Slimnīcā smagā stāvoklī nonāk ar difteriju slims, nevakcinēts bērns

Smagā stāvoklī un novēloti Bērnu slimnīcā nonākusi kāda nepilnus trīs gadus veca meitene, kurai ārsti diagnosticēja difteriju. Vecāki apzināti bija nolēmuši bērnu vispār nevakcinēt. Šī slimība daudzviet Eiropā jau ir aizmirsta, taču Latvijā pēdējos gados tā ir pat ļoti aktuāla, uzsver ārsti un epidemiologi. Tāpēc mediķi aicina sabiedrību īpaši atbildīgi pārdomāt izvēles un nekaitēt bērnu dzīvībai un veselībai.

„Jau kārtējais gadījums, un šī nav pirmā izglābtā dzīvība Bērnu slimnīcā bērniem ar vakcīnkontrolējamām slimībām, infekcijām. Mēs ilgu brīdi esam klusējuši…" saka bērnu infektoloģe Dace Zavadska. Viena no viņas pacientiem ir nepilnus trīs gadus vecās meitene, kurai atklāta difterija.  Ārste stāsta, ka bērns nebija vispār potēts un ar difteriju inficējās no pieauguša cilvēka. Lēmumu nevakcinēt bērnu vecāki bija pieņēmuši, smeļoties informāciju internetā un arī konsultējoties.

„Meitenītes vecāki bija apzināti pieņēmuši lēmumu bērnu nevakcinēt, konsultējoties ar homeopātu. Meitenīte ir saslimusi ar difteriju un viņai draudēja nopietnas veselības un dzīvības briesmas,” saka Zavadska.

Viņa uzsver, ka arī meitenes nonākšana slimnīcā nebija viegla, jo netradicionālā medicīna, kur padomus smēlās vecāki, šādu soli neatbalstīja. Līdz ar to bērns slimnīcā nonāca novēloti.

Tagad meitene jūtas labāk, viņa ir pārvesta uz infekciju nodaļu, taču, vai viņai attīstīsies tā dēvētās vēlīnās komplikācijas, ārsti pagaidām vēl nevarot spriest. Jo tās varot parādīties pat desmit nedēļu laikā. Vēlīnās komplikācijas galvenokārt ir saistītas ar dažādiem nervu sistēmas bojājumiem, norāda Zavadska. „(..) kustību traucējumi, dažreiz arī citi traucējumi (..),” saka Zavadska.

Ārste arī norāda, ka vēlīnās komplikācijas un dzīvības briesmas attīstās nevakcinētajiem pacientiem. Arī vakcinētie pacienti varot saslimt ar difteriju, tiesa ne bieži, taču tad slimība izpaužas vieglā formā un nav šo smago seku.

Lai arī daudzās Eiropas valstīs difterija jau ir aizmirsta slimība, Latvijā tā nebūt nav. „Latvijā difterija ir aktuāla no 1993.gada, (..) no 2000.gada saslimstība pakāpeniski samazinājās, taču, sākot no 2010.gada, saslimstība pieaug,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra epdiemioloģe Irina Lucenko.

Lucenko pieļauj, ka tas varētu būt skaidrojams vispirms jau ar nepietiekamo vakcinācijas aptveri, sevišķi jau pieaugušu cilvēku vidū. Bērnu vidū aptvere neesot ideāla, bet salīdzinoši augsta, taču pieaugušie par potēšanos mēdz aizmirst.

Tiesa, lai arī bērnu vakcinācijas aptvere ir vidēji 90% līdz 95% robežās, arī to vajadzētu uzlabot, uzskata epidemiologi. Piemēram, dati pērnā gada nogalē atklāj, ka gandrīz 1000 gadu un divu gadu vecu bērnu vecāku ir atteikušies no savu atvašu potēšanas.

Savukārt ārste Dace Zavadska aicina vecākus izvēlēties tā, lai nekaitētu saviem bērniem, un, ja ir jautājumi, viņa lūdz vērsties pie profesionāļiem pēc padoma un informācijas, kas balstīta zinātniskos faktos. Statistika ir skarba - ik gadu viens vai divi bērni Latvijā mirst no vakcīnu kontrolējamām slimībām, vēl vairāk bērnu smagi saslimst un iegūst smagas komplikācijas.

Saistītie raksti
4 komentāri
citam viedoklim
Pretējās puses viedokli ievietot ir bezjēdzīgi! Jo 99.99% ārstu ir pārliecināti, ka difterijas vakcīna ir OK. Ja pievieno pretējās puses viedokli, tad var iedomāties, ka viedokļi šajā jautājumā dalās 50:50. Turklāt difterijas vakcīna nāk komplektā ar vakcīnām pret stingumkrampjiem un garo klepu, kam arī ir tikpat nepieciešami iegūt imunitāti! Vai Jūs gribat teikt, ka rakstam par marihuānas lietošanu arī vajadzētu pretējās puses viedokli, ja 99,99% speciālistu ir pārliecināti, ka tā neko labu nedod? Un Jūs gribētu, ka Jūsu bērns pusaudžu vecumā lasa šādus rakstus ar "abpusējiem viedokļiem" un laimīgs uzsmēķē zāli, jo ir taču cilvēki, kas uzskata, ka tas ir veselīgi? Vai Jūs domājat, ka homeopātijai "apakšā" nav bizness? Vai nav pienācis laiks pamosties? Pirkt graudiņus vai pilienus, kas satur pīļu aknu lizāta atšķaidījumu 10 000 pakāpē? Palasiet informāciju par placebo - tikpat labi Jūs varat dod slimajam bērnam maizes drupačas un teikt, ka tās ir zāles un efekts būs tieši tāds pats.
alpaka cukurgalva
iepriekšējam komentētājam: kāds vēl otras puses viedoklis? Ir jautājumi, par kuriem nav jābūt otras puses viedoklim - ja šāds viedoklis ir bijis noziedzīgs. Šajā situācijā homeopātam būtu jāuzņemas atbildība, tāpat kā jebkuram, kurš izplata absurdus viedokļus, iepriekšējais komentētāj.
kur cits viedoklis?
Kur ir pretējās puses (homeopāta) viedoklis? Circenei tiešām ir jāatkāpjas, jo cilvēki galīgi baidās no mūsdienu medicīnas, ja it kā ielaiž slimības! Vakcīnu pret difteriju nemaz nevar bērniem dabūt, uzreiz komplekso iegrūdīs! Antivielu testus ģimenes ārsti nepraktizē! Un kādas blaknes ir no potēm? - mēs taču daram tikai labu savam bērnam, tā vajag - potējiet jebko, testējiet vien jaunas zāles uz 3. valsts bērniņiem! Uzskatu, ka var dzīvot bez potēm, bet lielākā uzraudzībā, ko neviens netaisās nodrošināt, jo visur apakšā ir farmācijas bizness un mēs nemaz nenojaušam, ko mēs nodarām saviem bērniem ar potēm un temperatūras nosišanas sīrupiņiem, ka tikai dzīvs, tas nekas, ka mazliet zombēts!
Es
Arī homeopātija ir daļa no farmācijas biznesa. Cenas tiem graudiņiem ir vienkārši nereālas un vizītes cena liek spriest, ka homeopāta meklēšana ir turīgu ļaužu modes lieta.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti