Skolās neskaidrības par eksāmenu atbrīvojumiem ukraiņu skolēniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jaunajos noteikumos par skolēnu atbrīvošanu no pamatskolas un vidusskolas eksāmeniem līdzās bērniem, kam atbrīvojumi pieejami veselības dēļ, minēti arī sportisti, kas ilgstoši uzturas treniņnometnēs, patvēruma meklētāji, bēgļa vai alternatīvo statusu ieguvušie. Tādēļ skolās radušās neskaidrības par iespēju ukraiņu skolēniem saņemt atbrīvojumu no valsts pārbaudījumiem. 

Skolās neskaidrības par eksāmenu atbrīvojumiem ukraiņu skolēniem
00:00 / 04:24
Lejuplādēt

Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā izglītojamie atbrīvojami no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem" paredzēts no eksāmeniem atbrīvot arī patvēruma meklētāja, bēgļa vai alternatīvā statusa ieguvušos bērnus, kuri šogad uzsākuši mācības Latvijas izglītības iestādēs. Taču daudzi ukraiņi, bēgot no kara, ieradās Latvijā jau pagājušā gada pavasarī. Šobrīd Latvijas izglītības sistēmas aizgādībā nonākuši vairāk nekā 4000 skolēnu no Ukrainas. 

Vai 9. un 12. klašu beidzējiem, kas ir viņu vidū, arī paredzēti šādi atvieglojumi eksāmenu kārtošanā, skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta vecākā eksperte Olita Arkle: "Jau pagājušajā gadā [ukraiņiem] bija atvieglojumi un varēja nekārtot eksāmenus 9.–12. klasē. Šogad mēs esam nedaudz mainījuši pieeju un eksāmenus var nekārtot, bet var arī kārtot. Ja skolēni izvēlas kārtot eksāmenu, tas nozīmē, ka ir iespējams lietot ukraiņu-latviešu vārdnīcu, skolēni atrodas atsevišķā telpā un ir iespējams pagarināt eksāmena kārtošanas laiku."

Gadījumā, ja skolēns eksāmenu izvēlas nekārtot vai arī nenokārto, viņam ir iespējas palikt tajā pašā klasē vai arī vienkārši saņemt skolas liecību, ja, piemēram, vēlas atgriezties Ukrainā. Arkle uzsvēra, ka nav jau tā, ka visiem ukraiņu bērniem draud izkrišana eksāmenos. No skolām saņemtas ziņas, ka šiem bērniem ir grūtības ar latviešu valodu, taču kara bēgļu vidū ir skolēni, kas iepriekš ir dzīvojuši Latvijā un kam latviešu valodas zināšanas ir labas. Ukraiņi uzrāda ļoti labas zināšanas matemātikā un dabaszinībās, bet pieklibo angļu valoda. Tomēr vairums ukraiņu skolēnu esot ļoti apzinīgi, daudzi arī vakaros turpina mācības tālmācībā savā Ukrainas skolā.

Latvijas Radio apzvanītie izglītības iestāžu vadītāji līdz šim gan nav saņēmuši skaidru signālu, ka ukraiņu bērniem, pat ja tie sākuši mācības tikai rudenī, varētu piešķirt atbrīvojumus no valsts pārbaudījumiem.

Rīgas Ukraiņu vidusskolas direktores vietnieks izglītības jomā Romāns Tilleris sacīja: "Nē, nav tā pieņemts, ka var nekārtot. Tieši par to notiek sanāksme, nav tāds lēmums, ka var nekārtot. Jāskatās, kā būs ierakstīts ukraiņu civiliedzīvotāju noteikumos. Bet nu tur nekādi grozījumi nav veikti."

Rīgas 15. vidusskolas direktore Nataļja Kubasova nav neko dzirdējusi, ka ukraiņu skolēniem varētu pieļaut atbrīvojumu no eksāmeniem. Viņas vadītajā skolā šogad 12. klases beidzēju vidū ukraiņu bēgļu nav, bet 12 ukraiņi ir 9. klasē. 

Tātad pārbaudes būs jākārto arī viņiem, pauda Kubasova: "Ukraiņiem it kā jā. Mēs līdz galam to nezinām. Ja viņi nekārto, es domāju, ka nebūs viņiem apliecības par pamatizglītību."

IZM pārstāve Arkle atzina – šādas neskaidrības ieviesušās tāpēc, ka ukraiņu skolēni nemaz nav pieminēti Ministru kabineta noteikumos par kārtību, kādā izglītojamie atbrīvojami no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem, uz viņiem attiecas īpašs Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums, tajā kuru katru brīdi vajadzētu veikt izmaiņas.

Ukraiņu atbalsta persona Linda Jākobsone-Gavala no organizācijas "Gribu palīdzēt bēgļiem" savukārt stāstīja, ka pagājušās nedēļas beigās tieši par šo jautājumu runājusi ar IZM komunikācijas personu, taču skaidrību – būs vai nebūs bēgļiem obligāti jākārto eksāmeni – neesot guvusi. Bet klāt jau februāris, līdz mācību gada beigām palicis pavisam maz laika.

Pēc nozares ministrijas informācijas 9. klasi Latvijā šogad beigs 198 un 12. klasi 9 Ukrainas kara bēgļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti