Skolu remontu dēļ katru septembri Bērnu slimnīcā pacientu pieplūdums

Lai gan jau nākamnedēļ sāksies jaunais mācību gads, vairākās skolās un bērnudārzos turpinās remontdarbi. Par to sašutumu pauž Latvijas Ārstu biedrība, kas vērš uzmanību uz dažādu būvmateriālu kaitīgumu. Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīca norāda, ka svaigi remontētās telpās ilgstoši atrasties ir bīstami, savukārt Rīgas domē uzskata - Ārstu biedrības paziņojumam nav pamata.

Vasarās skolās tradicionāli skolēnu vietā darbojas celtnieki. Remontdarbi gan nereti ievelkas arī mācību gada sākumā vai arī beidzas dažas dienas pirms skolēnu došanās telpās. Latvijas Ārstu biedrība paziņojumā aicina vecākus pagarināt bērniem brīvlaiku, lai neriskētu ar astmas vai alerģiju veidošanos dažādu krāsu un laku izdalītu ķimisko savienojumu dēļ.

Rīgā pēc mācību gada sākuma remontdarbi turpināsies vismaz septiņās mācību iestādēs. Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs gan uzsver, ka Ārstu biedrības paziņojums nav pamatots: „Tas ir absolūtais populisms. Latvija jau sen ir Eiropas Savienībā, un Eiropas Savienībā ir obligātie standarti, un visas krāsas aiziet sertifikācijā, un šīs krāsas visi lieto. Ja viņi domā, ka kaut kas ņem no savas garāžas kaut kādu vecu  krāsu un eļļu no padomju laikiem un krāso sienas skolā, tā nekad nebija un nebūs.”

Burovs uzsver, ka būvdarbiem ir arī savs tehnoloģiskais process, un paātrināt tos nevar, turklāt šogad remonti sākti vēlāk - pēc Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem.

Tikmēr Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārste Ieva Cīrule norāda, ka svaigi remontētās telpās bērniem var rasties veselības problēmas. „Bīstamība pastāv, jo, ja nupat ir taisīts remonts, vēl trakāk, ja tas vēl notiek un skolā ierodas bērni, ne tikai bērniem, bet arī skolotājiem, pieaugušajiem, veselības problēmas var rasties no tām ķīmiskajām vielām, krāsām, lakām, dažādiem būvmateriāliem, kas tiek izmantoti remonta laikā. Minimālais ir vajadzīga vismaz viena nedēļa, lai tas gaiss būtu apmainījies. Optimāli ir mēnesis, lai tās telpas tiktu [droši] intensīvi izmantotas un skolēni tur sēdētu un mācītos,” skaidro Cīrule.

Kā stāsta daktere Cīrule, ķīmiskās vielas var kairināt cilvēka ādu, gļotādas, elpceļus, kā arī izsaukt sliktu dūšu, galvassāpes un iedarboties uz prāta spējām. Tāpat atrašanās svaigi remontētās klasēs var izsaukt alerģiskas reakcijas.

Katru gadu ar šādām kaitēm Bērnu slimnīcā pacienti nāk tieši septembrī.

„Diemžēl parasti tas ir tā - paiet pirmā nedēļa, bet tad ar otro nedēļu mums nāk ar uzliesmojumiem, paasinājumiem; tieši tā - mums nāk šo remontu seku bērnu,” atklāj slimnīcas ārste.

Remontdarbi skolās turpinās arī ārpus Rīgas. Intensīvs darbs notiek Bauskas Valsts ģimnāzijā, lai gan pārsvarā ir palikuši fasādes darbi. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks stāsta, ka Ārstu biedrības paziņojums liks nākamgad remontdarbus plānot savlaicīgāk: „Šis Ārstu biedrības paziņojums lika aizdomāties, par ko iepriekš tā īsti netika domāts. Bet nu, nākotnē pie šī ir stipri nopietnāk jādomā, lai remontdarbi beigtos kādas divas nedēļas pirms skolas sākuma.”

Bērnu slimnīcas ārste iesaka svaigi remontētās telpas pēc iespējas vairāk vēdināt.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti