Dienas ziņas

Nekustamā īpašuma nodoklim jābūt taisnīgam

Dienas ziņas

Medicīnas koledžā vērtē veselības un sociālo aprūpi

Medību trofeju izstāde Skrundā

Skrundā izveido medību trofeju izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Medību trofeju izstāde ir kā atskaite par to, kā mednieki saimniekojuši savās medību platībās, cik daudz ieguldījuši, lai medību trofejas būtu pēc iespējas kvalitatīvākas. Tas bijis viens no iemesliem izveidot šādu izstādi arī Skrundā, kur apskatāmas gandrīz visu Latvijā sastopamo medījamo zvēru trofejas.  

Pirms nokļūt izstādē, ikviena medību trofeja stājas vērtētāju priekšā. Te ir gan stirnu, aļņu un staltbriežu ragi, gan bebru, vilku un lūšu galvaskausi, arī ādas un ilkņi. Un tad tiek rūpīgi mērīts un svērts, jo to, vai trofeja iegūs zelta, sudraba vai bronzas medaļu, nereti izšķir milimetri. Pēc tam visi mērījumi nonāk kopējā datu bāzē. Jāteic, ka pārspēt rekordus nemaz nav tik viegli.

Trofeju eksperts Rimants Zeltzaķis atklāja, ka brieža ragu rekords nav pārspēts kopš 1968.gada, “nav tā, ka pārspēj katru gadu, pēdējos gados trofejas kļūst arvien labākas, pateicoties semināriem, saudzēšanai”.

Nauris Tunēns no Laidiem atvedis uz izstādi parādīt Latvijā trešos lielākos staltbrieža ragus, kurus viņš nomedījis 2012.gadā. Viņš atzīst, ka pie labas trofejas nav viegli tikt, tas no mednieka prasa pacietību un gudrību.

Mednieks Ansis Freimanis saka: “Kā dobītē kartupelis nezāles jāizravē ārā, tāpat arī briežiem jāizravē, kuri sliktāki, lai gēnus nedod. Esi saudzīgs, tīri dabu, tad daba atdod atpakaļ”.

Medību trofeju izstādes dažādās Latvijas vietās notiek ik gadu. Arī Skrundā šī nav pirmā reize, bet tā ir līdz šim novadā lielākā. Te ar savām trofejām piedalās ne tikai Skrundas, bet arī kaimiņu novadu mednieki. 

Latvijas Mednieku savienības Skrundas nodaļas vadītājs Normunds Lācītis savukārt norāda, ka liela nozīme ir ne tikai selektīvajai medīšanai, bet arī cilvēka attieksmei pret trofeju, “te var redzēt, ka tās cienām, ka cienām nomedītos dzīvniekus”.  

Medību trofejas ir būtiskākais medību saimniecības kvalitātes raksturojošais rādītājs, un tā ir informācija arī par populāciju stāvokli un kvalitāti. Trofeju eksperts Rimants Zeltzaķis atzīst - salīdzinot ar kaimiņvalstīm, Latvija pārspēj Igauniju ar brieža ragu trofeju lielumu, savukārt Lietuva pārspēj Latviju ar stirnāžu ragiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti