Panorāma

VL-TB/LNNK oktobrī piedzīvo gadā augstāko reitingu

Panorāma

Barselonā pirmā darba diena pēc Madrides kontroles ieviešanas

Parlamentārās izmeklēšanas komisijā izjautā A.Šleseru

Šlesers nekomentē «Rīdzenes sarunas»; aicina deputātus izmeklēt citas lietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bijušais politiķis Ainārs Šlesers pirmdien, 30. oktobrī, tā sauktās oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijā neatbildēja uz vairākiem deputātu jautājumiem, sakot, ka piecus gadus par oligarhu lietu jau sniedzis paskaidrojumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Savās atbildēs deputātiem Šlesers vairākkārt norādīja, ka lieta pret viņu ir izbeigta, un aicināja komisiju pievērsties citiem, viņaprāt, svarīgākiem jautājumiem.

Šlesers "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijā
00:00 / 00:32
Lejuplādēt
"Ir notikusi pārbaude piecu gadu garumā. Aizejiet uz prokuratūru, izrunājaties. Es taču nevaru atbildēt uz jautājumiem, kas ir saistīti ar izmeklēšanas procesu, kas ir noticis piecu gadu garumā," šādu Šlesera atbildi uz jautājumiem par bijušā politiķa interesēm laikrakstā "Diena", SIA "Rīgas Tirdzniecības osta" vai aviokompānijā "Airbaltic" parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti dzirdēja bieži.

Šlesers vairākkārt norādīja, ka visus paskaidrojumus jau sniedzis KNAB, un biroja izmeklētāja Ilze Kivleniece parakstījusi lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu pret viņu.

Šlesers arī vairākas reizes aicināja komisiju izmeklēt citus jautājumus, kur iesaistīti Šlesera politiskie oponenti, piemēram, kādēļ bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers atlaida Saeimu pēc tam, kad parlamentārieši neļāva veikt kratīšanu Šlesera dzīvesvietā 2011. gadā. Arī žurnāla „Ir” publicētās viesnīcā „Rīdzene” noklausītās sarunas Šlesers nekomentēja.

"Ja par sarunām, tad sākam ar Zatlera sarunām, ja nē, tad atstājam to Kivlenieces kundzei, lai viņa nāk, lai skaidro, jo citēt šodien kaut kādus rakstus žurnālos es tiešām negribu," paziņoja bijušais politiķis.

Šleseram uz komisijas sēdi līdzi bija advokāts Viktors Tihonovs. Starp viņu un deputātu Andreju Judinu no "Vienotības" Saeimas frakcijas un partijas „Kustība par!” izcēlās strīdi, kad Judins vēlējās jautājumā citēt žurnālā „Ir” publicētās sarunas. Judins Šleseram aizrādīja, ka viņš no atbildēm izvairās, novirzoties uz citiem tematiem. 

"Redziet, ja es gribētu iet politikā, tad mēs mačotos ar jums līdz pat nākamajām vēlēšanām, un tas būtu interesanti, jo, ziniet, tad, kad divi lielie kaujās, tad pārējie mazie pazūd. Bet es neplānoju piedalīties un nebūšu jūsu sparinga partneris un atbalstītājs. Vienīgais, par ko es esmu gatavs runāt, ir par ekonomiskiem jautājumiem," teica Šlesers.

Pēc komisijas sēdes Šleseru iztaujāja arī žurnālisti, taču bijušais politiķis pārsvarā atkārtoja jau komisijā teikto, ka lieta pret viņu ir izbeigta un Zatlers Saeimu atlaida nepamatoti.

Komisijas sedē Šlesers turklāt uzsvēra, ka visas sarunas nemaz nav publicētas. Piemēram, neesot viņa sarunu ar “Vienotības” un Nacionālās apvienības politiķiem, kā arī telefonsarunas ar toreizējo Valsts prezidentu Valdi Zatleru, kurš esot lūdzis balsis pārvēlēšanai un šādu solījumu nesaņēmis, šo lietu izmantojis kā iemeslu parlamenta atlaišanai.

Zatlers savukārt LTV norādīja, ka viņš kā Valsts prezidents jebkuras sarunas ar jebkuru politiķi vai sabiedriskās organizācijas pārstāvi veda Rīgas pilī vai Jūrmalas rezidencē. Tātad viennozīmīgi – savā oficiālajā darba vietā

Plašākus skaidrojumus Valdis Zatlers esot gatavs sniegt arī parlamentārās izmeklēšanas komisijai, ja tā viņu aicināšot. Viņš vien norādīja, ka ir muļķīgi runāt, ka rīkojies atriebīgi, kā uzskata Ainārs Šlesers. Zatlers arī pauda pārsteigumu, ka uz komisijas sēdi Šlesers ieradies ar advokātu, jo parlamenta komisija, nav izmeklējoša iestāde vai tiesa.

Komisijas priekšsēdētāja Inguna Sudraba („No sirds Latvijai”) par ieguvumiem no Šlesera iztaujāšanas atbildēja šādi: "Manuprāt, par cik komisijai viens no uzdevumiem ir vērtēt, kā presē nopludinātā informācija var ietekmēt sabiedrības viedokli,

ir vēl vienu reizi publiski izskanējusi informācija par ļoti selektīvu informācijas publicēšanu presē, salīdzinot ar to, kas kopumā eksistē visos lietas materiālos, ne tikai krimināllietas materiālos," sacīja Sudraba.

Viņa Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina: lai arī Šlesers uz virkni jautājumu neatbildēja, bijušo politiķi bija vērts aicināt uz parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi, lai pēc tam nebūtu jautājumu – kāpēc viņš netiek aicināts. Viņa norādīja, ka no šīs sarunas komisijā ir skaidrs, ka no Šlesera netiks gūti kādi papildu skaidrojumi par šo lietu.

Savukārt Judins Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka viņš cerēja sagaidīt Šlesera atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem "oligarhu lietā". Acīmredzot Šleseram neesot bijis nolūks sadarboties, bet gan pateikt, ka lieta ir izbeigta un ka viņš nav vainīgs, secināja Judins.

Pagaidām vēl nav skaidrs, vai komisija uz sēdi aicinās vēl kādu „Rīdzenes sarunu” dalībnieku. Par to Sudraba sola komisijā runāt kādā no nākamajām sēdēm.

Jau vēstīts, ka tā dēvēto Rīdzenes sarunu jeb "oligarhu lietu" parlamentārās izmeklēšanas komisija Saeimā izveidota pēc žurnāla "Ir" publiskotajām “Rīdzenes sarunām”, kurās tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – un pazīstami uzņēmēji esot pārrunājuši ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti