Panorāma

Eksperti: apzināta inficēšanās - bīstama un pretlikumīga

Panorāma

Apdraudēt var arī bez tankiem

Skolotājas no Bauskas sludinājumos “pērk” Covid-19

Skolotājas Bauskā sludinājumos «pērk» Covid-19 vīrusu

“Par labu pateicību skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt.” Šāds kodolīgs sludinājums avīzē “Bauskas Dzīve” šonedēļ saviļņoja sociālos tīklus. Vai tas patiešām domāts nopietni? Kādēļ skolotājas labprātāk izvēlas slimību nevis vakcīnu? Un kāda atbildība draud par šādu apzinātu vīrusa izplatīšanu? Latvijas Televīzijai izdevās sazināties ar sludinājuma autori, uzdodoties par slimnieku, kurš varētu par maksu aplipināt citus.

Skolotāja stādās priekšā kā Iveta. Viņa  gatava tikties, lai pēc iespējas ātrāk vienotos par aplipināšanu. 

"Mēs tiksimies un tad visu sarunāsim. Sākumā parādīsiet dokumentu, ka esat pozitīvs. Tad runāsim tālāk," saka Iveta. Viņa uzsver, ka nauda nav problēma: "Nav runa par naudu. Naudu mēs sarunāsim, jā. Tur viss būs kārtībā. Galvenais man patiešām jāredz, ka es runāju ar cilvēku, kurš ir pozitīvs. Lai nav negatīvs.

Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas. Mēs esam bariņš, kurš nevakcinējas. Kā jūs zināt, 15. novembrī paliksim bez darba."

Iveta klāsta, ka skolotāju bariņš meklē kādu Covid-19 pozitīvu cilvēku. Ja kāda atradīs, tad padalīsies ar citiem.

Atbildot uz jautājumu par to, vai gatava, ka vīrusa izslimošana nav patīkama, Iveta saka: "To mēs zinām, bet mums ar imunitāti visiem viss ir kārtībā. Es domāju, ka mums tā pārslimošana būs pavisam viegla. Katrā ziņā mēs nebaidāmies no pārslimošanas. Mēs baidāmies no nepierādītas vakcīnas, kas nav kārtīgi izpētīta. Mēs no tā baidāmies. Jo mēs nezinām, kas notiks pēc pieciem, desmit gadiem, kāda mutācija sāksies no tās vakcīnas."

Žurnālistam atzīstoties, ka viņš nav Covid-19 slimnieks, kundze neapjūk un nesatraucas par izjukušu darījumu. Par piedāvājumu trūkumu viņa nevarot sūdzēties. 

"Pusotrā dienā man bijuši no 20 līdz 30 zvani. Tūlīt arī ar vienu jātiekas," stāsta Iveta.

Covid-19 slimnieki prasot vismaz 100 eiro par savu "pakalpojumu". Tomēr sieviete gatava šķirties no lielākas summas, jo galvenais esot, lai kabatā ir sertifikāts par Covid-19 izslimošanu. Tad sešus mēnešus varēšot dzīvot mierīgi. Par laiku pēc mēnešiem sieviete vēl nedomā, jo varbūt, ka tad viss būs mainījies, – piemēram, valdība kritusi. Ja nekas nemainīsies, sieviete gatava atkārtot saslimšanu ar Covid-19.

Sieviete uzsver, ka valdība solīja brīvprātīgu vakcināciju, bet tagad situācija mainījusies.

Iveta arī neslēpj, ka pirms tam mēģinājusi iegādāties viltus vakcinācijas sertifikātu, bet tas neesot izdevies, tādēļ tagad ķērusies pie šī plāna. Sievietei ir 53 gadi, no kuriem 32 viņa nostrādājusi skolā un citu darbu meklēt nevēlas. Baušķeniece strādājot vairākās Rīgas mācību iestādēs, bet šobrīd noformējusi slimības lapu. No skolas vadības savus plānus apzināti inficēties viņa slēpjot. 

Vēlme saslimt ir likuma pārkāpums

"Bauskas Dzīves" redaktore Anita Rozentāle apliecināja, ka sludinājums nav joks. To tiešām iesniegusi kāda novada skolotāja. Arī laikraksta redakcijā bijušas diskusijas – vai tiešām tādu tekstu drīkst publicēt.

"Šajā tekstā likuma pārkāpumi netika saskatīti, bet, tālāk diskutējot, ļoti svarīgs jautājums – ko ar šādu tekstu iesniedzējs vēlas panākt. Kāda ir viņa argumentācija.

Atbilde no šīs skolotājas, sludinājuma iesniedzējas bija – gribu valdībai parādīt, cik tālu ir novesti skolotāji, uz ko viņi varētu būt gatavi, protestējot pret obligātu vakcināciju.

Protams, redakcijas nostāja ir tāda, ka cilvēkiem ir jābalstās uz zinātni, nevajag pakļauties dažādiem murgiem. Ir jāvakcinējas. Bet nevar tā gluži izlikties, ka nav citādi domājošo," stāstīja laikraksta redaktore Rozentāle. 

Tomēr, kā pārliecinājās LTV, sludinājuma autore "Bauskas Dzīvei" nav stāstījusi patiesību. Sludinājums šoreiz nav tikai netradicionāla nostājas paušana. Autore patiešām meklē iespēju apzināti inficēties. 

Mediķi brīdina – apzināta inficēšanās ir bezatbildīga pret tuviniekiem un citiem cilvēkiem, ko var nejauši aplipināt, pret mediķiem, kam šādi shēmotāji būs jāaprūpē un pret citiem slimniekiem, kuriem viņi aizņems gultas. Turklāt – tas, ja cilvēks kontrolē inficēšanās vietu un laiku, nenozīmē, ka viņš varēs kontrolēt slimības gaitu.

"Manuprāt, tā ir absolūti neprātīga rīcība. Varbūt, ka viņš izslimos viegli, bet pilnīgi iespējams, ka izslimos ļoti smagi. Un tā saslimšana šobrīd ar vīrusa delta variantu ir ļoti bīstama. Paļauties uz savu imunitāti absolūti nevar," uzsvēra Rīgas Stradiņa universitātes profesore Juta Kreiča.

Ja "vīrusa pircējus" nesatrauc atbildība par savu veselību, tad, iespējams, būs pamats satraukties par atbildību likuma priekšā. 

"Šāda rīcība, indivīda vēlme inficēties ar vīrusu, ir sevis un citu indivīdu veselības un dzīvības apdraudoša. Tā neatbilst nekādām pilsoniskās sabiedrības noteiktām uzvedības un ētikas normām,

tā var novest līdz administratīvai un, iespējams, arī līdz kriminālatbildībai.

Pirmkārt – jau satiekoties klātienē, labi zinot, ka viens no tikšanās dalībniekiem ir Covid-19 pozitīvs, abas puses pārkāpj epidemioloģiskās drošības noteikumus. Turklāt arī krimināllikums paredz atbildību par personas apzinātu inficēšanu ar bīstamu infekcijas slimības izraisītāju, ja tā rezultātā izraisītas smagas sekas. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu vai naudas sodu," skaidroja Valsts policijas pārstāve Krista Andersone.

KONTEKSTS:

Šajā Covid-19 vilnī vislielākie ierobežojumi skar cilvēkus, kuriem nav Covid-19 pārslimošanas vai potēšanās sertifikāta, – valdība lēma no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un pienākumu valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Policija jau norādījusi, ka uzraudzīs noteikumu ievērošanu, kā arī uzsvērusi, ka vēlme apzināti inficēties ar Covid-19 ir neētiska un par to iespējama kriminālatbildība. To policijā norādīja, reaģējot uz sociālo tīklu grupu "Kafijas tase", kur dalībnieki meklē Covid-19 slimniekus, lai no viņiem inficētos un tādējādi iegūtu pārslimošanas sertifikātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt