Saņem maskas mediķu pasargāšanai

Lai pasteidzinātu individuālo aizsarglīdzekļu kravas piegādi, neskaitāmās kastes ar maskām un respiratoriem Latvijā nogādāja "airBaltic" pasažieru lidmašīna. Daudzus gan satraukuši vairāku citu Eiropas valstu paziņojumi, ka no Ķīnas iegādātās maskas izrādījušās nederīgas. Arī pie mums maskas tiks pārbaudītas, bet, kā uzsver Nacionālajā veselības dienestā, jau pirms to iegādes tika rūpīgi vērtēts kur un no kā pirkt.

"Kad mēs tuvojamies līguma slēgšanai, tad mēs aizsūtām lūgumu pārbaudīt konkrētu uzņēmumu, konkrētu rūpnīcu, lai tā rūpnīca tur pastāvētu, vai reģistrācijas dokumenti ir kārtībā," pastāstīja Nacionālā veselības dienesta direktors Edgars Labsvīrs.

Jau pirmdien maskas tika izdalītas trim lielajām Rīgas un septiņām reģionālajām slimnīcām. Otrdien tās ceļos uz vēl vairākiem desmitiem slimnīcu, arī uz ģimenes ārstu un zobārstniecības praksēm.

"Pēdējās nedēļas dzīvojām faktiski no rokas mutē, ik pa brīdim plānojam tikai līdzekļu pietiekamību dažām nākamajām dienām, nedēļai varbūt Šobrīd mēs esam nodrošinājušies uz nākamajām divām līdz četrām nedēļām. Protams, tas ir atkarīgs no tā, kāda būs saslimušo plūsma," stāstīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Rinalds Muciņš. Viņš arī norādīja, ka pēc nedēļas nogalē konstatētās onkoloģijas ārstes saslimšanas attiecīgais korpuss ir dezinficēts un otrdien atsāks darbu. Tiesa, 20 darbinieki vēl gaida analīžu rezultātus. Tādēļ slimnīcā šos darbiniekus nākas aizstāt ar citiem.

Gan lielās slimnīcas, gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests atzīst – nu jau katrs pacients tiek uzskatīts par iespējami infekciozu, tādēļ individuālie aizsardzības līdzekļi tiek piešķirti visiem mediķiem. Pašlaik paredzēts, ka valstī palielinās aizsarglīdzekļu piegādes biežumu.

Sabiedrības iesaiste cīņā ar Covid-19

Taču arī šī aizsardzība tiek organizēta dažādos līmeņos, tādēļ joprojām ir ļoti svarīgi, lai cilvēki ārstiem nemelotu par savu veselības stāvokli un saskari ar ceļotājiem vai saslimušajiem. Un ar aicinājumu mudināt cilvēkus būt godīgiem Latvijas Lielo slimnīcu asociācija vērsusies pat pie Valsts prezidenta. 

Lielo slimnīcu asociācijas vadītājs Valts Ābols
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Lielo slimnīcu asociācijas vadītājs Valts Ābols Latvijas Radio skaidroja – prezidentam nodots vēstījums, ka tas, cik veiksmīgi izdosies cīnīties pret vīrusu, ir tikai daļēji atkarīgs no slimnīcu gatavības. Lielākā loma ir katra sabiedrības locekļa atbildībai.

"Domāju, ka slimnīca veic diezgan daudz pasākumu, lai mēs būtu maksimāli gatavi. Atbilde uz jautājumu, vai Latvijas slimnīcas ir gatavas atrisināt krīzi, šoreiz tas ir tikai daļēji atkarīga no mums. Rezultāts vistiešākā veidā būs atkarīgs no slimības attīstības scenārija, un šo scenāriju kopā veido katrs Latvijas iedzīvotājs," sacīja Ābols.

Viņš stāstīja, ka slimnīcās ir noteikts daudz pasākumu, lai pasargātu pašus mediķus no inficēšanās, kā arī infekcijas pārnešanas uz kolēģiem un pacientiem. 

Lielo slimnīcu asociācija sarunā ar Egilu Levitu vērsa prezidenta uzmanību uz situāciju, kad zemo algu un mediķu trūkuma dēļ ārsti un māsas gadiem strādā vairākās darbavietās. Epidēmijas apstākļos ārstu pārvietošanās starp slimnīcām un privātpraksēm vairo mediķu inficēšanās risku. Taču pilnībā to pārtraukt nav iespējams darbinieku trūkuma dēļ. 

Prezidenta kancelejā informēja, ka Levits uzslavējis slimnīcu darbu, norādot - tās ir daudz gatavākas krīzei, nekā to var redzēt dažās citās Eiropas valstīs.

Tāpat Levits sarunā atzīmēja, ka "šīs krīzes skarbā mācība ir, ka veselības aprūpei budžetā un vērtību skalā ir jābūt augstākai prioritātei, un to tagad izprot arī sabiedrība, un pēc krīzes risināšanas būs jāturpina pievērsties sistēmiskiem risinājumiem".

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošana

LSM.lv apkopojis noderīgus ieteikumus, lai izvairītos no Covid-19 izplatības, kā arī par to, ko darīt atbraucējiem no ārzemēm. Apkopoti telefona numuri, uz kuriem zvanīt ar jautājumiem par Covid-19, analīzes nodošanas vietas, skaidrojums, kam veic valsts apmaksātās analīzes.
Bezmaksas informatīvais diennakts tālrunis 8345.
Vienotā mājaslapa saistībā ar Covid-19 - covid19.gov.lv.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi. Vēlāk brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimenei.

25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Pēc epidemiologu teiktā, Latvija nonākusi epidēmijas otrajā fāzē, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, līdz 30. martam medicīnas darbinieku vidū reģistrēti jau 14 Covid-19 saslimšanas gadījumi. Inficējusies bērnu ķirurģe un vēl divi darbinieki Rēzeknes slimnīcā, pieci stomatologi, Stradiņu onkoloģe, kāds neatliekamās palīdzības šoferis un vēl četri medicīnas darbinieki. Veselības ministre publiski paudusi, ka jau tā augsto mediķu inficēšanās risku Latvijā palielina gadiem pierastā situācija, kad ārsti spiesti strādāt vairākās darbavietās.

Marta beigās valdība lēma piešķirt 8 miljonus eiro piemaksām mediķiem Covid-19 krīzes laikā. Piemaksas mediķiem būs dažādas un maksimālais apmērs sasniegs 50% no algas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti