Panorāma

Pēta, cik ilgi koronavīruss paliek uz virsmas

Panorāma

Panorāma

Slimības lapu skaits nepieaug, valsts tēriņi pieaug

Slimības lapu skaits nepieaug, bet aug valsts tēriņi par tām

Laikā, kad pat ar mazākajām elpceļu slimību pazīmēm cilvēki tiek aicināti nenākt uz darbu, aizvadītajos divos mēnešos nemaz nav pieaudzis atvērto slimības lapu skaits. Tā liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Taču valsts tēriņi par darbnespējas lapām ir auguši. Un tie turpinās pieaugt arī tuvāko mēnešu laikā, jo kopš 16. novembra pirmās trīs darba nespējas dienas elpceļu saslimšanu gadījumā apmaksās valsts.

Atvērto slimības lapu skaitu šogad gan septembrī, gan oktobrī, salīdzinot ar atvērto lapu skaitu gadu iepriekš, pieauga nebūtiski.

Izteikti vairāk cilvēku, salīdzinot ar pērno gadu, slimoja šā gada martā – laikā, kad pirmo reizi pandēmijas dēļ izsludināja ārkārtējo situāciju. Atvērto slimības lapu pieaugums bija par 26% lielāks nekā gadu iepriekš. Aprīlī šis skaitlis strauji nokritās, un bija par 13% mazāks nekā 2019. gada aprīlī.

Lai gan skaita ziņā kopumā atvērto darba nespējas lapu skaits rudenī neatšķiras no pērnā gada, krietni samazinājies A lapu skaits, ko apmaksā darba devējs, bet pieaudzis valsts apmaksāto B slimības lapu skaits. Jāpiebilst, ka B lapu izsniedz arī karantīnā esošajiem un ar Covid-19 saslimušajiem.

Un to var redzēt izmaksātajās summās. 2019. gada septembrī no valsts budžeta slimības pabalstos izmaksāti vairāk nekā 13 miljoni eiro, bet šī gada septembrī 17,5 miljoni eiro.

No šā gada aprīļa līdz septembrim saistībā ar Covid-19 slimības pabalstos – gan tiem, kas slimo, gan tiem, kas atrodas karantīnā, – no valsts budžeta izmaksāti nepilni divi miljoni eiro.

Piemēram, septembrī Covid-19 slimības pabalsti bijuši 446 cilvēkiem un viņiem izmaksāti kopumā 200 tūkstoši eiro.

Oktobrī šī summa pieaugusi vairāk nekā divas reizes, bet pabalsta saņēmēju skaits vairāk nekā trīs reizes. Oktobrī Covid-19 slimības pabalstos izmaksāts vairāk nekā pusmiljons eiro.

Naudas pabalstiem pietikšot, uzsver Labklājības ministrija.

“Speciālajā budžetā šobrīd nav ne iztrūkuma, ne arī pārpalikuma. Līdz ar to prognozēt, cik būs, ir neiespējami. Visi cilvēki, kas ir veikuši sociālās iemaksas un būs diemžēl saslimuši, saņems savas slimības apdrošināšanas,” sacīja Labklājības ministrijas pārstāvis Egils Zariņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt