Skolēnos attīstīs emocionālo inteliģenci

Speciālisti secinājuši, ka Latvijas skolās bērniem pietrūkst emocionālās inteliģences. Lai to labotu, vairākas Latvijas augstskolas ar Eiropas sociālā fonda atbalstu sagatavojušas īpašu programmu. Jauniešu emocionālo inteliģenci plānots celts ar videoklipu palīdzību, kuros sabiedrībā pazīstami cilvēki stāsta par savu pieredzi.

Sociāli emocionālās audzināšanas programmas veidošana aizsākta jau 2011.gadā. Teorētiski tai jānoslēdzas šī gada beigās, taču tā, iespējams, turpināsies, jo jūtami pieaug skolu interese par programmu un papildu video, kur vaļsirdīgi par vājuma brīžiem stāsta labi zināmi ļaudis, par kuriem sabiedrībā nostiprinājies nesatricināma rakstura tēls.

Kinokritiķe Dita Rietuma savā video stāstā atklāj, kā sevi mierinājusi pirms intervijām ar pasaules mēroga kinozvaigznēm. Viņa uzskata, ka izdošanos nodrošina cilvēcība. „Panākumi jau patiesībā ir iekšējās emocionālās inteliģences sastāvdaļa (..) uzvar tie, kuri ir izturīgāki, pārliecinātāki, par sevi centīgāki un mierīgāki,” norāda LU docente klīniskajā psiholoģijā Baiba Martinsone.

Programmas autore skaidro, ka Latvijas izglītības statūtos ierakstīts, ka skolai jāizaudzina konkurētspējīgi un pašregulējoši cilvēki. Taču realitātē nesalīdzināmi vairāk uzmanības tiek veltīts akadēmisko zināšanu apgūšanai.

Programmas video pielikumam, kur redzamas atpazīstamas sejas, vajadzētu raisīt sarunas nevis par intervēto TV seju, radio dīvu vai slavenu dakteri, bet par pārdzīvojumiem, kas vieno cilvēkus ekrānā un skolēnus. „Ne popularitāte ir mērķis, mērķis ir atklāt tēmas saturu. Mums ir četras tēmas. Pirmā - emociju pašregulācija, tad ir pozitīvi saskarsmes modeļi un mērķu izvirzīšana un problēmu risināšana un šie cilvēki runā no sirds par savu pieredzi,” saka kino kritiķe un video klipa autore Daira Āboliņa.

Lai emocionālās audzināšanas programmu ar personīgo pieredžu video stāstiem ieviestu skolā, vismaz vienam pedagogam jānoklausās emocionālās audzināšanas kurss, ko rīko programmas autori no Latvijas Universitātes. Kursi un materiāli ir bezmaksas. Visefektīvāk programma darbojoties, ja to ievieš visās skolas klasēs vienlaikus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti