Dienas ziņas

Arhitektu plenērs – Carnikavas baznīcas būvniecībai

Dienas ziņas

S. Tihanovska: paldies par atbalstu

Jaunais mācību gads gandrīz klāt

Skolu ziņā izvēlēties piemērotāko modeli mācību organizēšanai Covid-19 laikā

Šogad, kad skolās ieviesīs jauno kompetenču saturu, skolēniem un pedagogiem papildu grūtības sagādās Covid-19 ierobežošanai paredzētie drošības pasākumi. Daudzās skolās Zinību dienas pasākumi, kā arī mācības notiks nevis vienlaikus visām klasēm, bet gan atšķirīgos laikos un pat vietās. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izstrādājusi ieteikumus, kā organizēt mācību darbu, taču piemērotāko modeli izvēlēsies katra skola pati. Grūtāk klāsies tām izglītības iestādēm, kurās ir lielāks skolēnu skaits un mazākas telpas.

Zinību dienas svinīgos pasākumus skolas šogad aicinātas rīkot ārā – svaigā gaisā. Piemēram, Rīgas 22. vidusskolā tie notiks sporta laukumā. Vispirms no rīta šeit pulcēsies pamatskolas audzēkņi, bet jau pusdienas laikā – pirmo līdz trešo klašu bērni ar saviem vecākiem un vidusskolēni, kuru skaits klasēs ir salīdzinoši mazāks.

Kopumā mācības Rīgas 22. vidusskolā septembrī sāks un turpinās 640 skolēni, kas ir daudz, ņemot vērā skolas salīdzinoši mazos izmērus.

Gaiteņi ir šauri, arī ēdnīcu un garderobi direktore izrāda kā visticamākās riska zonas.

Mācības attālināti pagaidām neizmantos, tā vietā plānots, ka stundu laiki atšķirsies. Daļai mācības sāksies plkst.8.20 no rīta, nākamajai maiņai 15 minūtes vēlāk, vēl trešajai maiņai – vēl nedaudz vēlāk, lai starpbrīži un ēdienreizes nebūtu vienā laikā. Arī telpas nemainīs.

"Skolēni atradīsies katrs savā klasē, un skolotāji nāks pie skolēniem uz stundām. Izņēmums ir sports, kad skolēni iet uz sporta zāli vai arī nodarbības notiek ārā," stāstīja Rīgas 22. vidusskolas direktore Irina Romanova.

Nolemts, ka vienā dienā mācīsies divus līdz trīs mācību priekšmetus, lai skolotājiem nebūtu tikšanās ar pilnīgi visām klasēm. Piemēram, pirmdienā 5.a klase mācīsies tikai matemātiku un tikai latviešu valodu. Tas nozīmē, ka iespējamu saslimšanu gadījumā mazāk cilvēkiem nāksies izolēties.

"Tad, protams, nav jāslēdz ciet visa izglītības iestāde, bet tas var attiekties tikai uz klasi vai klašu grupu, respektīvi, cilvēkiem, kuri ir bijuši kopā ilgākā laika periodā," klāstīja Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

"Protams, ka šī situācija, tā ir devusi psiholoģisku spriedzi pilnīgi visiem," teica izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

IZM neveiks pārbaudes bez vajadzības, bet uzticēsies pašu skolu sniegtajai informācijai par skolēnu un pedagogu skaitu, infrastruktūras plašumu un izvēlēto epidemioloģiskās drošības modeli.

"Ja mēs redzēsim, un to mēs redzēsim pēc aptaujām, ka, ja ir skolas, kur, piemēram, skolēnu skaits ir 1500, un mēs redzam, ka nekas nemainās, ka stundu grafiks tiek paredzēts tajā pašā laikā un plūsmas tās pašas, tad skaidrs, ka mēs reaģēsim. Uzreiz sazināsimies ar skolu un jautāsim, kā tad viņi redz mācību procesa organizāciju? Bet es ceru, ka tas uzreiz nebūs saistīts ar Izglītības kvalitātes valsts dienesta iesaisti situācijas risināšanā," teica ministre.

Vēl svarīgi, ka tieši šajā septembrī 10. klašu skolēni sāks mācīties jauno kompetenču saturu un izvēlēsies, kādus mācību priekšmetus apgūt padziļināti. Vēl moderno saturu ieviesīs arī pirmklasniekiem, ceturto un septīto klašu audzēkņiem.

Jaunā satura veidotāji tāpēc iesaka pilnībā neatteikties no attālinātās mācīšanas.

"Mēs iesakām veltīt zināmu laiku arī pie pašas labākās situācijas – ja nav infekcijas risku un gadījumu – arī tad neatteikties pavisam no attālināto mācību pieredzes, kura ļoti daudzos gadījumos veicina tieši digitālo prasmju attīstību, kas ir ļoti svarīgas jaunajā mācību saturā, un tās ir pašvadītas mācīšanās prasmes," sacīja Catlaks.

Arī pašiem skolēniem un viņu vecākiem jābūt īpaši atbildīgiem pret sevi un līdzcilvēkiem. Gadījumos, kad pašsajūta ir slikta vai ir novērojami Covid-19 raksturīgie simptomi, uz skolu doties nedrīkst. 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti