Skolas piesardzība pret vecāku rakstītiem kavējuma attaisnojumiem Covid-19 laikā ģimenes ārstiem rada papildu slodzi

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) noteiktā norma paredz, ka vecāku rakstīts attaisnojums par mācību stundu kavēšanu skolā pieņemams līdz trīs dienu ilgam kavējumam. Arī šobrīd, Covid-19 izplatības laikā, norma saglabāta nemainīga, taču skolas gan pašas, gan sekojot epidemioloģiskās piesardzības noteikumiem nereti kļuvušas krietni striktākas un ārsta zīmi pieprasa jau pēc pirmās kavējuma dienas. Tas rada sarežģījumus gan ģimenes ārstiem, gan vecākiem, tomēr kārtību, kad pieņemamas vecāku zīmes, var noteikt katra skola pati.

Skolas piesardzība pret vecāku rakstītiem kavējuma attaisnojumiem Covid-19 laikā ģimenes ārstiem rada papildu slodziKristaps Feldmanis

Līdz trīs dienu ilgu skolas kavējumu var attaisnot ar vecāku vai aizbildņu rakstītu zīmi, tomēr garāka kavējuma pamatotība  jāapstiprina ģimenes ārstam. Tāda ir IZM noteiktā norma, Latvijas Radio informēja ministrijas pārstāve Egita Diure. Šobrīd šie noteikumi nav mainīti, taču skolas Covid-19 infekcijas izplatības laikā ir kļuvušas ļoti piesardzīgas un pēc saviem ieskatiem un arī epidemioloģiskās piesardzības ieteikumiem šobrīd ir saīsinājušas šo laiku. Tas lielā mērā ir katras skolas individuāls lēmums, tomēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide neslēpj – šie lēmumi pamatīgi noslogojuši ģimenes medicīnas speciālistus.

"Protams, tagad noslodze ir daudz lielāka sakarā ar to, ka izglītības iestādes aicina, lai ņem ārsta zīmi pat par vienu vai dažām dienām. Mūsu ierosinājums bija, ka tomēr vismaz trīs dienas ļaut pacientam ārstēties un, ja paliek labāk, tad iet uz to skolu un zīmi izraksta vecāki," stāsta Veide.

Latvijas Radio aptaujātās skolas izvēlējušās atšķirīgas pieejas. Piemēram, Talsu Valsts ģimnāzijas direktors Gundars Sebris skaidro – šo normu Covid-19 nav mainījis un arī šobrīd līdz trīs dienu kavējumam der vecāku zīmes.

"Mums ir pateikts, ka attaisnojošais dokuments ir vecāku zīme vai ārsta zīme, bet mums nav strikti tā pateikts. Mums ir iekšēja vienošanās, ka līdz trīs dienām, bet, ja tur diena pirms vai pēc, tas nav strikti normatīvajā aktā noteikts. Veselais saprāts ir tas, kas regulē šo normu," norāda Sebris.

Tikmēr Rīgas Angļu ģimnāzijā izmaiņas Covid-19 dēļ ir notikušas, skaidro direktore Maija Kokare. "Ir pieļaujams vecāku pieteikts kavējuma attaisnojums par prombūtni, kas nav ilgāks par trijām dienām. Šajā gadījumā skolēns, ierodoties skolā, vispirms apmeklē skolas medpunktu, un medmāsa veic veselības stāvokļa novērtēšanu," pauž Kokare.

Kokare skaidro, ka līdz šim vecāki varējuši attaisnot līdz piecām kavētām dienām semestrī. Viļānu vidusskolā pirms Covid-19 pandēmijas vecāku zīme derēja līdz trīs dienām ilgam kavējumam. Skolas direktors Pēteris Tretjuks citē pagājušās nedēļas nogalē saņemtos epidemioloģiskās drošības ievērošanas ieteikumus. Pēc tiem skola šobrīd arī vadās.

"Ja bērnam bijuši viegli veselības traucējumi un bērns skolā atgriežas pēc trīs dienām izveseļojies, bērns drīkst nākt uz skolu ar vecāku izsniegtu zīmi. Ģimenes ārsta zīme nav vajadzīga. Šis, protams, ļoti atslogos ģimenes ārstus un vecākus," akcentē Tretjuks.

Tikmēr Lubānas vidusskolas direktore Iveta Peilāne skaidro – bijis laiks, kad ārsta zīme bijusi vajadzīga par katru kavēto dienu, bet šobrīd kārtība, balstoties jau minētajos ieteikumos, nedaudz mīkstināta, bet trīs dienu termiņš Peilānei tomēr šķiet par ilgu.

"Izvērtējot situāciju, mēs nonācām pie secinājuma, ka vienu dienu… nu gadās, kad uzsit temperatūru… Tad mēs izdarījām tagad grozījumus un vienu dienu mēs atļaujam uz skolu atnākt ar vecāku zīmi," saka Peilāne.

Tikmēr pavisam savdabīgi uz Latvijas Radio jautājumu reaģēja Āgenskalna Valsts ģimnāzijas direktore Ināra Gaile. Viņa atteicās skaidrot skolas kārtību šajā jautājumā, norādot, ka nekas viņai neesot jāstāsta. Citās aptaujātajās skolās, kuras vada runīgāki direktori, tie skaidroja, ka apzinās esošās kārtības radīto slodzi uz ģimenes ārstiem, tomēr norāda, ka vēlas, lai skolas būtu iespējami drošas.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti