Slēgta skola Skrudalienā atdzimst kā dienas centrs cilvēkiem ar traucējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augšdaugavas novadā īstenots deinstitucionalizācijas projekts, kas vērsts uz mājās dzīvojošiem un no sabiedrības izolētiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Skolēnu skaita mazināšanās dēļ ik gadu Latvijā slēdz vairākas skolas. Augšdaugavas, toreizējā Daugavpils novadā pirms sešiem gadiem tādēļ beidza pastāvēt Skrudalienas pamatskola, un pašvaldībai bija jādomā, kā šo krāšņo, vēsturisko ēku tikai astoņu kilometru attālumā no Baltkrievijas robežas gan saglabāt, gan apdzīvot.

Neticība, vai būs novadā klienti ar garīgās attīstības traucējumiem, kam šāds dienas centrs būtu nepieciešams, par ko atklāšanā runāja novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins, tiešām sākotnēji bija, neslēpa arī Augšdaugavas novada Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova. 

Skrudalienā atklāj dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem
00:00 / 04:57
Lejuplādēt

"2015. gadā, kad iesākās deinstitucionalizācijas projekts, sociālajam dienestam bija bažas par to, kā projekts noritēs un  kā tiks veidoti pakalpojumi tieši smagākai kategorijai jeb personām ar garīgā rakstura traucējumiem," pastāstīja Jegorova. "Īstenībā tā ir mērķa grupa, kura ir izolēta no sabiedrības. Šī grupa sabiedrībā parādās ļoti reti. Tas stereotips, ka šīs mērķa grupas varētu traucēt sabiedrībā, mums ir jālauž. Ar atbildību varu teikt, ka mums tas ir izdevies."

Dienas centrā Skrudalienā klientu loks ir ar specifiku, atzina Jegorova. 

"Skrudalienas dienas centrs ir īpašs ar to, ka klienti šeit būs ne no aprūpes iestādēm, bet no savām mājām. Tie ir klienti, kas iepriekš ir bijuši ieslodzīti četrās sienās un praktiski ir komunicējuši tikai ar saviem ģimenes locekļiem," uzsvēra Jegorova. "Viņiem nav bijis ne līdzcilvēku, ne draugu, un personas bija nodotas pašas sev. Te viņiem ir personāls, kas ir apmācīts un prot strādāt ar šādiem cilvēkiem. Klienti šeit jūtas fantastiski. Ja jūs tikai redzētu viņu acis, kad viņi darbojas pie galda, līmē, griež. Tie ir jau pavisam citi cilvēki, viņi patiešām atdzīvojas."

Anna ir no Sventes pagasta, ikdienu viņa vada savā mājā, izolācijā no citiem cilvēkiem. Arī Dmitrijs līdz šim dzīvi vadījis mājās, piepalīdzot ģimenei saimniecībā. Iespēju, ko darīt dienas centrā un kā attīstīties šiem cilvēkiem, ir daudz, par to parūpējas centra darbinieki, pastāstīja Skrudalienas dienas centra vadītāja Jūlija Žugare.

"Viena no telpām ir mācību telpa, kur notiek visas radošās darbnīcas – rokdarbi, krāsošana, zīmēšana, filcēšana, šūšana. Klienti tepat arī atpūšas vai skatās televīzoju. Dara visu, lai saglabātu savas sadzīviskās un sociālās prasmes," teica Žugare. "Citā telpā notiek virtuves nodarbības. Centra darbinieki apmāca arī tādām nepieciešamajām prasmēm, kā sava budžeta plānošana, kā apģērbties atbilstoši laikapstākļiem, arī kā uzvesties sabiedrībā."

Vienā dienā iespējams uzņemt līdz 15 klientiem, un centrs tiešām ir nepieciešams,

pēc pieredzes stāstīja Žugare.

"Ir mums divi klienti, kuri nesen pabeidza Medumu speciālo pamatskolu, un viņu vecāki bija aizdomājušies par bērnu turpmāko likteni," pastāstīja Žugare. "Personas bija palikušas vienas mājās, bet līdz ar centra atklāšanu viņi labprāt brauc šeit, savukārt vecāki šajā laikā var mierīgi strādāt vai veikt citas lietas. Klientiem ir ļoti svarīga komunikācija sabiedrībā, kas šeit tiek nodrošināta."

Līdz ar dienas centra izveidi arī bijusī Skrudalienas skolas ēka kļuva apdzīvota, taču skolas telpas ir plašas un gaida jaunas idejas, kā tās apsaimniekot un pielāgot sabiedrības vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti