Skolām izaicinājumu rada ar Covid-19 sirgstoši pedagogi; lūdz vairāk paštestu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai arī situācija ar Covid-19 izplatību skolās nav kritiska, palielinoties kopējai saslimstībai, arvien vairāk skolēnu atkal mācās no mājām. Pie attālinātām mācībām pandēmijas laikā jau pierasts, tomēr šis gads nāk ar vēl jauniem pārbaudījumiem, kad mācību process slimības uzliesmojuma laikā jāorganizē vēl lielākā pedagogu trūkumā nekā iepriekš. Problēmas sagādā arī skolās piegādāto testu daudzums – to pietiek tikai ikdienas rutīnas testēšanai.

Visvairāk klašu no mājām pagājušajā nedēļā mācījās Rīgā.

Situācija pašlaik neesot kritiska, taču eksperti prognozēja, ka Covid-19 vīrusa omikrona varianta uzliesmojums varētu ilgt līdz pat februāra beigām. Tam jābūt gataviem arī skolās.

Skolām izaicinājumu rada ar Covid-19 sirgstoši pedagogi; lūdz vairāk paštestu
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Maksims Platonovs Latvijas Radio norādīja: "Visticamāk, būs vairāk gadījumu, kad bērni vai pedagogi dosies karantīnā. Droši vien [skolās vajadzētu] pārdomāt, vai mēs pilnībā esam gatavi, vai kas būtu jāuzlabo attiecībā uz attālināto mācību īstenošanu. Tas veids vai apjoms jāpārdomā, varbūt par to, kas iepriekšējos periodos nav bijis īpaši veiksmīgs."

Šobrīd vairāk attālināti mācās ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā, Daugavpilī un Ogrē. Lai arī kopumā attālināto mācību organizācija jau atstrādāta, tomēr pedagogu saslimšana pie esošā darbinieku trūkuma rada zināmas grūtības.

Ogrē pavisam attālināti šobrīd mācās trīs skolās, bet Ogres 1. vidusskolā klātienē uz skolu iet tikai pirmo trīs klašu skolēni.

Izglītības iestādē šobrīd strādāt nevar liela daļa pedagogu, skaidroja pašvaldības izglītības departamenta pārstāve Inga Škapare.

"Tur šobrīd slimo 20 pedagogi. Ja skatāmies kontekstā ar notikumiem novembra beigās, kad daudzi pedagogi pameta darbu vai devās dīkstāvē, mācību procesu noorganizēt šobrīd nav viegli. Protams, pagaidām skolu vadītāji tiek galā, risinājumi ir ļoti dažādi. Meklē iespēju gan veidot bloka stundas, gan projekta darbus uzdot, gan apvienot klases," viņa teica.

Ogrē cer, ka šobrīd ir saslimstības pieauguma pīķis, taču eksperti visaugstāko izplatību prognozē februārī.

Skolās un pašvaldībās cer, ka līdz tam izglītības iestādēs tiks palielināts pieejamo paštestu apjoms. Ikdienas testēšanai testu pietiekot, taču problēmas sākas tad, kad izglītības iestādē ir uzliesmojums un vairāk jātestē gan vakcinētie skolēni, gan skolotāji. Testu trūkuma dēļ reizēm attālināti nākas mācīties arī tiem skolēniem, kuri citādi varētu iet uz skolu klātienē.

Šāda situācija ir arī pamatskolā "Rīdze", pastāstīja iestādes direktore Iveta Birkmane.

"Karantīnā [šonedēļ] bija jādodas 10 klašu grupām un 27 pedagogiem. Un katru vakcinēto skolēnu nodrošināt ar paštestiem mēs nevaram. Jo primāri mēs dodam priekšroku saviem pedagogiem. Un tāpēc bija neapmierinātība no vecāku puses, kāpēc tad bērns nevar nākt uz skolu, ja viņš ir vakcinēts," norādīja Birkmane.

Šī problēma ir vairākās skolās un pašvaldībās Latvijā. Citviet to risina, daloties ar testiem skolu starpā. Palielināt testu daudzumu skolām aicina arī Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS).

LPS padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure Latvijas Radio norādīja: "Ja pedagogs ir kontaktpersona, ja viņam nav simptomu, tad, ja nevar rast aizvietojumu, vajadzētu viņam katru dienu veikt paštestu."

Tādā veidā arī skolām būtu vieglāk organizēt mācību procesu. Pašlaik šis jautājums ir valdības darba kārtībā – vēl spriedīs gan par testēšanas algoritma maiņu, gan plašākām paštestu piegādēm.

Pagaidām neplāno noteikt attālinātās mācības visiem

Pašlaik netiek plānots noteikt attālinātās mācības visā valstī. Grūtības, ar kādām skolas pašlaik saskaras, papildus veicot ar Covid-19 saistītos darba uzdevumus, atbildīgā ministre izprotot.

"Es pavisam noteikti neesmu gatava šobrīd runāt par visiem.

Jā, saslimstība, it sevišķi šodienas dati ir ārprātīgi ar saslimušajiem, vienlaikus ir jāskatās šī hospitalizācija. Un kamēr mēs kopumā tiekam galā un tās līknes ir citādas, nekā tas bija delta varianta kontekstā, tad šobrīd es neredzu tādu vajadzību visus aizsūtīt atpakaļ. Jo tas ir visvieglākais, ko var izdarīt," stāstīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija).

Skolēniem, kuriem šogad gaidāmi eksāmeni, kā arī visiem skolēniem, kas iepriekš ilgstoši ir mācījušies attālināti, katra diena skolā esot svarīga. Kamēr izglītības iestāde spēj mācības nodrošināt, tas noteikti esot jādara. Ja vien nav objektīvi apstākļi, kuru dēļ  uz laiku ieviešamas attālinātās mācības.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti