Panorāma

Izsūtījums "Ar bērna acīm"

Panorāma

Septiņstāvu māju būvniecībai nogāž 18 kokus

Krāpšanā apsūdzētais Ainārs Šlesers atgriezīsies politikā

Šlesers solās nākamgad startēt Saeimas vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdz ar apsūdzības uzrādīšanu krāpšanā bijušais satiksmes ministrs Ainārs Šlesers paziņojis par atgriešanos politikā. Šlesers gatavojas kandidēt nākamajās Saeimas vēlēšanās 2022. gadā. Viņš gan vēl nenosauca partiju, kuru grasās pārstāvēt. Apsūdzību Šlesers uzskata par safabricētu, ko prokuratūra noliedz. 

Prokuratūra Aināram Šleseram ceturtdien uzrādījusi apsūdzību par iespējamiem noziegumiem ciparu televīzijas ieviešanā 2008. un 2009. gadā, kad Šlesers bija satiksmes ministrs. Viņš jebkādus pārkāpumus noliedz un uzskata, ka tiek apsūdzēts politisku iemeslu dēļ.

"Es nevēlos būt šis boksa maiss, kuru spārdīs visā šajā priekšvēlēšanu laikā. Es nerunāju par pašvaldību vēlēšanām, es runāju par lielajām Saeimas vēlēšanām, kas notiks nākamā gada rudenī.

Tāpēc es šodien vēlos paziņot, ka esmu pieņēmis lēmumu virzīties uz priekšu, nestāvēt uz vietas un gatavoties nākamajām Saeimas vēlēšanām," sacīja Šlesers.

Viņš vēl neatbildēja, no kāda politiskā spēka rindām startēs, taču noliedza, ka pievienosies nesen tapušajai partijai "Likums un kārtība", kuras līderis ir Aldis Gobzems.

Šlesers sacīja, ka laikā, kad valstī valdības reitings ir zems, pašlaik valdošajām partijām draudot neievēlēšana nākamajā parlamentā. Šlesera skatījumā, izmeklēšana pret viņu esot sākta, jo 85% sabiedrības neatbalsta valdības lēmumus, tāpēc izdomāts ar šādu līdzekli "celt valdības reitingus", līdz ar to krimināllieta esot "kārtējais politiskais šovs".

Šlesers atgādināja, ka 2011. gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pieprasīja kratīšanu viņa dzīvesvietā tā sauktās "oligarhu lietas" ietvaros, taču vairāku gadu laikā neviena apsūdzība neesot uzrādīta, tātad lieta esot bijusi safabricēta. "Jā, biju daļēji vainīgs – runāju tā, ka varēja interpretēt savādāk," izteicās Šlesers.

"Šis priekšvēlēšanu šovs" esot nepieciešams Jaunās konservatīvās partijas politiķiem Jurim Jurašam un Jānim Bordānam. Šlesers ir pārliecināts, ka tiesa viņu attaisnos, lai gan tiesas process noteikti vilksies gadiem.

Vēl pirms nedēļas Šlesers saviem bērniem esot teicis, ka politikā nekad neatgriezīsies, taču "šīs nedēļas notikumi" likuši viņam mainīt viedokli.

Prokuratūra Šlesera izteikumus par to, ka lieta safabricēta politisku iemeslu dēļ, noliedz.

"Apsūdzības ir deviņām personām par krāpšanas veikšanu organizētā grupā. Katrai no personām ir sava loma nodarījumā, un nodarījums ir vērsts uz "Hannu Digital" iesaistīšanu ciparu televīzijas apraides projektā, kas mūsu ieskatā notika nepamatoti un nelikumīgi," norādīja prokurors Monvīds Zelčs.

2008. gadā Šlesera vadītā Satiksmes ministrija valdībai iesniedza noteikumus par ciparu televīzijas ieviešanu Latvijā, kas projektā samazināja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) lomu, kā arī uzdeva Satiksmes ministrijai meklēt privāto partneri. Prokuratūras ieskatā, ministrijas rīkotā konkursa prasības bija īpaši pielāgotas tam, lai uzvarētu "Lattelecom" un tā piesaistītā apakšuzņēmuma "Hannu Digital" piedāvājums. Nodarītie zaudējumi esot ap trim miljoniem eiro.

"LVRTC plānoja iegādāties arī tehniku, ar kādu šajā projektā piedalījās "Hannu Digital", bet viņi vienkārši tika izstumti ārā tajā daļā. Sākot jau ar šiem Ministru kabineta noteikumiem, no kuriem viņi tika izstrīpoti ārā, aizstājot ar Satiksmes ministriju, kas rīkos konkursu," norādīja prokurors.

Tikmēr Šlesers uzskata, ka nozieguma šajās darbībās nav. Turklāt lēmumus par ciparu televīzijas ieviešanu pieņēmusi valdība kolektīvi, nevis Satiksmes ministrija. Viņš arī uzsvēra, ka konkursa prasībās nebija iedziļinājies.

"Dokumentus organizē, kārto ministrijas personāls. Ierēdņi, kas ir atbildīgi. Viena lieta, ko daudzi zina – IT lietas nav bijušas mana stiprā puse, kad es biju satiksmes ministrs," sacīja Šlesers.

Lietā apsūdzēts ir arī ekspremjers Andris Šķēle, kuram prokuratūra inkriminē ne tikai krāpšanu, bet arī naudas atmazgāšanu. Kādas tieši lomas katram iesaistītajam bijušas, prokurors stāstīt nevēlas, jo nezina, kāda būs aizstāvības taktika. Vairāk nekā desmit gadus ilgo izmeklēšanu Zelčs skaidro ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja kapacitāti un to, ka lietā vairākkārt mainījušies izmeklētāji.

KONTEKSTS:

Kriminālprocesā par iespējamām nelikumībām digitālās televīzijas ieviešanā prokuratūra uzrādījusi apsūdzību uzņēmējam un bijušajam premjeram Andrim Šķēlem, kuru tur aizdomās krāpšanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā. Savukārt bijušajam satiksmes ministram Aināram Šleseram izvirzītas apsūdzības krāpšanā lielā apmērā.

Īsi pirms atklātībā nāca informācija par jaunajām apsūdzībām, Šlesers izplatīja paziņojumu, kurā cita starpā solīja apsvērt atgriešanos publiskajā politikā.

Līdz ar informācijas par apsūdzībām nākšanu klajā Šlesers paziņoja, ka "nopietni apsver" atgriešanos Latvijas politikā, kuru viņš savulaik pameta pēc pāris nesekmīgiem startiem vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti