Dienas ziņas

No izklaides biznesa par sociālo uzņēmumu

Dienas ziņas

Covid-19 ietekmē sarukusi nebanku kredītu izsniegšana

Skolās cīnās ar "saltiņiem"

Skolas direktore: «Saltiņus» smēķējošie jaunieši nemaz neizprot, ko viņi dara

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bērni un jaunieši arvien vairāk sāk lietot tādas elektroniskās cigaretes, kuras vecākiem un skolotājiem ir grūti pazīt ne tikai pēc izskata, bet arī smaržas – tā sauktos “saltiņus”. Pašlaik galvenā metode, kā ar to cīnīties, ir sarunas ar skolēniem un vecākiem. Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktore Inese Astaševska pēc šādām sarunām secina – jaunieši bieži vien nemaz neizprot, ka lieto kaitīgas vielas.

Uz vienreizējās lietošanas e-cigaretes “Salt Switch” iepakojuma lieliem burtiem izlasāms, ka šis izstrādājums satur nikotīnu, kas ir spēcīgu pieradumu izraisoša viela, bet, izņemot cigareti no paciņas, tā vizuāli kļūst tik līdzīga flomāsteram, ka nezinātājs to neatpazīs, uz to pat ilgi skatoties. Turklāt nesajutīs arī to, ka tā smēķēta, jo jūtams būs tikai viegls dažādu augļu aromāts.

Tas ir iedrošinājis smēķēt arī tos bērnus un jauniešus, kas to nekad nav darījuši.

Strauji šo cigarešu smēķēšana izplatījusies skolās visā Latvijā. Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktore Inese Astaševska uzsvēra, ka aptuveni nedēļu intensīvi strādāts gan ar skolēniem klasēs, gan informēti vecāki. Attālināti rīkotas individuālas sarunas kopā vecākiem ar bērniem un speciālistiem.

“Tas, kas man radās skaidrs, ka tie bērni vispār nesaprata, ko viņi dara. Viņi bija pārliecināti, ka viņi visi tur kūpina kaut kādu... vienkārši kaut ko kūpina, kas vispār nav nekas slikts un nekas ļauns,” atzina Inese Astaševska.

Ar cigarešu izraisītām, veselībai bīstamām blakusparādībām var iepazīties tikai paciņas iekšienē sīkā drukā uzrakstītā tekstā. Gan pašvaldības, gan Valsts policija uzsver, ka pirmie atbildīgie ir vecāki, kuriem būtu jāzina, kas atrodas bērnu somās, kā viņi izlieto savu dienas naudu, ko viņi dara ārpus mācību darba, it īpaši tagad, kad lielākā daļa skolēnu mācās attālināti un skolām nav iespējas jauniešus satikt.

No 1. jūlija šādu pārkāpumu izskatīšana notiek pašvaldību administratīvajās komisijās. No septembra par nepilngadīgo smēķēšanu Kuldīgā ir saņemti jau 44 materiāli. Sodam sākotnēji ir audzinošs raksturs, kur svarīgākais ir saruna par izdarīto pārkāpumu. Šobrīd gan tas pandēmijas dēļ ir apgrūtināti, jo viss notiek attālināti.

Kuldīgas novada domes Administratīvās komisijas priekšnieks Kaspars Šabāns stāstīja, ka izskatīšana notiek rakstveidā, “tātad neatnāk uz komisiju vecāki kopā ar šo nepilngadīgo. Tas ir savādāk, ka tomēr mēs varam ar viņu aprunāties, izstāstīt, un arī vecāki saprot; atnākot uz komisiju, tomēr ir savādāks rezultāts nekā tagad, kad mēs rakstiskā veidā paziņojam, tāds  lēmums ir pieņemts un tā ir”.

Policijas Kuldīgas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšniece Vita Maslobojeva informēja, ka šogad notika astoņi kontrolpirkumu reidi gan Kuldīgas, gan Skrundas un Alsungas novadā un konstatēts, ka jauniešiem pārdod gan cigaretes, gan alkoholiskos dzērienus, gan arī enerģijas dzērienus.

Kuldīgas novada pašvaldības policija rīkojusi arī reidus, lai sauktu pie atbildības tos pieaugušos, kas par samaksu palīdz nepilngadīgajiem tikt pie aizliegtajām vielām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti