Skolu direktori ceļ trauksmi par trūkstošajiem pedagogiem

Izglītības iestāžu vadītāji ceļ trauksmi par trūkstošajiem pedagogiem. No 15. novembra izglītības iestādēs ir vairāk nekā 600 vakances, liecina Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības aptaujas dati. Skolēniem mācības atsākušās klātienē, taču ne visi pedagogi dodas uz darbu, jo līdz 15. novembrim nebija vakcinējušies pret Covid-19. Palikušie skolotāji esot pārstrādājušies, bet direktori izmisīgi meklē trūkstošos pedagogus. Skolu direktoru asociācijas vadītājs šo raksturojis kā “intelektuālās kaujas laiku”, jo iestāžu vadītājiem jāmeklē ne tikai jauni darbinieki, bet vēl jācīnās ar esošajiem. 

Skolu direktori ceļ trauksmi par trūkstošajiem pedagogiem
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

No 15. novembra nevakcinētiem pedagogiem izvēles iespējas bija mazas – pārtraukt darba attiecības vai doties dīkstāvē uz trim mēnešiem, jo jaunie noteikumi paredz, ka, lai zinības sniegtu saviem audzēkņiem, skolotājam jābūt vakcinētam pret Covid-19 vai pārslimojušam vīrusu. Tas nozīmē, ka šobrīd darba sludinājumos tiek meklēti jau tā iepriekš trūkstošie pedagogi.

Rīgas 64. vidusskolai, kā direktors Ernests Sviklis norādīja – vienkārši paveicās. Vidusskolai bija problēmas ar brīvo vakanču aizpildīšanu, taču sarežģījumi nav radušies tikai Covid-19 vakcinācijas dēļ.

“Trūkst skolotāju, īpaši dabaszinātņu jomā, bet gada sākumā izdevās atrisināt šo vakanču jautājumu, izmantojot iekšējos resursus. Jāsaka, gan arī uz ierobežotu resursu un skolotāju pārslodzes robežas. Lielā mērā tas ir, pateicoties veiksmei un sakritībai mācību priekšmeta ietvarā. Ja tas pedagogs dosies prom vai nonāks ilgstošā slimībā (..) vai kādos citos apstākļos, tad jebkurā brīdī var būt saasinājums, kuru mēs vairs nevaram atrisināt ar iekšējām rezervēm,” norādīja Sviklis.

Direktors pastāstīja, ka šobrīd no pienākumu pildīšanas esot atstādināti daži darbinieki, neminot precīzu darbinieku skaitu.

Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Rūdolfs Kalvāns šo raksturojis kā intelektuālās kaujas laiku.

Skolu direktori saskaras ar pret Covid-19 nevakcinēto pedagogu mēģinājumiem nosargāt savu palikšanu darba vietā. Kalvāns atzīmēja, ka tas nav visās skolās, bet vairākiem izglītības iestāžu vadītājiem ir jācīnās ar darbiniekiem.

“Vēl aizvien kaut kādā veidā [skolotāji] apiet pastāvošo sistēmu, noteikto likumdošanu, mēģinās izmantot darbnespējas lapas (..). Tagad viņš izdomā mācību gada vidū, ka viņš grib iet ikgadējā atvaļinājumā,” sacīja Kalvāns. 

Lai aizvietotu trūkstošās pedagogu vakances, skolu direktori mēģina pārvilināt uz savu mācību iestādi jau nodarbinātos skolotājus.
Šī tiešām esot cīņa, atzina arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga, piebilstot, ka šī ir cīņa uz skolotāju izdegšanas rēķina.

“Profesionālā izdegšana palielinās visiem izglītības iestādēs strādājošajiem.

Nu jau trauksmi ceļ arī izglītības iestāžu vadītāji. Mēs esam arī aptaujājuši skolu direktorus, un uz vakardienu mums bija atbildējis 441 izglītības iestādes vadītājs, kuri norādīja, ka no 15. novembra ir 614 vakances, bet aptauja vēl turpināsies līdz rītdienai, tātad vakanču skaits būs ievērojami lielāks,” atzina Vanaga.

Viņa stāstīja, ka ir nepieciešami operatīvi risinājumi esošajai situācijai. Arodbiedrības ieskatā vajadzētu apspriest ideju ļaut pret Covid-19 nevakcinētiem pedagogiem strādāt attālināti. Tāpat nepieciešams mācību priekšmetus vairāk īstenot moduļu veidā, kā arī par palielinātu darba slodzi pedagogiem nepieciešams maksāt virsstundas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt