Dienas ziņas

Tūrisma attīstīšanai nepieciešama sadarbība

Dienas ziņas

Apstiprina "pagaidu budžeta" likumu

Slēgto skolu ēkas – slogs pašvaldību budžetam

Slēgto skolu ēkas – slogs Jēkabpils novada budžetam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pansionāts, bibliotēka, noliktava vai nevalstisko organizāciju mītne – tik dažāds ir likvidēto lauku skolu ēku liktenis, bet nereti slēgto skolu telpas pamazām iet bojā. Jēkabpils novadā ir piecas slēgtās skolas.   

Jēkabpils novada pašvaldības īpašumā esošā Mežzemes skolas ēka nav apdzīvota jau gadiem, un telpas netiek uzturētas.

Citāda situācija ir ar Bērzgala pamatskolas ēku, ko Jēkabpils novada pašvaldība joprojām uztur, lai gan skola stāv tukša. Ēkas un apkārtējās teritorijas uzturēšanai pašvaldība gadā tērē vairāk nekā 13 000 eiro, bet vēl ap 9000 eiro gadā aiziet kredīta nomaksai, kas savulaik ņemts ēkas remontam.

Lai īpašums neietu postā, pašvaldība mēģinājusi to pārdot, bet nesekmīgi.

Labāka situācija ir kādreizējā Dunavas skolā, kur daļa telpu joprojām tiek izmantota izglītības funkcijām – šeit ir Dignājas pamatskolas filiāle ar 10 bērniem. Tāpat te darbojas amatierkolektīvi un sabiedriskās organizācijas, tomēr liela daļa ēkas ir tukša.

Pašvaldība veic dažu telpu remontu ar cerību, ka šeit varētu atvērt ģimenes ārsta praksi un aptiekas filiāli.

“Pašreiz ģimenes ārsts ir izteicis varbūtību, ka viņš beidz savas ģimenes ārsta prakses darbību un dodas pensijā. Ārsta palīgi ir interesējušies, ārsta palīgu kandidāti varētu būt šai prakses vietai, bet pats ģimenes ārsts, kurš ņemsies tālāk, ja aiziet pensijā pašreizējais ģimenes ārsts, pagaidām nav zināms,” atzīst Jēkabpils novada domes izpilddirektors Jānis Subatiņš.

Kādreizējā Slates skola tagad kalpo kā iniciatīvas grupu darbības vieta, bibliotēka un noliktava, savukārt Kaldabruņas skolas ēku nomā biedrība “Ūdenszīmes”, un šī nomaļā vieta nebūt nav pamesta. Tieši otrādi – tā kā biedrība nodarbojas ar sociālo uzņēmējdarbību, šeit ik dienu strādā stikla apstrādes un kokapstrādes darbnīcas, tāpat te norisinās koncerti, plenēri un citi pasākumi.

“Tas nav glābiņa variants, lai saglabātu ēku. Tas ir variants, lai radītu kaut ko jaunu, kaut ko vērtīgu un skaistu. Ēka ir tikai atspēriena punkts. Ēkai 115 gadi. 1903. gadā būvēta. Neraugoties uz to, ka mēs remontējam gandrīz visu laiku, vienmēr kaut kas “izlien”,” stāsta biedrības “Ūdenszīmes” valdes priekšsēdētāja Ieva Jātniece.

Kaldabruņa ir labais piemērs, kā, sadarbojoties pašvaldībai un biedrībai, var ne tikai uzturēt ēku, bet arī pārvērst to par vietējiem un tūristiem pievilcīgu vietu. Tomēr, raugoties uz kopainu, jāsecina, ka slēgto skolu ēkas visbiežāk ir slogs pašvaldību budžetam. Četru kādreizējo skolu uzturēšana Jēkabpils novada pašvaldībai gadā izmaksā teju 30 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti