Dienas ziņas

Brasas tiltam – vēl 12 miljoni

Dienas ziņas

Finansiālā situācija sliktāka 42% mājsaimniecību

Sirds stimulatoru implantēšana – arī Kurzemē

Sirds stimulatora implantēšanas operācijas turpmāk varēs veikt arī Liepājā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kurzemes reģiona iedzīvotājiem, lai saņemtu sirds stimulatora implantu, iepriekš bija jādodas uz galvaspilsētas klīnikām, bet tagad to būs iespējams izdarīt tuvāk mājām – Liepājas Reģionālajā slimnīcā. Tur aizvadītajā nedēļā tika veiktas pirmās trīs šāda veida operācijas. 

Kardiostimulators ir neliela medicīniska ierīce, kas kontrolē sirds ritmu, tādējādi uzturot regulāru sirdsdarbību. Šī ierīce lielākoties ir vajadzīga tad, ja cilvēka sirds strādā pārāk lēni. Ja līdz šim Liepājas Reģionālajā slimnīcā veica tikai sirds stimulatoru pārbaudes, turpmāk iedzīvotājiem būs pieejama arī to implantēšana. 

''Šo vairāku gadu laikā saskāros ar problēmu, ka daudz cilvēku atsakās no sirds stimulatoriem un to maiņas, jo Rīga ir par tālu. Ja Liepājā būtu šādas implantācijas, tad viņi būtu gan ar mieru līdz Liepājai atbraukt,” skaidroja Liepājas Reģionālās slimnīcas invazīvais kardiologs Valters Stirna.

Sirds stimulatora operācija parasti ilgst no 40 minūtēm līdz stundai ar lokālo anestēziju. Liepājā aizvadītajā nedēļā operētie pacienti bija vecāki par 70 gadiem, bet šāda operāciju var veikt gan vēl vecākai personai, gan zīdainim. Ārsti norādīja, ka operētie pacienti Liepājā šobrīd jūtoties labi un gaida izrakstīšanu.  

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) kardiologs Jānis Pudulis norādīja: ''Aparāts strādā, līdz beidzas baterija, un tad praktiski pēc tam pēdējos mēnešos tiek veikta aparāta nomaiņa, kas arī tika veikts Liepājas slimnīcā. Viņi bija burtiski pēdējā vilciena vagonā, jo tur baterijas kuru katru dienu, tuvāko mēnešu laikā varēja beigties, vienai kundzei pat laikam bija beigušās, jo viņa nebija regulāri gājusi uz pārbaudi.''

Visā valstī šobrīd tikai 15 speciālisti var nodrošināt šo operāciju un stimulatoru pārbaudi – nepieciešami būtu aptuveni 50 ārsti. 

Kardiologs Stirna Liepājā šobrīd var tikai asistēt šādiem mediķiem, un Liepājā pieņemt darbā šādu speciālistu pašlaik esot grūti. Ārstu trūkums šajā nozarē esot ļoti liela problēma jau 15 gadus. 

Stirna norādīja uz garajām rindām stimulatoru pacientiem: ''Tie pacienti jau jūt – viņi netiek vienu reizi pie sirds stimulatoru daktera, otrreiz, trešo reizi vai ceturto reizi viņi pat nemēģina. Rīgas Stradiņa slimnīcā rinda uz šādām stimulatoru pārbaudēm ir divi gadi.

Vai kāds pacients ir nomiris, gaidot rindā – es domāju, ka jā. Un tas attiecas ne tikai uz sirds stimulatoriem, tas attiecas uz daudzām sirds un citu medicīnas specialitāšu nozarēm.''

Kā stāstīja ārsti, tad šādas operācijas Liepājas slimnīcā vajadzētu veikt 50 gadā, taču reāli tās būs ap 20. Akūtos gadījumus joprojām ārstēs Rīgā, Liepājā apkalpojot plānveida operācijas.

Sirds stimulators kalpo no septiņiem līdz 15 gadiem atkarībā no iekārtas un katra pacienta veselības stāvokļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti