Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Beigusies svešvalodu eksāmenu nedēļa

Skolēnu brīvlaikā 12. klašu beidzēji kārto svešvalodas eksāmenus

Kamēr lielākā daļa skolēnu šonedēļ bija devušies pavasara brīvlaikā, 12. klašu beidzēji kārtoja centralizētos eksāmenus svešvalodās. Lai gan šogad īpaša uzmanība tika pievērsta tam, lai līdz eksāmena beigām nosargātu darbu uzdevumus no to nelikumīgas izplatīšanas, bez pārkāpumiem neiztika.

Piektdien notika pēdējais no svešvalodu eksāmeniem – franču valodā. Pirms plkst.13 Rīgas Franču licejā eksāmenā bija pārtraukums, un jaunieši to izmantoja, lai trenētu izrunu pārbaudes darba mutvārdu daļai. Vairumam no viņiem šis ir šonedēļ otrais vai pat trešais eksāmens.

"Man aiz muguras ir otrdien uzrakstītais angļu valodas eksāmens, ceturtdien uzrakstītais krievu valodas eksāmens un tagad franču valodas," stāsta 12. klases skolniece Evita Januškeviča.

Tieši runāšanas daļa daudziem sagādā lielākās galvassāpes.

"Tas laikam varētu būt visstresaināk. Runāšana vienmēr citā valodā ir tāda sevis pārvarēšana kaut kādā ziņā.

Man ir vēl trīs eksāmeni jāraksta, bet tas ir bišķiņ vēlāk, pēc diviem mēnešiem," skaidro  skolniece.

Savukārt 12. klases skolnieks Atis Pāvilsons pirms eksāmena stāsta, ka jūtas drošs par savām spējām: "Domāju, ka būs lielāks stress, nekā viņš bija. Pirmais eksāmens pagāja, un uz otro ir jau kāda pieredze, un jūtos jau drošāk."

Eksāmena noslēguma daļā ir divi uzdevumi. Skolēni atbild uz pieciem jautājumiem un brīvā formā atstāsta iepriekš izlasītu tekstu. Vēlāk visi uzrakstītie darbi nonāk Valsts izglītības satura centrā. Un aizvien katru gadu eksāmenu laikā neiztiek arī bez eksāmenu uzdevumu nelikumīgas "nopludināšanas", ko vēlāk risina Valsts policija. Arī šogad neiztika bez nepatīkamiem starpgadījumiem.

Šoreiz nelikumīgi pavairoti angļu valodas eksāmena mutvārdu daļas uzdevumu temati. Tie sākumā tikuši nofotografēti, ievietoti kādā mājaslapā internetā un vēlāk nosūtīti skolēniem.

Kamēr eksāmenus izdrukās un izsniegs skolotāji, cilvēcisko faktoru neizslēgt.

"Es gribētu tomēr uzsvērt, ja mēs padomājam, cik daudzi jaunieši kārto eksāmenus un cik valstī skolotāji to nodrošina, tad viens gadījums uz vairāk nekā 300 izglītības iestādēm un 15 000 kārtotāju, tad es gribētu teikt, ka nevaram runāt par kaut kādu krīzi vai kādu īpašu trauksmes situāciju," pauž Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

Valsts izglītības satura centrā skaidro, ka šādus pārkāpumus noslēpt nav iespējams, jo katrā materiālā iestrādāta īpaša konkrētu skolu identificējoša zīme, līdz ar to policija ļoti ātri var noskaidrot vaininieku, kuram turklāt draud kriminālatbildība un pat brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam. No pēdējos divos gados ierosinātajiem trim kriminālprocesiem divi ir izbeigti un tikai viens nonācis tiesā. 

1 komentārs
Anonīms lietotājs 17776
Kāpēc rakstīts ir "Notiek eks-āmens"? Kāpēc bolds izbeidzas pusē?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti