Panorāma

Kāpēc svētkos nestrādāja pārbrauktuve

Panorāma

Polijas prezidents pirms vēlēšanām tiekas ar Trampu

Skanstē atkal aizdomas par vides pārkāpumiem

Skanstē atkal aizdomas par vides pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms mēneša noslēgtais pamiers Skanstes mazdārziņos ir beidzies, un no jauna uzliesmojušas domstarpības starp teritorijas attīstītājiem, kuri tur vēlas ierīkot parku, un vides organizācijām, kas satrauktas par mazdārziņos joprojām mītošajiem dzīvniekiem.

Pirms mēneša Latvijas Televīzija jau ziņoja, ka Skanstes revitalizācijas projekta attīstītāji vienojušies ar vides aizstāvju organizācijām uz divām nedēļām apturēt būvdarbus, lai ļautu dzīvnieku draugiem izķert klaiņojošos mājdzīvniekus un dotu iespēju vides ekspertiem novērtēt situāciju būvniecības teritorijā. Taču tas konfliktu nav mazinājis.

Pamiera laikā būvnieki salīga vides ekspertu – ornitologu, lai novērtētu iecerētā projekta ietekmi uz teritorijā atrodamajiem putniem. Apsekojuma laikā eksperts pamanījis 11 sugu putnus un secinājis, ka būvdarbus var atsākt jau no 1. jūlija, bet atsevišķās zonās – jau tagad. Vides aizstāvji apšauba šī atzinuma kvalitāti, jo nodibinājuma "Dzīvnieku policija" salīgtais eksperts teritorijā fiksējis 34 putnu sugas, tostarp 7 aizsargājamās, un secinājis, ka būvdarbi  jāaptur līdz jūlija beigām vai pat ilgāk. Būvnieki pieturas pie sava eksperta atzinuma.

Dabas draugiem ir arī aizdomas, ka projekta attīstītāji sākuši patvaļīgi izķert un pārvietot būvlaukumā mītošos pieaugušos ežus, bet tas tiekot darīts cietsirdīgā veidā.

"Ja mēs noķeram tikai pieaugušos ežus, kas staigā apkārt, kas spējīgi staigāt, tad migās paliek mazie ežu bērni, kas faktiski tiek atstāti bezpalīdzīgā situācija un iet bojā," norāda nodibinājuma “Dzīvnieku policija” pārstāve Diāna Elekse.

Vides aizstāvjiem, atrunājoties ar drošības pasākumiem, tiek likti dažādi birokrātiski šķēršļi, lai viņi nevarētu pārliecināties par būvlaukumā notiekošo un pavēstīt to citiem.

"Mēs drīkstam ieiet tikai vienas organizācijas – “Dzīvnieku policijas” pārstāvji, tikai konkrētos laikos un tikai būvnieku pārstāvja pavadībā. Lai tiktu iekšā, mums jāparaksta dokuments, kurā apliecinām neko nefilmēt un nefotografēt, faktiski nekādu informāciju uz āru neiznest," atklāj Elekse.

Skanstes revitalizācijas projekta pasūtītājs – Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments noraida, ka pastāvētu aizliegums šo objektu filmēt. Taču, kā pārliecinājās arī “Panorāmas” filmēšanas grupa – būvnieki tajā jūtas kā savā īpašumā un aizliedz, ko uzskata par vajadzīgu.

Pilsētas attīstības departamentā apgalvo, ka “Dzīvnieku policijas” pārstāvjiem ieeja būvobjektā nav liegta, bet drošības dēļ apmeklējumi bija iespējami tikai noteiktos laikos. Savukārt ežu izķeršana notiekot saskaņā ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un profesionālu zoologu klātbūtnē.

"Tajās vietās, kur potenciāli varētu būt šīs dzīvās būtnes, notiek manuālā apsekošana. Ja tās ir zaru vai lapu kaudzes, tad teritorijā strādājošie cilvēki pārbauda, vai nemitinās māte ar mazuļiem. Ja notiek mājiņu demontāža, tad vispirms namiņš tiek pacelts. Cilvēks apseko, vai apakšā nav ežu mamma ar mazuļiem, un tikai pēc tam tiek veiktas darbības," stāsta Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāve Inese Pabērza.

Līdz šim būvobjektā esot noķerti pieci pieauguši ežu tēviņi, kas nodoti Rīgas Zooloģiskā dārza aprūpē.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība vairākkārt lūgusi Pilsētas attīstības departamentu apturēt darbus. Biedrības vadītājs Viesturs Ķerus uzskata, ka Skanstes revitalizācijas projekts kārtējo reizi apliecinājis tiesisko nihilismu, kas valda Latvijā vides aizsardzības jomā.

"Šis ir kārtējo reizi precedents, kad ir lietas, kas ir rakstītas dabas aizsardzības likumos, bet netiek ievērotas un nevienam par to nekas nav. Un tāpēc arī nākamreiz netiek ievērotas. Un tad reizēm rodas sajūta, ka dabas aizsardzības prasības izdomā nevalstiskās organizācijas," saka Ķerus.

Ņemot vērā izskanējušos pārmetumus, Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments kā projekta pasūtītājs jaunnedēļ iecerējis rīkot mediju pasākumu Skanstes dārziņos, lai skaidrotu sabiedrībai, kā projekta īstenošanas gaitā tiek ievērotas vides un dzīvnieku aizsardzības prasības.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti