Panorāma

"Latvijas Avīzes" portāls nonāk "Rīga TV24" īpašumā

Panorāma

Lietuvā jārēķinās ar robežkontroli un ierobežojumiem

Slimnīcās atgriežas pacienti

Slimnīcām uzkrāti vairāki tūkstoši neapkalpotu pacientu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pāris mēnešos, kuru laikā Covid-19 ierobežošanas pasākumu dēļ nebija pieejama liela daļa ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu, vadošajās slimnīcās neapkalpoti palikuši tūkstošiem pacientu. Kopš nedēļas vidus slimnīcas atkal veic dažādus izmeklējumus, atsevišķas ķirurģiskās procedūras un citus pakalpojumus, tomēr stingro drošības pasākumu dēļ tie aizņem vairāk laika nekā iepriekš.

Radioloģisko izmeklējumu iekārta Covid-19 epidēmijas laikā īpaši rūpīgi jādezinficē pēc katra pacienta. Jānotīra visas virsmas, kur pacients ir gulējis, sēdējis, kaut vai tikai pieskāries. Tāpat arī – kur atradušās viņa drēbes. Viena šāda procedūra aizņem vidēji piecas minūtes. "Ja mums ir dienā vidēji 30-35 pacienti, tad vismaz 35 reizes," saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Diagnostiskās radioloģijas nodaļas radiogrāfers Rūdolfs Purvietis.

Radiogrāfers Rūdolfs runā ne bez grūtībām. Augstākās drošības maskā jāpavada visa diena. "Ir citreiz tā, ka pēc garām darbadienām muskuļi sāp, jo tas skābekļa daudzums samazināts, jo augstāka filtrācijas klase, jo mazāk skābekļa," saka Purvietis. Tagad, kad izmeklējumi atsākušies, darbadiena ir gara, pierakstīties var līdz pat astoņiem vakarā. Pacienti no malas ar slimnīcā stacionētajiem satikties nedrīkst.

"No rīta mums nāk visi stacionāra smagie pacienti, kurus mēs steidzam izmeklēt tā, lai no plkst. 12 jau varētu pieņemt ambulatoros pacientus, kur arī ir iekrājušies ļoti daudz dažāda veida izmeklējumi. Pēc stacionāra mums ir lielā dezinfekcija, mēs ar īpašiem dezinfekcijas līdzekļiem dezinficējam kādu pusstundu, visu tīrām, pārtīrām, attiecīgi arī vēdinām telpas. Tad mēs tālāk sākam strādāt ar ambulatorajiem pacientiem," norāda RAKUS Diagnostiskās radioloģijas nodaļas vecākā radiogrāfere Laila Grīntāle.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā vien iekrājušies septiņi tūkstoši neapkalpotu pacientu, kam izmeklējumi vai procedūras bija ieplānoti Covid-19 mēnešos. 90% šo pacientu jau saņēmuši slimnīcas zvanu un pieraksts pārcelts. Tuvākajās dienās tiks apzināti visi.

"Cilvēkiem nevajadzētu nākt speciāli klātienē noskaidrot, vai tad es varu pierakstīties, ar pacientiem tiks kontaktēts, un arī šie 10 atlikušie procenti tuvākajā laikā tiks apzināti," atzīst Rīgas Austrumu slimnīcas ārstniecības direktors Haralds Plaudis.

Slimnīca pieņem arī jaunus pierakstus, tomēr jārēķinās, ka izmeklējums var būt jāgaida vairākus mēnešus, jo priekšroka ir jau iekrātajiem pacientiem un drošības pasākumu dēļ procedūras tagad aizņem vairāk laika nekā iepriekš.

"Ja, piemēram, ķirurģijā stundas laikā mēs bijām pieņēmuši, ka ķirurgs var konsultēt četrus, tie būs trīs un atsevišķās specialitātēs divi pacienti stundā, kas, protams, šo gaidīšanas laiku paildzinās," saka Plaudis.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) pa Covid-19 laiku iekrājušies teju tikpat daudz pacientu kā Austrumu slimnīcā, veseli 5000, un jau pirmajā dienā, kad pakalpojumu klāsts tika atkal paplašināts, šeit ieradās veseli 500 pacienti, un kopš tā brīža plūsma ir tikai augusi. Tomēr vairāki no tiem, kam slimnīca zvanījusi un aicinājusi uz iepriekšējos mēnešos plānoto izmeklējumu, atteikuši.

"Tīri cilvēcīgi tas ir saprotams, droši vien tās ir zināmas bailes un neziņa par situāciju, bet es gribētu aicināt šo situāciju izmantot, jo atlikšana uz vēlāku laiku – mēs nezinām, kas notiks pēc mēneša, pēc diviem, vēl vairāk – mēs nezinām, kas notiks rudenī, tāpēc mēs tiešām ļoti aicinātu, ja šī konsultācija vai izmeklējums ir nepieciešams, cilvēkus nākt, izmantot, nebaidīties," apgalvo BKUS valdes locekle Zane Straume.

Tiesa, slimnīca lūdz pagaidām bērnus vest tikai viena vecāka pavadībā. Reģionu slimnīcās tik garas rindas kā Rīgā nav iekrājušās, bet arī, piemēram, Daugavpilī Covid-19 dēļ neapkalpotie pacienti mērāmi tūkstošos. Pierakstu veikšanu apgrūtina apstāklis, ka daļai pacientu, piemēram, pirms ķirurģiskām manipulācijām, jāuzrāda negatīvs Covid-19 analīžu rezultāts.

"Viņiem sākotnēji jāgriežas pie ģimenes ārsta, jāsaņem nosūtījums, pēc tam ir jāpiesakās uz testēšanu un tikai tad pēc kādām divām dienām viņi varēs nokļūst uz ambulatoro pieņemšanu," norāda Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs.

Slimnīca gan cer drīzumā daļai pacientu, piemēram, pirms operācijām, Covid-19 testu nodrošināt uz vietas slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti