Slimnīcas pirmos jaunā koronavīrusa pacientus gaida ar stingri izstrādātu kārtību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pašlaik Latvijas slimnīcās satraucošas ir nevis bažas, ka varētu nespēt tikt galā ar jaunā koronavīrusa «Covid-19» upuriem, bet gan iespēja, ka neapdomīgāki vīrusa nēsātāji nezināšanas vai citu iemeslu dēļ to varētu izplatīt ārstniecības iestāžu uzgaidāmajās telpās. Sabiedrība gan satraukumam ļaujas visai viegli, secināms pēc daudzajiem telefona zvaniem slimnīcās un iedzīvotāju vēlmes pārbaudīties.

Latvijas Radio pabija Rēzeknes slimnīcā un Latvijas Infektoloģijas centrā, kas būs centrālā iestāde koronavīrusa pacientu uzņemšanai.

Slimnīcas pirmos jaunā koronavīrusa pacientus gaida ar stingri izstrādātu kārtību
00:00 / 07:55
Lejuplādēt

Aktuālu informāciju un skaidrojumus par jauno koronavīrusu «Covid-19» atbildīgās iestādes aicina meklēt Slimību profilakses un kontroles centra interneta lapā, darba laikā zvanot pa tālruņiem 67501590 vai 67387661, bet saslimšanas simptomu gadījumā vērsties pie neatliekamās medicīniskās palīdzības pa tālruni 113.

Taču pēdējā laikā kā sava veida uzziņu birojam nākas strādāt arī Latvijas Infektoloģijas centra klientu apkalpošanas centram.

Zvanītājus pie telefona klausules mierina un izglīto speciāliste Vija Krastiņa.

"[Par koronavīrusu interesējas] ļoti daudzi. Ir dažādi zvani - pārsvarā ir tie, kas ir bijuši Itālijas slēpošanas kūrortos. Viņi atgriežas atpakaļ, un viņiem ir dažādas problēmas. Dažus negrib darbā ņemt - tad es saku: "Nu tad lai darbavieta dod jums divas nedēļas brīvas, ja viņi negrib jūs redzēt.". Vēl kāds zvanīja, kam ir mazs zīdainis mājās un viņš baidās to inficēt. Es teicu: "Nu tad neejiet mājās, apmetieties divas nedēļas kaut kur citur." Burtiski katrs zvans ir savādāks. Katram savādāk ir jāatbild. Ir tādi, kas ir veltīgi satraukušies un viņiem vajag kādu, kas paskaidro un nomierina. Trakākais ir kad zvana ģimenes ārsts, kuram pašam būtu viss jāzina un viņš nezina, kā rīkoties. Kad zvana no ātrās palīdzības - tad ir diezgan dīvaini," stāsta Krastiņa.

Veselības nozares vadība gan uzsver, ka savus speciālistus regulāri izglīto un apmāca arī par jaunākajām lietām. Iespējams, lielākā slodze šajā ziņā ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības personālam, kam nu ir arī pienākums no potenciālajiem pacientiem izbraukumos ņemt analīžu paraugus un vest tos uz laboratoriju. Iemesli ir gan resursu taupīšana, iztiekot bez aizdomīgo slimnieku vadāšanas, gan vīrusa izplatības mazināšana.

Bažas rodas arī slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kur starp daudziem citiem pacientiem parādās arī tādi, kas satraukušies par dabūtu jauno vīrusu.

Rēzeknes slimnīcas galvenā māsa Elita Cīrule stāsta, ka pēc stingri izstrādātas kārtības ārsta palīgs katru pacientu iztaujā, vai bijis vīrusa skartajās zemēs. Pēc tam ņem paraugu speciālām analīzēm. "Ja ir nepieciešams, mēs viņu varam izolēt infekcijas nodaļā. Uzņemšanas nodaļā neturam sakarā ar to, ka te ir ļoti liela plūsma. Infekcijas nodaļā ir boksi, kur cilvēku var izolēt. Protams, cilvēks tiek pēc iespējas transportēts uz Infektoloģijas centru - pamatvietu, kur pacientus aprūpēs, ja tādi pacienti būs," saka Cīrule.

Vēl pirms pāris nedēļām Infektoloģijas centrs medijiem bija gatavs izrādīt katru telpu, kas paredzētas koronavīrusa slimnieku uzņemšanai un ārstniecībai. Taču tagad, kad daļa iespējamo pacientu uz laiku ir izolēti centrā un gaida sešu stundu ilgās analīzes vai simptomus līdz 14 dienu garumā, ārstniecības iestādē attiecīgi sagatavotās telpas svešiniekiem esot slēgtas. Sākotnēji vakar Veselības ministrijas ierēdņi pat neļāva centra speciālistiem runāt ar Latvijas Radio, bet, iesaistoties ministrei, tomēr Infektoloģijas centra galvenajai ārstei Baibai Rozentālei deva zaļo gaismu intervijai.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Cilvēku paniku rada bailes no nezināmā. Kad [jautā] vai jūs esat gatavi - mēs domājam, ka jā. [Tomēr] vai var būt pilnīgi gatavs tam, par ko nav zināms? Šis [vīruss] jau ir zināms. Ķīna slēpa. Lipīgās slimības var noslēpt līdz zināmam līmenim. Kad viņas to pārsniedz - neko jūs nenoslēpsiet. Dažus gadījumus var. Ķīnā var tūkstošiem gadījumu noslēpt un norakstīt zem kaut kādas citas diagnozes. Pēc tam nekas no tā neiznāca. Infekcijas ir lipīgas. Šīs ir lielas treniņmācības," pauž Rozentāle.

Kamēr ārstiem mācības, pacientiem tā jau pašlaik ir realitāte. Ārste Rozentāle atkārto, ka potenciāli sasirgušos vispirms izolē tā dēvētajos boksos pa vienam. Ja vīruss apstiprinātos, pacientu pārvietos uz speciāli iekārtotu nodaļu atsevišķā ēkā.

Arī tagad tur daži iespējamie slimnieki esot, jo viņi izvēlējušies 14 dienu nogaidīšanas laiku aizvadīt Infektoloģijas centrā.

"Abas nodaļas ir atbrīvotas - sestajā nav ne viena, bet 8. nodaļā ir. Pats pirmais pacients, kurš atnāca, bijis Uhaņā. Viņam bija parastais, sezonālais koronavīruss un vēl 5 dienas līdz 14 dienām palikušas. Mēs sakām: "Jums jāpaliek". Tad viņš tiek ārā un aiz mūsu žoga sociālajos tīklos bija ielicis to izrakstu: "Nesatraucieties - parastais koronavīruss ir parastais, sezonālais. Tas neparastais man nebija"," tā Rozentāle.

Speciālisti atgādina pamatlietas, kas var palīdzēt nenonākt slimnīcā arī citu saslimšanu reizēs. Proti, bieži mazgāt rokas, pārāk cieši nekontaktēties ar slimiem cilvēkiem, kā arī pašam saslimšanas reizē padomāt par veselajiem un ārstēties, nevis doties uz darbu vai citām publiskām vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti