Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Neredzamie bērni

Panorāma

Nedēļa «Panorāmas» videoarhīvos

Rinda pēc sirds

Sirds donoru Vaišļam meklēs visā Eiropā; meklējumiem atlikušas dažas nedēļas

Turpinās ziedojumu vākšana ceļotāja Jāņa Vaišļas sirds transplantācijai. Ja donors atrastos Baltijā, operāciju apmaksātu valsts. Taču, tā kā Jānim sirds jāpārstāda steidzami, donors tiek meklēts Eiropā, un tas maksā ļoti dārgi. Ko īsti nozīmē "stāvēt rindā" uz donoru?

Eiropā nav vienota reģistra, kurā iestāties rindā uz donora orgānu. Piemēram, Skandināvijai ir savs, Vācijā, Austrijā un citās valstīs – savi reģistri. Lai tiktu ieskaitīts kādā no gaidīšanas listēm, pacientam jāiemaksā liels depozīts – parasti 120 000 eiro.

"Pati sirds transplantācija, ja nav nekādu sarežģījumu, varētu izmaksāt 30-40 tūkstošus eiro, pārējo naudu parasti atgriež atpakaļ.

Retos gadījumos, kad ir nepieciešama ilgstoša ārstēšanās intensīvā terapijā, reizēm pat ir nepieciešama atkārtota orgānu transplantācija, taču ļoti retos gadījumos. Tāpēc katra klīnika nodrošinās ar šo depozīta summu. Tādi ir šie noteikumi," skaidroja kardiologs Andris Skride.

Tikšana rindā ir pirmais solis. Pēc tam jāsagaida arī asins grupai un citiem parametriem atbilstoša donora sirds. Ārsts uzsver – ja donors atradīsies Baltijā, visas izmaksas segs valsts. Jāņa Vaišļas gadījumā laika ir ļoti maz – vien dažas nedēļas.

"Tā kā dabūt sirds donoru pat ir grūtāk nekā plaušu donoru, tāpēc mēs gribam šo meklējumu loku tiešām paplašināt ārpus Baltijas citās Eiropas valstīs.

Tādējādi mēs procentuāli tīri matemātiski palielinām iespēju pacientam sagaidīt donoru," norādīja Skride.

Kopš vakardienas Jāņa Vaišļas sirds transplantācijas operācijai portālā "ziedot.lv" saziedota vairāk nekā trešā daļa. Māris Gailis, kurš iniciējis ziedojumu vākšanu, pateicas par atsaucību.

"Man šķiet, ka tā ir patiešām liela. Cilvēki saprot, ka tas vienkārši ir jādara. Tas ir brīnišķīgi. Paldies visiem ārkārtīgi liels! Pats viņš ir dzīvespriecīgs un cerību pilns, un, protams, pateicīgs visiem. To jau var kaut kur sociālajos tīklos izlasīt," sacīja Gailis.

Sociālajā tīklā facebook Jānis Vaišļa šodien ierakstījis: “Mana vecā un bojātā sirds pieņem šīs labās domas/vārdus/darbus un noglabā tos “pa tiešo dvēselē”, kur tie nepakļausies transplantācijai!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt