Skolas direktore par tikumību: Jāatdod brīvība skolotājiem un jāuzticas viņiem

Lai gan skolotājiem ir svarīgi saprast, ko no viņiem sagaida arī attiecībā uz tikumisko audzināšanu, cenzūra skolās nav pieļaujama un ir jāuzticas skolotājiem, pārliecināta Rīgas Juglas vidusskola direktore, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas viceprezidente Aija Melle.

Komentējot skaļu rezonansi izraisījušo gadījumu, kad literatūras skolotājai tika pārmests dzejoļa ar rupju vārdu analizēšana  mācību stundās, Melle pauda gandarījumu par izglītības ministres Mārītes Seiles pausto, ka pedagogs drīkst strādāt ar materiāliem, kurus pats izvēlas.

Viņa novērojusi, ka satraukta par šo situāciju ir arī Latvijas inteliģence, un tas ir pamatots satraukums. Direktores ieskatā, atbildīgajiem dienestiem ir jānāk kopā un līdz galam tas šis jautājums jāizrunā un “jāatdod brīvība literatūras, mākslas un citiem skolotājiem un jāuzticas, jo citādāk mēs aiziesim bīstamos grāvjos”.

Tajā pašā laikā viņa norāda, ka būtiski ir saprast, kas no skolotājiem tiek sagaidīts: “Visiem skolotājiem būtu jāsaprot, ko no mums sagaida. Un tā nedrīkstētu būt cenzūra. Ir noteikti apstiprināti mācību līdzekļi, kurus katra skola izvēlas no piedāvātā mācību līdzekļu klāsta. Bet ir ļoti dažādi materiāli visapkārt – mākslā, glezniecībā, mūzikā, internetā, video, kurus pedagogs – profesionāls cilvēks – pats izvēlas un kuri nav ne ar vienu jāsaskaņo.”

Viņa atzina, ka nesaprot, ko Rīgas mērs Nils Ušakovs ir domājis ar rīkojumu pārbaudīt skolu mācību materiālus. Viņasprāt, tas ir nepārdomāts lēmums, kas noteikti ir jāpārskata.

Melle piekrīt, ka skolā vajadzīga gan valstiskā, gan tikumiskā audzināšana. Taču jautājums ir par to, ko politiķi saprot ar šiem jēdzieniem.

Viņa saka, ka “deputāti aizgājuši dziļā grāvī, par tikumību diskutējot”. Turklāt rodas šaubas par deputātu kompetenci šajā jautājumā.

“Esam aizgājuši bīstami tālu,” piebilst Melle.

“Ja deg māja vai jumts, tas ir traģiski, bet tas nav tik skumji un bīstami, jo cilvēkiem ar domāšanuu viss ir kārtībā. Bet, ja runājam par tikumību, varam aiziet ļoti tālu, un tas ir ļoti skumji. Tā nedrīkst būt cenzūra.”

Ziņots, ka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam būs jāpārbauda, kādi mācību materiāli tiek izmantoti Rīgas skolās, vai tie atbilst normatīviem un vai to lietošana ir saskaņota ar Izglītības ministriju.

Šogad vasarā Saeimā lauza šķēpus par tikumiskās audzināšanas ieviešanu skolās, lai gan prasība pēc tās jau ir iekļauta valsts izglītības standartā un citos normatīvajos aktos. Turklāt Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) jau šobrīd pārbauda tikumiskās audzināšanas ievērošanu skolās.

Aprīļa nogalē pēc plašām debatēm Saeima otrajā lasījumā atbalstīja vienu no Saeimas opozīcijas partijas "Saskaņa" deputātes Jūlijas Stepaņenko priekšlikumiem, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, taču noraidīja citu - par materiālu cenzūru. Vēlāk Saeima likuma grozījumus galīgajā lasījumā pieņēma pēc asām diskusijām, kurās izskanēja arī pa kādam rupjākam vārdam.

9 komentāri
Specprojekts
Viss skandās izskatās pēc inscinējuma. Vienas un tās pašas sejas - Jugla, Teika, PAPARDE, Marta un Vinķele pa vidu visos medijos ...
Atkal liberastu ideoloģija!
Latvijas sabiedriskie mēdiji, jūsu darbu apmaksā valsts, tāpēc jums nav tiesību paust jebkādu no ideoloģijām ( šajā gadījumā- liberastu ideoloģija). Kur ir viedokļu dažādība? Ja jau raksta autors - lsm.lv ziņu redakcijas kolektīvs - vēlas sludināt savu privāto pārliecību, tad lai lasās projām no SM un meklē darbu kādā no partijas avīzēm. Uz priekšu!
Mamma
“deputāti aizgājuši dziļā grāvī, par tikumību diskutējot” - tur jau tā problēma, ka par to nediskutē. IZM ministre demostratīvi paziņo, ka viņa nepildīs šī likuma prasības un aicina skolotājus un direktorus to neievērot. Vecākiem vispār neviens neko neprasa, neskatoties uz to, ka tie ir viņu bērni, kuriem tiek pasniegta pseido māksla, kas mudina uz rupjībām un negācijām. Interesanti, kā tagad šī skolotāja varēs pateikt klasē, ka lamāties nav labi, jo bērni ļoti ātri uztver robežu maiņu. Viņi vienkārši var pateikt, ka tā ir mākslinieciska izpausme. Domājam līdzi un nedarām pāri bērniem un vecākiem!
nuķis
Mamma, Jums izglītība pamata?
Jukums (neliterāts)
Nezināju, ka rīdziniekiem tik talantīgs mērs! Prot ne vien maratonu skriet un ar riteni braukt, izrādā, prot arī atdzejot moderno dzeju! TRANSLETERIS!!!!! Перевод стихотворения на русский язык мэра Риги Нила Ушакова: www.facebook.com/NilsUsakovs
Juta
Rīgas skolās meklēs aizliegto literatūru, vai nav skaisti!? Vai tagad Rīgas skolotājiem būs jāatskaitās par katru rakstītu vārdu, ko izmanto stundās? Arī runājot par mūsdienu dzeju? Nu nevar izlikties, ka tā beigusies ar Imantu Ziedoni un Ojāru Vācieti! Priecīgu Skolotāju dienu!
skolotāja, Rīga, Pārdaugava
Birokrātijas aparāts visos līmeņos (skolā, departamentā, IZM) ir tas, kas tērē milzu naudas līdzekļus - tad jājautā - kāda ir šeit ierēdņu kapacitāte, pienesums, kvalifikācija, ko nepārtraukti atgādina un pārmet skolotājiem. Un vēl - šodien 2.oktobris, bet es nezinu savu darba algas likmi! Septembris nostrādāts, sekmju un kavējumu izraksti izdrukāti, bet es nezinu, vai par darbu vispār maksās! Rīgas ierēdņiem nav laika - Ušakovs devis rīkojumu izlasīt visas mācību grāmatas un obligāto literatūru! Vai nav smieklīgi, ko?
[+]
Tā saucamie tikumības aizstāvji Latvijā brīžiem stipri vien atgādina IS destruktīvos fanātiķus.
kurts
Skolotājiem brīvībai ir jābūt, bet vispirms gan tikumība jāapgūst, ja jau kā bļ izaugušas.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti