4. studija

Pat pastmarku laizīšanai ir sava cena!

4. studija

Kā tas iespējams: vienam cilvēkam - divas pases?!

Ārstu komisija sirmgalvei ar ļaundabīgo audzēju pabalstu liek gaidīt piecus mēnešus!

Sirmgalve mirst no vēža, bet iestāde par pabalsta piešķiršanu grasās lemt 5 mēnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms dažiem mēnešiem ārsti Rasmai konstatēja ļaundabīgu audzēju, kuru ārstēt veselības stāvokļa dēļ nevar. Sievieti aizsūtīja mājās, lai ar vietējo mediķu palīdzību viņa saņemtu paliatīvo aprūpi. Rasma ir guloša, bet viņai nav piešķirta invaliditāte, līdz ar to medikamenti un higiēnas preces jāpērk par niecīgo pensiju. Atbildīgā iestāde paziņoja, ka pārbaude par invaliditātes piešķiršanu ilgs līdz 5 mēnešiem. 

“Kāpēc tas tā ir? Cilvēks strādājis... Es nostrādāju 38 gadus.. man tagad jāvāļājas pa gultu...” saka Rasma.  

Rasmas meita, uzzinot par mammas slimību, pameta darbu Anglijā un steidzās rūpēties par māti. Sāka kārtot invaliditātes pabalstu, lai saņemtu īpašās kopšanas pabalstu, bet saņēma ziņu, kas visu ģimeni nošokēja – pēc sociālā dienesta apsekošanas un atzinuma pagāja mēnesis, pēc kura atbildēts, ka pārbaude ilgs vēl četrus mēnešus. 

Citā situācijā varbūt varētu pagaidīt, bet kundzes gadījumā slimība strauji progresē un īpaša kopšana ir nepieciešama šeit un tagad.

Likums nosaka, ka iesniegums jāizskata mēneša laikā, bet, ja parādās objektīvie apstākļi, kuru dēļ nav iespējams izskatīt iesniegumu, piemēram, ir nepieciešama papildu informācija, iespējams, vēlreiz sociālā darbinieka apmeklējums, pārbaudes laiku var pagarināt, raidījumam skaidroja  Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā.

Ir punkts, kas paredz iespēju izskatīt lietu ātrāk, pamatojot savu nepieciešamību. Tad nu Rasmas dēls mēroja vairāk nekā 50 kilometrus līdz Kuldīgai, komisijas filiālei, lai iesniegtu papīrus, bet tur dokumentus neņēma pretī.

“Nepieņēma iesniegumu, pateica, ka jābrauc uz pastu, jāieraksta vēstule un tad sūtīs uz Liepāju, jo komisijā viens dakteris,” stāstīja Rasmas meita Ilona.

Komisijā skaidroja, ka iesniegumam, ko iesniedz cita persona, jābūt notariāli noformētām pārstāvēšanas tiesībām, un, iespējams, Rasmas dēlam nebija pilnvaras. Nepieņemt iesniegumu no pašas personas nevar.  

Bet, kāpēc pārbaude pagarināta, gan skaidrības nav, norāda “4.studija”.

“Tā es te, guļot, sakaltīšu. Es tik gaidu to dienu, kad nomiršu, lai man nebūtu te jāmokās un jāmoka citi,” nosaka Rasma.

“Es jau bērniem teicu - es varētu saplēst visas lupatas, lai uztaisītu, lai var pakārties, būtu miers, bet es pati neko nevaru. Citas izejas nav. Tas vecais cilvēks nolikts muļķa lomā,” viņa saka.

Sistēma pabalsta piešķiršanai ir šāda - pie slimnieces, kura nevar pārvietoties, atbrauc sociālais darbinieks un uzraksta atzinumu. Pēc tam atzinumu raksta arī ģimenes ārsts. Tad to visu izskata eksperts, kurš pieņem gala lēmumu. Ekspertam jāpaļaujas uz darbinieku informāciju un jāskatās, vai nav pretrunas, jo tā ir rīcība ar valsts budžeta līdzekļiem, skaidroja komisijā.

Eksperts, kurš slimnieku nav redzējis, lēmumu pieņem, sēžot savā kabinetā. Tagad tikšot veikta atkārtota pārbaude, lai izslēgtu, ka slimniece nekrāpjas, ka nespēj staigāt, jo šādi gadījumi esot bieži, saka komisijas vadītājs Juris Gaiķis .

“Kundze minēja, ka tas tiek darīts ar mērķi, lai viņa nesagaidītu pabalstu. Tā nevar būt. Nav uzdevums taupīt uz kopšanas nenodrošināšanu tiem, kam tas nepieciešams,” saka komisijas vadītājs.

Īpašais kopšanas pabalsts tiek segts no valsts līdzekļiem, tāpēc komisija aizdomīgi skatoties uz vietējo sociālo darbinieku un dakteru slēdzieniem. Tomēr šis nav Rasmas gadījums, un komisijā raidījumam solīts, ka kundzei jau tuvākās nedēļas laikā invaliditāte tiks piešķirta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti