Panorāma

Saeimā nav atbalsta izmaiņām Valsts prezidenta ievēlēšanā

Panorāma

Deputātu Daini Liepiņu izdod iztiesāšanai

LIZDA protestēt nesteigsies

Skaidrība par pedagogu algām būs maijā

Kādu atalgojumu gaidīt jaunajā mācību gadā, pedagogi uzzinās tikai šī semestra pēdējās dienās. Lai arī pēc premjeres un izglītības ministres tikšanās ar skolotāju arodbiedrības vadību visas iesaistītās puses kopējo darbu raksturoja kā konstruktīvu, pagaidām netiek nosaukti pat aptuveni minējumi par izmaiņām pedagogu atalgojumā.  

Izglītības ministre Mārīte Seile pēc tikšanās uzsvēra, ka formula, pēc kādas tiks aprēķināts pedagogu atalgojums, atkarīga no pašiem skolotājiem. Viņi šobrīd uzsāktajā atalgojuma modeļa aprobācijas procesā uzskaita, cik daudz darba jāiegulda mācību procesa sagatavošanā.

„Tikai pēc šīs aprobācijas mēs būsim spējīgi pateikt precīzi, kādus šos koeficientus mēs redzam, kas būtu iestrādājami atalgojuma formulā,” skaidroja ministre.

„Līdz ar to jebkuru skaitļu nosaukšana šobrīd būtu blefošana. (..) Skolotāji zinās, kāda būs viņu alga jaunajā mācību gadā, ne vēlāk kā maija vidū, maija otrajā pusē,” solīja Seile.

Tāpat ministre norādīja, ka atalgojumu noteikti ietekmēs skolēnu skaits klasē.

„Skolotāja darba apjoms, ko viņš velta, lai sagatavotos stundām, lai labotu mājasdarbus, lai sarunātos konsultācijās, ir atkarīgs no skolēnu skaita klasē. Un līdz ar to būs diferenciācija, cik saņems skolotājs. Ja klasē ir daudz skolēnu, protams, būs atšķirības [algā] no skolotāja, kas strādā klasēs ar mazu skolēnu skaitu,” stāstīja ministre.

Tāpat Seile atzina – lai arī jaunais modelis paredz augstākās pedagogu algas saglabāt pašreizējā līmenī, kam tuvināt zemāko atalgojumu, skolotāji, kuri šobrīd strādā teju divas slodzes šādu darba apjomu saglabāt nevarēs. 

Tam neiebilst arī izglītības darbinieku arodbiedrība. Tās vadība ceturtdien apliecināja, ka iepriekš bieži pieminētā skolotāju protestu rīkošana pagaidām ir atlikta, un zemūdens akmeņus jaunajā modelī arodbiedrība meklēs, kad tas iegūs skaidrākas aprises. Kategoriska joprojām saglabājas LIZDA prasība pēc ievērojamu papildu līdzekļu piešķiršanas skolotāju atalgojumam.

„Ja [papildus piešķirti tikai] trīs miljoni, tad mēs neesam gatavi vispār šo modeli ieviest un būsim kategoriski pret, iet runa par to, kā jau pagājušajā gadā bija [nepieciešami] kādi 36 miljoni, pēc tam aizgāja līdz 15 - 12 miljoniem, nu, tas būtu labi,” atzina  LIZDA priekšsēdētājas vietnieks Jānis Krastiņš.

 Jau ziņots, ka Iizglītības un zinātnes ministrijas piedāvātais pedagogu atalgojuma modelis paredz piesaistīt skolotāju algas vidējam skolēnu skaitam klasē, samazinot arī skolotāju pārslodzi. Arodbiedrība cer, ka līdz ar jauno modeli skolotāji vairs nebūs pārstrādājušies un saņems lielāku algu, ja vien valdība tam piešķirs finansējumu.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) 11.decembrī rīkoja piketu pie Saeimas, pieprasot nākamā gada budžetā atrast papildu naudu skolotāju algām, kas būtu vairāk nekā pašlaik budžeta projekta paredzētie trīs miljoni eiro. 

Latvijas izglītības darbinieki uzstāj uz lielāku budžeta piešķīrumu jaunajam atalgojuma modelim un uz to, lai partijas pildītu priekšvēlēšanu solījumus, algas ik gadu ceļot par 10%. Skolotāju algām papildus piešķirti 3 miljoni eiro, bet atalgojuma reformas sākumam šogad papildus kā minimums nepieciešami 20 miljoni eiro. Valdība sola par finansējumu lemt, kad būs zināms jaunais algu modelis un tā izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti