Stāsti

Kuldīga un Kauņa veicinās tūrismu ārpus aktīvās sezonas

Stāsti

Jauna maksas stāvvieta Barona ielā top pat vietā, kur dome solīja, ka nebūs

Skolās trūkst karjeras konsultantu – šo darbu uztic arī bibliotekāram vai psihologam

Skolās trūkst karjeras konsultantu – šo darbu uztic arī bibliotekāram vai psihologam

Karjeras nedēļas pasākumos skolēniem ir iespēja iepazīt dažādas profesijas un skolās bērnus apciemo arī sabiedrībā zināmi cilvēki. Šādi gan bērni, gan jaunieši jau laikus tiek mudināti apdomāt savu karjeras izvēli.

Tomēr krāšņie pasākumi, kas notiek divreiz gadā kā Karjeras dienas oktobrī un Ēnu diena februārī, liek šaubīties par to, vai ar tiem pietiek. Īpaši pusaudžiem, kuri nereti nav izlēmuši, ko darīt pēc vidusskolas beigām.  Viņiem var palīdzēt karjeras konsultanti, kuru, izrādās, vairumā Latvijas skolu nemaz nav. Karjeras koordinatora darba pienākumu apvienošana ar bibliotekāra, direktora vietnieka vai psihologa darbu ir Latvijas skolu ikdiena.

Bibliotekāre un karjeras koordinatore vienlaikus

Latvijas skolās visas nedēļas garumā norisinās dažādi karjeras izvēlei veltīti pasākumi. Skolas apmeklē to absolventi, bērnu vecāki, sabiedrībā pazīstami cilvēki, un skolēni dodas ekskursijās uz dažādiem uzņēmumiem un valsts iestādēm. Šo pasākumu mērķis – iepazīstināt bērnus un jauniešus ar dažādām profesijām un palīdzēt tiem izvēlēties sev piemērotāko darbavietu.

Rīgas 85.vidusskolas mazāko klašu audzēkņi šonedēļ jau devušies un vēl dosies vairākās ekskursijās. Mazā Daniela stāsta, ka vēlētos kļūt par veterinārārsti vai zobārsti, kopā ar klasi viņa vēl dosies ielūkoties pašvaldības policistu darba ikdienā un apmeklēs arī lidostu "Rīga". Tomēr jo būtiskākas Karjeras dienas ir vidusskolēniem, kam jādomā par nākotnes studijām vai darba iespējām.

Rīgas 85.vidusskolā karjeras koordinatore un vienlaikus bibliotekāre ir Anda Zariņa. Bibliotekāre vienlaikus nodarbojas ar karjeras koordinēšanas jautājumiem, palīdz organizēt Karjeras un Ēnu dienas, bet karjeras testus kopā ar bērniem gan nepildot. Vajadzīga atbilstoša izglītība, un individuālas konsultācijas, tostarp par karjeras izvēli, izrādās, var saņemt pie skolas psihologa.

"Mans darbs vairāk ir būt koordinatoram nekā konsultantam. Ar konsultēšanu es nenodarbojos.

Nelielās grupās mēs arī izejam karjeras veidošanas, plānošanas jautājumus kopā ar jauniešiem, bet individuālas konsultācijas viņiem ir iespēja saņemt pie skolas psihologa," stāstīja Zariņa.

Zariņai par karjeras koordinēšanu ir ceturtā daļa slodzes, jo vairāk skola maksāt arī nevarot. Darāmā esot daudz, un pietiktu arī pilnas slodzes darbam.

Individuālu konsultāciju trūkums – skolu ikdiena

Amatu savienošana, nepilna slodze un tātad individuālu konsultāciju trūkums ir Latvijas skolu ikdiena. Latvijas Radio sazvanīja vēl vairākas citas skolas, kurās karjeras koordinatora darba pienākumus pilda psihologs vai pat direktora vietnieks.

"Teiksim tā, amata nav, bet cilvēks, kas šo pienākumu veic, tā ir mana vietniece audzināšanas darbā. Un viņa to dara ļoti profesionāli,

viņai ir arī maģistrs šajā jomā,  bet tāds amata nosaukums viņai nav. Darbs tiek darīts ļoti labi," uzskata Rīgas 25.vidusskolas direktore Inga Nestere. 

Vēl citas skolas internetā izvietojušas darba sludinājumus, bet vēlāk tos atsauc. Portālā "e-skola" redzams, ka karjeras konsultantu – pedagogu meklē Salaspils 1.vidusskola, tomēr, sazvanot skolas vadību, izrādās, ka nemeklē gan.

"Šajā brīdī laikam, ka nemeklējam, jo, izrādās, ka tā štata vieta būšot tikai pēc jaunā gada, ja būšot. Kādas pāris vēstules bija septembrī atsūtītas, un tad arī kļuva zināms, ka nebūs tā štata vieta šajā gadā," teica skolas direktores vietniece Silvija Zālīte.

Karjeras konsultantu nav daudz

Ar jau pieminēto Karjeras nedēļu reizi gadā – oktobrī vai Ēnu dienu februārī nepietiek, saka skolās un arī par karjeras dienām atbildīgajā Valsts izglītības attīstības aģentūrā. Karjeras konsultantu, izrādās, neesot daudz, turklāt arī tiem, kas ieguvuši attiecīgo izglītību, atrast darbu nav viegli.

"Viņu daudz nav. Tā īstenībā ir diezgan liela problēma mūsu valstī. Izglītību ieguvušie ir, šie karjeras konsultanti ir vismaz ap 300, kas ir ieguvuši atbilstošu izglītību.

Bet, pirmkārt, reāli visiem nav iespējas atrast darbu šajā jomā, jo tas ir arī finanšu jautājums, vai skola var atļauties noalgot tieši šādu karjeras speciālistu.

Tā kā jautājums ir diezgan aktuāls. Viss pamatā balstās uz naudu. Diemžēl," teica aģentūras pārstāve Inta Asare.

Asare piebilst, ka pašlaik sanāk, ka viens karjeras konsultants daudzās pašvaldībās esot uz vairākiem tūkstošiem skolēnu, un tas pats bieži vien strādā nepilnu slodzi.

Jau no nākamā gada iecerēts mainīt situāciju, piesaistot Eiropas fondu naudu jaunu štata vietu izveidei. Tā iecerēts panākt, ka viens karjeras konsultants būs uz katriem 700 skolēniem. Tas nozīmē, ka pedagogs arī turpmāk nebūšot ikvienā skolā, bet tikai lielākajās. Tas gan neliegšot viņam piedāvāt savus pakalpojumus arī mazāku skolu audzēkņiem tuvākā apkārtnē.

Tomēr vispareizākais būtu karjeras konsultanta amata izveidošana katrā skolā, lai atbalsta personāls jauniešiem ir pieejams turpat skolā uz vietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti