Dienas ziņas

Briežuciema etnogrāfiskajam ansamblim jubileja

Dienas ziņas

Aicina dāvāt ziedus svētku dalībniekiem

Sniegs vasaras vidū

Slēpošanas trasē vēl nebijis eksperiments - vasaras vidū izmanto sniegu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ir vasaras vidus, bet slēpošanas trasē “Žagarkalns” ir sniegs. Slēpošanas trasē tiek īstenots vēl nebijis eksperiments, cerot, ka ziemas sezonu izdosies uzsākt agrāk, izmantojot sniegu, kas saglabāts no iepriekšējās sezonas. Sniega uzglabāšanas metode aizgūta no somiem, kas ar to eksperimentē jau vairākus gadus.

“Ievasarots sniegs” – tā 10 metru augsto kalnu raksturo slēpošanas trases “Žagarkalns” direktors Māris Zvīnis. Martā saražotais sniegs sastumts konkrētā ģeometriskā formā, tad kalna augšējā plakne pārklāta ar skaidām, pēc tam tas pārklāts ar ģeotekstilu, kas vietām sniega kalnu sedz divās, bet citviet pat trijās kārtās. Materiāls ir nedaudz mīksts un tā virsējais slānis šķiet lietū samircis, bet Zvīnis skaidro, ka nokrišņi tam cauri izsūkties nevar, tieši otrādi – materiāls ļauj iztvaikot mitrumam, kas rodas zem tā.

“Ar visu karsto maiju, kas bija netipiski karsts un jau bija pirmais pārbaudījums, mēs uz aci redzam, ka būtiski kaudzes tilpums nav mainījies. Protams, ka ūdens nedaudz tek no tās laukā, tas ir normāli, un mēs rēķināmies ar 50% zudumiem, bet šobrīd izskatās, ka varbūt būs pat mazāk,” saka Zvīnis.

Par šādu sniega uzglabāšanu Žagarkalnā domāts jau vairākus gadus, jo ziemas vairs nav tādas kā agrāk, novembrī un decembrī slēpošanas trases darbu uzsākt nevar, jo gaisa temperatūra vēl ir pārāk augsta.

“Pirmie bija Soči, bet tā likās tāda luksuss lieta un tāda [Krievijas prezidenta Vladimira] Putina izvirtība - viņš var atļauties sniegu krāt. Pēc tam Alpos jau saka sniegu krāt uz pamattrasēm nākamajam gadam. Tad somi, un mēs kopējam, ko dara somi, un somi vēl joprojām eksperimentē ar to,” stāsta Juris Žagars.

“Bet es varu pilnīgi noteikti pateikt, ka tik tuvu dienvidos mēs esam pirmie pasaulē.

To es oficiāli paziņoju, tik tuvu dienvidos un tik zemā jūras līmenī, nu, teiksim, augstumā no jūras līmeņa. Mēs tiešām esam paši pirmie, kas uz slēpošanas kalna krāj sniegu, distanču trasēs ir krāts,” norāda Žagars.

Eksperimentu “Žagarkalns” veic kopā ar pašmāju uzņēmējiem, kas piedalījās Phjončhanas olimpisko spēļu snovparka būvniecībā. Pati skeptiskākā prognoze ir 50% sniega zudums, tas nozīmē, ka no ievasarotajām 10 tonnām sniega saglabātos piecas tonnas. Tādā gadījumā ar saglabāto sniega daudzumu varēs noklāt kalna nogāzi 20 metru platumā, kur sniega sega būs 80 centimetru līdz viena metra biezumam. Ja sezonas sākumā laiks būs lietains, tad tāda trase saglābāties varēs divas nedēļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti