Panorāma

Valsts policijas koledžā – atvērto durvju diena

Panorāma

Latvijā sāk iznākt "Novaja gazeta. Eiropa"

Zaļajiem un zemniekiem draud šķiršanās

Šķeļas ZZS – Zaļā partija Saeimas vēlēšanās varētu startēt ar Reģionu apvienību un Liepājas partiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc 20 gadu sadarbības uz izjukšanas robežas nonākusi partiju apvienība Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS). Latvijas Zaļā partija (LZP) vēlas norobežoties no līdzšinējā apvienības sabiedrotā Aivara Lemberga un rudenī gaidāmajās 14. Saeimas vēlēšanās startēs kopā ar jaunu partneri – Latvijas Reģionu apvienību (LRA) un Liepājas partiju, veidojot jaunu apvienību.

ZZS tika izveidota tieši pirms 20 gadiem. Tagad "zaļie" norādīja, ka partijai nav iespējams atrasties apvienībā, kuras sadarbības partneris ir "Latvijai un Ventspilij". Apvienības ciešās saites ar bijušo Ventspils mēru Aivaru Lembergu ir galvenais iemesls, kāpēc LZP vēlas pamest ZZS, sacīja LZP līderis Edgars Tavars.

"Karš Ukrainā ir mainījis notikumus ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā.  Mums ir jāpauž skaidra vīzija, ko gribam darīt, un spert soli uz priekšu. [Tā ir atteikšanās no] "Latvijai un Ventspilij"," skaidroja Tavars.

Viņš norādīja, ka LZP iepriekš veikta domnieku aptauja un vairāk nekā divas trešdaļas pateikuši, ka nesaredz LZP iespēju apvienībā sadarboties ar partiju "Latvijai un Ventspilij". "Un darījām zināmu to mūsu partneriem Latvijas Zemnieku savienībai, kura, kā acīmredzot noprotams, vēlas turpināt sadarbību ar partiju "Latvijai un Ventspilij"."

Latvijas Zaļās partijas līderis Edgars Tavars
00:00 / 00:20
Lejuplādēt

Latvijas Zemnieku savienībā (LZS) norādīja, ka Lemberga pārstāvētā partija "Latvijai un Ventspilij" piedāvājumu slēgt sadarbības vienošanos ar ZZS uz nākamajiem četriem gadiem nav izteikusi, līdz ar to šāds jautājums par sadarbību līdz 14. Saeimas vēlēšanām nav aktuāls.

LZS priekšsēdētājs un "zaļzemnieku" līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze uzskata, ka LZP aiziešana apvienībai nebūs zaudējums, tomēr par tādu soli ir neizpratnē.

Krauze uzskata, ka aizgājēju nevēlēšanās sadarboties ar pirmajā tiesu instancē notiesātā bijušā Ventspils mēra Aivara Lemberga partiju "Latvijai un Ventspilij" nav pietiekams arguments,

jo par sadarbību nākamajā Saeimā ar Ventspili vēl nemaz neesot notikušas sarunas.

"Es domāju, ka tas ir pārsteidzīgi. Viņi acīmredzot cenšas kaut kādus savus mērķus sasniegt kaut kur citur, viņi varbūt nav spējuši kaut ko realizēt šajā brīdī. Nesaprotu to iemeslu, kāpēc viņi iet prom ar argumentu par sadarbību ar Lembergu, jo tā nav iespējama, jo pati "Latvijai un Ventspilij" nav tādu vēlmi izrādījusi. Līdz ar to aiziešanas argumenti ir citi, kas vēl nav zināmi," sprieda Krauze.

Zaļo un Zemnieku savienības līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

LZP par nākamajiem sabiedrotajiem vēlas LRA un "Liepājas partiju", premjera amatam piesakot ekspremjeru Māri Kučinski, kurš līdz šim skaļi iebildis sadarbībai ar Lembergu. Kučinskis pirms jaunās apvienības oficiāla paziņojuma no intervijas šodien gan atteicās.

Jaunā apvienība sola nākt klajā ar spēcīgu piedāvājumu. "Ir nepieciešami talantīgākie spēki Latvijas vadībā, tāpēc mēs veidojam kopīgu sarakstu," norādīja LRA priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Lai arī kuluāros vēl tiek spriests, vai tomēr Lembergs nemēģinās kandidēt, izskan apgalvojumi, ka viņam noteikto sankciju dēļ tādā gadījumā varētu tikt bloķēts bankas konts partijai, no kuras viņš kandidētu.

Savu attieksmi par ZZS šķiršanos viņš jau apvienības biedriem nosūtījis rakstiski: "Tavars pilda Ostapa Bendera un viņa Bordāniešu stipendiātu pasūtījumu – izjaukt Zaļo un Zemnieku savienību kā bīstamu politisko konkurentu".

Cik izdevīga izrādīsies gaidāmā šķiršanās, ekspertu domas dalās.

"Viņi varētu pārliecināt, runājot par Zaļo partiju, "Liepājas partiju", ka viņi no vecā norobežojas un veido kaut ko jaunu. Iespējams, tas ir citas mērķauditorijas jautājums, ka tie nav vairs tikai zemnieki," vērtēja Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle.

LZP ar saviem nodomiem un jaunajiem sadarbības partneriem plāno iepazīstināt nākamnedēļ. Zināms, ka preses konferencē plāno piedalīties arī uzņēmējs Uldis Pīlēns, kurš gan vēlēšanās pats nekandidēšot. Kandidēt aicināti arī vairāki pašvaldību vadītāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti