4. studija

Pat pastmarku laizīšanai ir sava cena!

4. studija

Vai legionellas ieperinājušās katrā mājoklī?

Ārstu komisija sirmgalvei ar ļaundabīgo audzēju pabalstu liek gaidīt piecus mēnešus!

Sirmgalve mirst no vēža, bet iestāde par pabalsta piešķiršanu grasās lemt 5 mēnešus

Pirms dažiem mēnešiem ārsti Rasmai konstatēja ļaundabīgu audzēju, kuru ārstēt veselības stāvokļa dēļ nevar. Sievieti aizsūtīja mājās, lai ar vietējo mediķu palīdzību viņa saņemtu paliatīvo aprūpi. Rasma ir guloša, bet viņai nav piešķirta invaliditāte, līdz ar to medikamenti un higiēnas preces jāpērk par niecīgo pensiju. Atbildīgā iestāde paziņoja, ka pārbaude par invaliditātes piešķiršanu ilgs līdz 5 mēnešiem. 

“Kāpēc tas tā ir? Cilvēks strādājis... Es nostrādāju 38 gadus.. man tagad jāvāļājas pa gultu...” saka Rasma.  

Rasmas meita, uzzinot par mammas slimību, pameta darbu Anglijā un steidzās rūpēties par māti. Sāka kārtot invaliditātes pabalstu, lai saņemtu īpašās kopšanas pabalstu, bet saņēma ziņu, kas visu ģimeni nošokēja – pēc sociālā dienesta apsekošanas un atzinuma pagāja mēnesis, pēc kura atbildēts, ka pārbaude ilgs vēl četrus mēnešus. 

Citā situācijā varbūt varētu pagaidīt, bet kundzes gadījumā slimība strauji progresē un īpaša kopšana ir nepieciešama šeit un tagad.

Likums nosaka, ka iesniegums jāizskata mēneša laikā, bet, ja parādās objektīvie apstākļi, kuru dēļ nav iespējams izskatīt iesniegumu, piemēram, ir nepieciešama papildu informācija, iespējams, vēlreiz sociālā darbinieka apmeklējums, pārbaudes laiku var pagarināt, raidījumam skaidroja  Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā.

Ir punkts, kas paredz iespēju izskatīt lietu ātrāk, pamatojot savu nepieciešamību. Tad nu Rasmas dēls mēroja vairāk nekā 50 kilometrus līdz Kuldīgai, komisijas filiālei, lai iesniegtu papīrus, bet tur dokumentus neņēma pretī.

“Nepieņēma iesniegumu, pateica, ka jābrauc uz pastu, jāieraksta vēstule un tad sūtīs uz Liepāju, jo komisijā viens dakteris,” stāstīja Rasmas meita Ilona.

Komisijā skaidroja, ka iesniegumam, ko iesniedz cita persona, jābūt notariāli noformētām pārstāvēšanas tiesībām, un, iespējams, Rasmas dēlam nebija pilnvaras. Nepieņemt iesniegumu no pašas personas nevar.  

Bet, kāpēc pārbaude pagarināta, gan skaidrības nav, norāda “4.studija”.

“Tā es te, guļot, sakaltīšu. Es tik gaidu to dienu, kad nomiršu, lai man nebūtu te jāmokās un jāmoka citi,” nosaka Rasma.

“Es jau bērniem teicu - es varētu saplēst visas lupatas, lai uztaisītu, lai var pakārties, būtu miers, bet es pati neko nevaru. Citas izejas nav. Tas vecais cilvēks nolikts muļķa lomā,” viņa saka.

Sistēma pabalsta piešķiršanai ir šāda - pie slimnieces, kura nevar pārvietoties, atbrauc sociālais darbinieks un uzraksta atzinumu. Pēc tam atzinumu raksta arī ģimenes ārsts. Tad to visu izskata eksperts, kurš pieņem gala lēmumu. Ekspertam jāpaļaujas uz darbinieku informāciju un jāskatās, vai nav pretrunas, jo tā ir rīcība ar valsts budžeta līdzekļiem, skaidroja komisijā.

Eksperts, kurš slimnieku nav redzējis, lēmumu pieņem, sēžot savā kabinetā. Tagad tikšot veikta atkārtota pārbaude, lai izslēgtu, ka slimniece nekrāpjas, ka nespēj staigāt, jo šādi gadījumi esot bieži, saka komisijas vadītājs Juris Gaiķis .

“Kundze minēja, ka tas tiek darīts ar mērķi, lai viņa nesagaidītu pabalstu. Tā nevar būt. Nav uzdevums taupīt uz kopšanas nenodrošināšanu tiem, kam tas nepieciešams,” saka komisijas vadītājs.

Īpašais kopšanas pabalsts tiek segts no valsts līdzekļiem, tāpēc komisija aizdomīgi skatoties uz vietējo sociālo darbinieku un dakteru slēdzieniem. Tomēr šis nav Rasmas gadījums, un komisijā raidījumam solīts, ka kundzei jau tuvākās nedēļas laikā invaliditāte tiks piešķirta. 

30 komentāri
hmm...
problēma ir pašvaldībā. Mūsu pusē tādā pašā situācijā visu piešķīra trīs nedēļu laikā. Darbinieki bija ļoti atsaucīgi un saprotoši. Nauda bija ko kopējai samaksāt un visu nepieciešamo sagādāt.
Ciprese
Jā. Lai piešķirtu invaliditāti un kopšanas naudu , mēs arī piedzīvojām tieši tādu gadījumu. Gaidījām arī piecus mēnešus un tad tikai piešķīra uz pusgadu. Laikam tā ekspertu komisija cerēja ,ka slimnieks pēc pusgada nomirs,bet izdzīvoja. Un tagad jāsāk kārtot visu atkal no jauna ,lai gan slimnieks nu ir smagā stāvoklī. Un kas to zina ,kas notiks gaidot atkal 5 mēnešus ,kamēr dokumentus nokārtos. Līdzekļi kopšanai vajadzīgi tūlīt. Kā to nesaprot ne valdība, ne veselības ministre, ne ekspertu komisija ,kas piešķir invaliditāti un kopšanas naudu.
Secinu
Ierēdņiem laikam prēmijas par šādiem gājieniem!un secinu ka mūs grib iznīcināt tāpat kā visu rūpniecību,ražošanu u.t.t. Kam vajag mūsu zemi atbrīvoto,nu gluži kā kādreiz ar indiāņiem...
nesapratu
Par kādu valsti tu runā, jo ražošana Latvijā plaukst un zeļ?
Morra
Ne visai sakarīgs raksts ar neatbilstošu virsrakstu, kas liek domāt, kaa sirmgalve jau apglabāt, bet tuviniekiem neizmaksā bēru pabalstu. Sajauktas atbildības, nesaprotams sižets, vienīgais saturs - viss ir slikti punkts el vē
Haha
Bet atjaunos staciju par 200mlj
inkus
kamer nebus seit puse apsauta sito fasistu kas tagad pie varas groziem nekas nemainisies tapec cilveki saciet domat ar galvu
Hā!
>>inkus Apšaušana ir visīstākās fašistu metodes. Atkal rusofašitu vara, nošaušanas, genocīds pret latviešu tautu? Nē, paldies, tādas pārmaiņas mums nevajag.
Ome
Par šādiem ārkārtas gadījumiem atbildību jāuzņemas ministrei!
Erglis
Noželojama korumpantu valstele ! Noveros 5 menesus! Kad nauda vajadziga islamistu klaidonu pabalstiem ,tad ludzu ,naudina ripo ,maksa sirm salašņām pat tad ,kad tie sen vairs neatrodas latvijā ! Sis ir visistakais genocids pret savas valsyd pilsoņiem !
Hilarija
Erglis
Rigas domes salašņam nauda ir tikai priekš russkijmir islamistu klaidoniem -macas no kremļa pertiķa noželojamas korumpantu valsteles ka veikt genocidu pret latviesiem !
suši
Bet ministrijā doma viena... algas dakterīšiem, ierēdnīšiem... nu ko te tā sarakstījuši
loto
Nu jaa, lad mirstosham pensionaram japieshkjir pabalsts tad uzreiz baigie noteikumi un kontroles, jo valsts nauda, bet kad 6 gadus tiek izniekota ta pati valsts nauda labi xinama slimnicaa tad gan nevienu nerausta tas... Pretiiga un liekuliiga valstele... Tapec mana gjimene emigree, lai ja nu, kas mums butu nauda, lai opishiem palidzetu, nevis paliktu par lohiem shajaa banaanu klaunu zemee...
>>
Laimīgu taciņu.
:(
Kauns par šo visu! Mana mamma tā arī nesagaidīja to pabalstu :(
sviests
neprofesionāla informācija. Sajaukta vienā putrā dažādu iestāžu kompetence. Ne jau sociālais dienests piešķir invaliditāti.
es
Galu galā, vai būtu šādā situācijā tik svarīgi - kurš ko piešķirt, ja reāli ir jāpiešķir ??? Kas tad notiek ar Latviju - analfabētu bars...blēžu bars ??? Muļķus tēlo - kas tas viss ir ???
snoop
pamēģiniet valstij kaut dienu kaut ko palikt parādā - soda naudas, tiesu izpildītāji utt.... galvenais - maksājiet nodokļus lai šī sistēma nesabrūk .....
vineta
Man pietrukst vardu.Kas sez valdiba.Neviena normala valsti nenirgajas par smagi slimiem cilvekiem.Tikai piemums,ta var izrikoties.Ja pasiem nedod Dievs kautkas tads adgaditos,tad uz arzemem brauktu un arstetos.Jo naudas pietiktu.Un vel pari paliktu.Domajiet pirms ejiet balsot,mus visus var skart tada nelaime.
nemuldies arī tu
tā ir pašvaldības kompetence, nevis valsts
nemuldies-am
Valdība ar saviem noteikumiem un bezdarbību pieļauj šādu birokrātiju un ņirgāšanos par cilvēkiem.
nemuldies
valdība nav ārsti vai sociālie dienesti, valdība nestaigā pa mājām un neizmeklē slimniekus
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti