Skautu nometne: Piedzīvojums un spēku pārbaude

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vasarās bērni un jaunieši bieži sūdzas par bezdarbību un brīvā laika pavadīšanas iespējām. Lai bērni vasaru pavadītu pēc iespējas produktīvāk un radošāk, vecāki bērnus sūta dažādās vasaras nometnēs. Taču tikai nedaudzi no tiem savas atvases uz nedēļu atstāj dzīvojot teju zem klajas debess.

Lietainā un vējainā jūlija dienā Latvijas Radio devās uz Ķeguma novada kempingu „Sniedzes”, kurā, neskatoties uz dabas un laika apstākļiem, jau otro dienu norit 6. lielā skautu un gaidu nometne „Daugmale”. Šāda nometne notiek reizi četros gados, kad kopā sabrauc skauti un gaidas no visām Latvijas malām.

Nometnes teritorija sākas ar vārtiem, kas izveidoti no prāviem koka bluķiem, kuros iekārtajā kuģītī greznojas nometnes nosaukums. Tālumā dzirdamas bērnu un jauniešu čalas, un skatienam paveras plaša teritorija - liela pļava, telšu pilsētiņas koku ielokos un nometnes centrālajā laukumā plīvojošs valsts karogs.

Nometnes teritoriju izrāda un par skautu un gaidu kustību un stāsta Rīgas 155. skautu vienības vadītājs Nils Klints.

„Organizācijas centrālais mērķis ir audzināt valstij lojālus pilsoņus. Un līdz ar to arī daudzas lietas, vairāk vai mazāk tiek pakārtotas attiecīgi izvirzītajam mērķim. Nometne sadalīta trijās darbības pakāpēs: mazskauti 8-11 gadi, skauti 12-16 gadi un roveri - 16-21 gads un tad ir vadītāji, kas vada gan šeit nometnē, gan ikdienā ar viņiem darbojas,” stāsta Klints.

Viena no lietām, ko mācās skauti un gaidas ir ceremoniāla valsts karoga pacelšana un nolaišana. „Šinī gadījumā karogs ir mastā. Ir dažādi veidi, kā to izdara - ja visi ir dienas gaitās, tiek nosvilpts signāls un tad visi pārtrauc darbus un ir ar skatu pret karogu. Bet ja mēs sanākam visi kopā (..) tad miera stājā, dziedot „ Svēts mantojums” tiek nolaists valsts karogs. Attiecīgi no rīta dziedot himnu,” rituālu izklāsta Klints.

Ejam garām apmetnei, kas atgādina pasaku namiņu - tā ir improvizēta kafejnīca, kurā jaunieši pusdieno. Tālāk Nils izrāda dušas un izlietnes. Ar ģeneratora palīdzību tiek nodrošināta ūdens padeve dušās. Katrā dušā ir ūdens „šļūtene” un kabīnītes nodalītas ar necaurspīdīgu plēvi.

Nometnes vadītāja Liene Kiršfelde 200 dalībnieku lielo nometnes organizēšanu uztver kā izaicinājumu un ir ļoti apmierināta ar ievērojamo dalībnieku skaitu.

„Nometnes galvenā tēma ir par vidi. Visas aktivitātes iedalītas trīs lielās grupās - tu vari būt aktīvs dabā un vidē. Tu vari veidot mākslu no vides un praktiskas nodarbības vidē mācīties,” skaidro Liene.

Anna, kura ir skautas jau ceturtāajā sezonā palīdz organizēt nometnes darbību un tās dalībniekiem māca, kā izveidot sapņu ķērāju no dabas veltēm. „Un ko jūs teiktu tai jaunietei, kas sēž mājās un domā - es jau varētu braukt uz mežu, bet tur nebūs fēns, matu taisnotājs un kosmētika un ko lai dara? - Mums toties ir ugunskurs un matu taisnotāja vietā, es pat nezinu, ko piedāvāt, šeit tas nav nepieciešams, šeit ir tik ļoti aizraujoši. Tie paši dabas apstākļi, labi, varbūt mazliet pasalst, bet ir ugunskurs ir visādas citādas brīnišķīgas lietas.”

Arī uzrunātais nometnes dalībnieks Pēteris par dzīvi mežā neuztraucas un tieši tajā saskata to skaistāko piedzīvojumu: „Ir ļoti daudz iemeslu, kāpēc mēs piedalāmies nometnē, bet vairāk tas tāpēc, ka vari iegūt ļoti lielu pieredzi, dzīvojot mežā un pats rūpējoties par sevi, par apkārtējiem. Mēs skautos esam jau mazotnes, un mēs pie tā visa esam pieraduši. Un mums vajag iegūt šo savvaļas dzīvi un pazust no visas pilsētas drūzmas, pilsētas piesārņojuma un pilsētas ērtībām un nedaudz pazust šajā meža dzīvē un padzīvot, teiksim tā, darboties un cīnīties, lai izdzīvotu nevis tikai lai apmierinātu savas vajadzības.”

Skautu un gaidu kustība, tāpat kā izdzīvošanas nometnes ar katru gadu kļūst arvien populārākas, un izmēģināt savus spēkus un spējas mežā var ikviens jebkurā vecumā. Tomēr pirms došanās uz nometni ieteicams parūpēties par atbilstošu apģērbu un ekipējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti