Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Gundegu Vārpu

Rīta Panorāma

Intervija ar Inetu Ziemeli

Telefonintervija ar Andri Skridi

Skride: Nav apzināts, cik cilvēku paliek ārpus pilnā veselības pakalpojumu groza

Atbildīgās iestādes nav apzinājušas, cik daudz cilvēku divu grozu veselības sistēmā paliek ārpus pilnā pakalpojumu groza, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!").

Komisija trešdien, 9. janvārī, atbalstīja priekšlikumu līdz 1. jūnijam noteikt pārejas periodu veselības pakalpojumu dalīšanai divos grozos. Tādējādi līdz vasarai visi Latvijas iedzīvotāji saņems veselības aprūpes pilno grozu. Skride "Rīta Panorāmā" stāstīja, ka šāds lēmums pieņemts gan tehnoloģisku problēmu dēļ, gan arī tādēļ, ka pilnajā pakalpojumu grozā nav iekļauti 3. grupas invalīdi.

"Nepilnības bija zināmas jau pagājušajā gadā. Nav apzināts, cik cilvēku paliek ārpus pilnā pakalpojumu groza. Komisijā uz šo jautājumu mēs atbildi nesaņēmām," teica Skride. Nākamnedēļ šajā jautājumā varētu pieņemt gala lēmumu, kā arī lemt par izmaiņu virzīšanu skatīšanai Saeimā.

KONTEKSTS:

No šī gada Latvijā bija jāsāk darboties veselības aprūpes finansēšanas modelim, kas balstās uz valsts veselības apdrošināšanu un paredz divus atšķirīgu līmeņu pakalpojumu grozus pacientiem, kas veic šos apdrošināšanas maksājumus, un tiem, kas tos neveic.

Tomēr sistēma IT problēmu dēļ darbu nav sākusi, un visi iedzīvotāji joprojām saņem vienādus pakalpojumus. Veselības aprūpes minimumā jeb pamata grozā, kas pienāksies visiem iedzīvotājiem, ietilpst neatliekamā palīdzība, tostarp grūtniecības un dzemdību aprūpe, valsts vēža skrīnings un procedūras pacientiem ar nieru mazspēju, ģimenes ārsta aprūpe, tostarp ārsta veiktās manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ārstniecība, kā arī kompensējamās zāles personām ar psihisku saslimšanu, atkarībām, cukura diabētu un infekciju slimībām, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi un citām. Šajā grozā iekļauta arī onkoloģisko slimību ārstēšana, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostika.

Savukārt pilnajā grozā, kas pienāksies tikai apdrošinātajiem, būs primārā aprūpe, veselības aprūpe mājās, laboratoriskie izmeklējumi ar speciālista nosūtījumu, ārstēšanās dienas stacionārā un slimnīcā, medicīniskā rehabilitācija, vecmāšu un ārstu speciālistu palīdzība, visas kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces, psihoterapeitiskā un psiholoģiskā palīdzība, kā arī izdevumu segšana par ārstēšanos Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti