Dienas ziņas

Ukrainai ziedo saimniecības apvidus auto

Dienas ziņas

Pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt tuvāko nedēļu laikā

Skultē demontētās lidmašīnas nākotne joprojām neskaidra

Skultē demontētās lidmašīnas nākotne joprojām neskaidra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mārupes novada Skultē demontētās padomju laika lidmašīnas "IL-28" nākotne joprojām ir neskaidra, jo likumā par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu ietvertie kritēriji esot diezgan neskaidri. Kultūras ministrijas ieskatā, lai izpildītu likuma prasības, ar demontāžu nepietiek, jo šis, ministrijas ieskatā, ir padomju režīmu slavinošs objekts. Savukārt darba grupā sliecas domāt, ka, noņemot lidmašīnu no pamatnes, tā kļūst tikai par tehnikas vienību.

Vietā, kur pirms nedēļas vēl atradās vides objekts – lidmašīna "IL-28", tagad palicis tikai postaments. Vēsturiskā lidmašīna noņemta, izpildot šā gada 23. jūnijā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", un, atbilstoši Mārupes novada domes lēmumam, novietota netālu esošajā privātajā Aviācijas tehnikas muzejā. 

Lidmašīnas kādreizējā atrašanās vieta
Lidmašīnas kādreizējā atrašanās vieta

Aviācijas tehnikas muzeja pārstāvis Pāvels Talpa norādīja: "Šī lidmašīna viennozīmīgi ir viens no pionieriem starp tā laika bumbvedējiem. Mums uzsvars tiek likts uz tehniskajiem risinājumiem, kas tika pielietoti pie projektēšanas un izgatavošanas."

Dienu pēc objekta demontāžas Kultūras ministrija gan norādījusi, ka likuma prasības neesot izpildītas pilnībā un lidmašīna esot jāiznīcina. Komentēt savu paziņojumu ministrija atteicās, norādot, ka šo jautājumu risināšanas darba grupas vadītājs esot Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Tomēr īstas skaidrības par kritērijiem, ko demontēt un ko iznīcināt, nav arī darba grupā.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis sacīja: "Jautājums, kā mēs skatāmies uz to tehnikas vienību. Tā lidmašīna jau nav objekts, kas ir darināts ar mērķi uzstādīt tajā vietā, kur tas bija. Tā nav kāda pieminekļa sastāvdaļa, kuru, noņemot nost, tā turpinātu pildīt savu pieminekļa misiju."

Dambis uzskata, ka lidmašīna, kurai noņemta padomju laika simbolika, nebūtu jāiznīcina. Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība norādīja, ka Okupācijas muzejs šādu objektu savā ekspozīcijā nevarot uzņemt, tomēr, viņasprāt, likums esot izpildīts, ja par to varot teikt, ka tas dabā nepastāv.

"Atbilde komisijā bija, lai šis objekts dabā nepastāv nekādā citā veidā, lai tas nav atpazīstams. Lai nevar izlasīt to saturu, kas tur rakstīts," paskaidroja Vība.

Skultē satiktos iedzīvotājus lidmašīnas nākotne nesatraucot. Savukārt Aviācijas tehnikas muzeja apmeklētāji no Lietuvas ir pārliecināti, ka Baltijas valstu sūro vēsturi iznīcināt nedrīkst.

Aviācijas tehnikas muzeja apmeklētājs Pauļus no Viļņas pauda: "Lietuvā bija daudz padomju pieminekļu, bet atradās uzņēmējs, kas tos savāca visus vienuviet. Lai cilvēki, lai bērni zina, kāda mums bija sarežģīta vēsture. Lai viņi redz, ar kādām lidmašīnām karoja, uz mums šāva."

Latvijā viena no lielākajām padomju laika ekspozīcijām pirms pieciem gadiem atklāta Aizkrauklē.  Tā atrodas akreditētā muzejā, tāpēc eksponēšanas aizliegums uz to neattiecas. Savukārt privātais Aviācijas tehnikas muzejs, kurā patlaban atrodas demontētais lidaparāts, par akreditāciju vēl tikai domāšot.

Vība norādīja: "Likuma mērķis ir šos objektus no publiskās vides izņemt, izņemot muzejus, kas stāsta par vēsturi. Kāpēc akreditētais? Nu, tas arī bija likumdevēja mērķis ar to, ka tas ir veids, kā valsts muzeja funkcionēšanu uzrauga."

Gala lēmums par to, vai demontētā lidmašīna tiešām jāiznīcina, proti, jāsagriež metāllūžņos, tikšot pieņemts tuvāko dienu laikā.

KONTEKSTS:

Padomju militārais bumbvedējs "IL-28" šā gada 27. jūlijā tika nocelts no sava betona paaugstinājuma Skultē. Lidmašīna pārvesta un nonākusi Aviācijas tehnikas muzeja pārziņā. Lidmašīnas pārvešana maksājusi 5800 eiro.

"Skultes lidmašīna" ir to objektu sarakstā, kuri ir jānojauc, jo tā atzīta par padomju varu slavinošu. Pašvaldībā skaidroja, ka par to domāts vairākus gadus, jo pati lidmašīna pieder vietvarai, bet zeme, uz kuras tā atradās, gan ne.

Kultūras ministrija aicinājusi Mārupes novada domi iznīcināt "Skultes lidmašīnu".

Valdība atbalstīja ekspertu piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.

Saeima 16. jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti būs jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu sarakstu vasaras laikā ir jānosaka valdībai, kas lēmumu pieņems, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti