Rīta intervija

«Lattelecom» Juridiskās daļas direktors Toms Meisītis par drošības telpu

Rīta intervija

Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs par pretepilepsijas zāļvielām

Psihoterapeite Andrija Likova par Jelgavas bērnunama pārkāpumu novēršanu

«Sistēmas bērnu» ziņotāja: Cerams, visas pozitīvās pārmaiņas neprasīs gadus

Psihoterapeite, biedrības "Bērni bērniem" psiholoģe Andrija Likova, kura pirmā ziņoja par vardarbību pret bērniem Jelgavas bērnunamā un kuras atklātais iekustināja “sistēmas bērnu” jautājumu, atzīst, ka gada laikā daudz kas mainījies,  bet viņa cer, ka visas labās pārmaiņas neprasīs gadus.

Ir labas sajūtas par paveikto, “es pozitīvi skatos nākotnē”, neko tādu Latvija līdz šim nebija piedzīvojusi, un par 70% - 80% izmaiņu pašlaik noteikti ir pozitīvā virzienā, intervijā Latvijas Radio sacīja Likova.

Viņa arī pauda cerību, ka visas nepieciešamās pozitīvās pārmaiņas neprasīs gadus, jo tie ir gadi bērnu dzīvē.

Viņasprāt, lielākais sasniegums gada laikā ir pārmaiņas pašā Jelgavas bērnunamā, kur jaunā komanda strādā - bērni atgriezās no internātiem, pārtraukta vardarbība, atkal apvienoti brāļi un māsas. Turklāt bērnu skaits bērnunamā samazinās, daudziem atrastas ģimenes, vēl nesen iestādē bija 54 bērni, bet šobrīd – jau tikai 19, “kuriem mēs kopā ar domubiedriem meklējam ģimenes”.

Taču satraukumu rada tas, ka šobrīd notiek bērnu pratināšana Jelgavas bērnunama bijušās direktores Maijas Neilandes lietā – tas notiek pēc gada, lai gan iepriekš bērni jau snieguši liecības, un bērniem atkal ir jāpārdzīvo viņu traumatiskā pieredze, stāstot par šiem gadījumiem.

Bērni pēc pratināšanām ir uzvilktāki, un ar psihoterapiju mēs bijām tikuši uz priekšu, bet tad seko solis atpakaļ, stāstīja Likova. Liecību sniegšanā valstij jāizdomā sistēma, ka pietiek ar to, ka bērni liecinājuši īsi pēc notikumiem, nevis viņiem pēc gada vēlreiz un vēlreiz par to jārunā, uzsvēra psiholoģe.  

Likova arī pastāstīja, ka, kontaktējoties ar citiem bērnunamu jaunajiem vadītājiem un darbiniekiem, viņa dzird, ka slēgtajās sistēmās joprojām ir vardarbības gadījumi, laikam daži cilvēki jūtas droši un ir pārliecināti, ka viņu iestādēs tas nesasniegs dzirdīgās ausis.

Jelgavas bērnunama gadījums parādīja, kas notiek slēgtajās iestādēs Latvijā, ka valstī nav nostiprināta sistēma, kā vajadzētu izsijāt darbiniekus, kas ir profesionāli un kuri veic kaitniecību, norādīja Likova.

KONTEKSTS: 

Tieši Likova savulaik ziņoja par notiekošo Jelgavas bērnunamā - bērnu raušanu aiz matiem, barošanu ar varu un citiem fiziskās un emocionālās vardarbības gadījumiem. Likova pusgadu valsts pasūtījumā vērtēja bērnu individuālās vajadzības bērnunamā un novērojumus pēcāk nodeva atbildīgajām iestādēm.

Kad Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija beidza izmeklēšanu, mainījās gandrīz viss bērnunama darbinieku kolektīvs, ieskaitot vadību.

Šis gadījums pievērsa uzmanību notiekošajām arī citos bērnunamos, lika valstij aktīvāk atbalstīt audžuģimenes un darīt vairāk, lai bērni nepavadītu bērnību iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti