Skolas direktore par tikumību: Jāatdod brīvība skolotājiem un jāuzticas viņiem

Lai gan skolotājiem ir svarīgi saprast, ko no viņiem sagaida arī attiecībā uz tikumisko audzināšanu, cenzūra skolās nav pieļaujama un ir jāuzticas skolotājiem, pārliecināta Rīgas Juglas vidusskola direktore, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas viceprezidente Aija Melle.

Komentējot skaļu rezonansi izraisījušo gadījumu, kad literatūras skolotājai tika pārmests dzejoļa ar rupju vārdu analizēšana  mācību stundās, Melle pauda gandarījumu par izglītības ministres Mārītes Seiles pausto, ka pedagogs drīkst strādāt ar materiāliem, kurus pats izvēlas.

Viņa novērojusi, ka satraukta par šo situāciju ir arī Latvijas inteliģence, un tas ir pamatots satraukums. Direktores ieskatā, atbildīgajiem dienestiem ir jānāk kopā un līdz galam tas šis jautājums jāizrunā un “jāatdod brīvība literatūras, mākslas un citiem skolotājiem un jāuzticas, jo citādāk mēs aiziesim bīstamos grāvjos”.

Tajā pašā laikā viņa norāda, ka būtiski ir saprast, kas no skolotājiem tiek sagaidīts: “Visiem skolotājiem būtu jāsaprot, ko no mums sagaida. Un tā nedrīkstētu būt cenzūra. Ir noteikti apstiprināti mācību līdzekļi, kurus katra skola izvēlas no piedāvātā mācību līdzekļu klāsta. Bet ir ļoti dažādi materiāli visapkārt – mākslā, glezniecībā, mūzikā, internetā, video, kurus pedagogs – profesionāls cilvēks – pats izvēlas un kuri nav ne ar vienu jāsaskaņo.”

Viņa atzina, ka nesaprot, ko Rīgas mērs Nils Ušakovs ir domājis ar rīkojumu pārbaudīt skolu mācību materiālus. Viņasprāt, tas ir nepārdomāts lēmums, kas noteikti ir jāpārskata.

Melle piekrīt, ka skolā vajadzīga gan valstiskā, gan tikumiskā audzināšana. Taču jautājums ir par to, ko politiķi saprot ar šiem jēdzieniem.

Viņa saka, ka “deputāti aizgājuši dziļā grāvī, par tikumību diskutējot”. Turklāt rodas šaubas par deputātu kompetenci šajā jautājumā.

“Esam aizgājuši bīstami tālu,” piebilst Melle.

“Ja deg māja vai jumts, tas ir traģiski, bet tas nav tik skumji un bīstami, jo cilvēkiem ar domāšanuu viss ir kārtībā. Bet, ja runājam par tikumību, varam aiziet ļoti tālu, un tas ir ļoti skumji. Tā nedrīkst būt cenzūra.”

Ziņots, ka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam būs jāpārbauda, kādi mācību materiāli tiek izmantoti Rīgas skolās, vai tie atbilst normatīviem un vai to lietošana ir saskaņota ar Izglītības ministriju.

Šogad vasarā Saeimā lauza šķēpus par tikumiskās audzināšanas ieviešanu skolās, lai gan prasība pēc tās jau ir iekļauta valsts izglītības standartā un citos normatīvajos aktos. Turklāt Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) jau šobrīd pārbauda tikumiskās audzināšanas ievērošanu skolās.

Aprīļa nogalē pēc plašām debatēm Saeima otrajā lasījumā atbalstīja vienu no Saeimas opozīcijas partijas "Saskaņa" deputātes Jūlijas Stepaņenko priekšlikumiem, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, taču noraidīja citu - par materiālu cenzūru. Vēlāk Saeima likuma grozījumus galīgajā lasījumā pieņēma pēc asām diskusijām, kurās izskanēja arī pa kādam rupjākam vārdam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt