Sadaļas Sadaļas

4. studija

Nesamierināmās kaimiņu pretrunas Grenctālē

4. studija

Pazemes objekts, kuru Jūrmalas pašvaldība nepārdod un neiznomā

Kā rīkoties, ja kaimiņi, pārbīdot kupicas, piesavinās jūsu zemi?

Sirmgalve vaino kaimiņus kupicu iznīcināšanā un zemes nozagšanā

Gulbenes novada Daukstu pagastā dzīvojošā Aina Maltavniece piecus gadus nesekmīgi cenšas atgūt savā īpašumā esošu gandrīz hektāru lielu zemes gabalu. To viņas kaimiņi, pēc sirmgalves stāstītā, vispirms pārvietojot kupicas, bet pēc tam tās vienkārši iznīcinot, esot piesavinājušies sev. Līdz šim neviena no iestādēm, kurā kundze vērsusies pēc palīdzības, nav viņai palīdzējusi.

Gulbenes novada Daukstu pagasta "Ilgās" turpat visu savu dzīvi nodzīvojusi, tuvējā fermā nostrādājusi un trīs bērnus izaudzinājusi Aina Maltavniece. Šobrīd bērni jau katrs dzīvo savu dzīvi un audzina savus bērnus, un saimniecību sirmā kundze pieskata viena pati.

2009. gadā kaimiņu mājām uzradušies jauni īpašnieki un sākušas notikt dīvainas lietas – 1990. gadā iemērītās un ieraktās zemes gabalu robežkupicas sākušas it kā pašas no sevis pārvietoties, Maltavniecei piederošo lauksaimniecībā izmantojamo zemes pleķīti pakāpeniski padarot arvien mazāku. Līdz 2015. gadā notikušas pilnīgi kardinālas zemes gabala formas un izmēra izmaiņas.

Visu nepilnus 0,8 hektārus lielo zemes gabalu, kā arī vēl mazu strēķīti pie mājas saskaņā ar sirmās kundzes teikto kaimiņi viņai, pakāpeniski pārrokot kupicas arvien tālāk un tālāk viņas teritorijā, esot viņai vienkārši nozaguši.

"(..) Rudenī ara laukā kupučus [kupicas] man. Ar kādām tiesībām? Zemes nodokli man jāmaksā, bet zemes man nav.

Un strīdamies. Nupat aizvakar mani izlamāja – nu mani lamāja suņa vietā, nav ko teikt – visvisādos vārdos," klāstīja sirmgalve.

Maltavniece kopš 2016. gada meklējusi palīdzību gan vietējā pagasta padomē, gan divreiz – arī policijā, kas atteikusies iejaukties kaimiņu strīdā, norādot, ka ar kaimiņiem esot veiktas profilaktiskas pārrunas, aicinot viņus nepiesavināties sirmās kundzes zemi. Vienubrīd Maltavniecei viss apnicis, bet tagad, pēc vairāku gadu klusēšanas taisnības cīnītājas gars kundzē pamodies atkal.

"Es visu biju pametusi, bet šogad atgriezās man meita – bija prom Anglijā (..). Un tad vienā reizē bija atbraukusi, šeit ābolus lasīja. Tad viņa man prasa to Zemesgrāmatu. Parādu viņai, viņa saka – "ārprāts, mamm! Cik reizes neesmu runājusi – nu sēstamies visi trīs pie galda, visus papīrus liekam virs galda un kuri ir vainīgi!? Nu viens ir vainīgs – kāpēc man jācieš?" vaicāja sirmgalve. 

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4.studija" vēlējās iegūt notikušā skaidrojumu pie pašiem kaimiņiem. Taču sastapt viņus Daukstu pagastā neizdevās – lai gan mājas ārdurvis nebija pat aizslēgtas, uz vairākkārtējiem klauvējieniem tās LTV filmēšanas grupai netika atdarītas. Taču Maltavnieces vēlmi beidzot atrisināt ieilgušo strīdu tas nemazina.

Policija pirms četriem gadiem atsūtītajā atteikumā norādījusi, ka šis konflikts nav tiesībsargu kompetences jautājums, bet gan civiltiesisks strīds un risināms tiesas ceļā. "4. studija" jautāja ekspertam, vai tas tiešām atbilst patiesībai.

"Ja ir kaut kas iznīcināts, tad mēs runājam par kaut kādām krimināltiesiskām sekām – piemēram, par īpašuma bojāšanu, bet kupicas varbūt nebūs īsti tas apstāklis, par ko varētu vērsties policijā vai attiecīgi pēc tam kādā citā izmeklēšanas iestādē, bet šeit mēs tomēr runājam, ka tas ir pamatā civiltiesisks strīds. Un attiecīgi šīs te īpašnieces gan īpašuma, gan valdījuma tiesības ir aizskartas. Un viņai būtu jāvēršas no sākuma vēlams pie kāda speciālista, pie jurista vai pie zvērināta advokāta.

Secinājumu var dot tad, kad ir apskatīti visi šie lietas materiāli un precīzi zināmi šie lietas faktiskie apstākļi.

Tāpēc bieži vien, kad pie mums vēršas šie cilvēki, tad mēs viņiem lūdzam, lai viņi iedod gan dokumentus, gan uzraksta šo te fabulu vai apraksta situācijās, un no tā mēs arī saprotam, kādas ir normas pārkāptas – vai tas ir civiltiesiskais strīds un Civillikuma normas pārkāptas, vai tas ir Krimināllikuma normas pārkāpums, par ko iesniegumu iespējams sniegt policijā kriminālprocesa uzsākšanai," teica zvērināts advokāts Jānis Lapsa.

Maltavnieces meita sarunā ar LTV raidījumu solīja apsvērt domu lūgt jurista palīdzību, lai beidzot atrisinātu šo konfliktsituāciju likumīgā ceļā un mamma varētu atgūt viņai pienākošos zemi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt