Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Lidostas Rīga pārstāvi Sarmīti Rinmani

Rīta Panorāma

«Plīvo stumbri» — Lauras Pīgoznes gleznās

Telefonintervija ar Andri Siliņu

Siliņš: Risinājumam par pensiju indeksāciju jābūt ātrāk par augustu

Lai gan valdība otrdien lēma atlikt līdz augustam izskatīt virkni Labklājības ministrijas (LM) rosināto pensiju likuma grozījumu, kas paredzēja vairākas izmaiņas attiecībā uz pensiju indeksāciju,  Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš intervijā LTV raidījumam „Rīta Panorāma” norāda, ka risinājumu tomēr būtu jāatrod ātrāk.

Komentējot ministru otrdien lēmumu atbalstīt izmaiņas invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtībā, bet pārējos grozījumus atlikt, Siliņš pauda, ka „kārtējo reizi nauda nav atradusies vecākās paaudzes cilvēkiem”.

Tiek plānots pirmdien sasaukt federācijas jaunievēlēto valdi, lai lemtu par turpmāko rīcību. Tā kā indeksācija vēl nav pilnībā noraidīta, pensionāri uz protesta akcijām vēl neiet. Savukārt, ja grozījumi attiecībā uz pensiju indeksāciju tiks noraidīti, Pensionāru federācija sola aktīvi rīkoties.

Taujāts, vai federācija ir gatava gaidīt līdz augustam, Siliņš norādīja - risinājumam jābūt daudz ātrāk.

Jau ziņots, ka valdība otrdien aiz slēgtām durvīm nolēma durvīm pieņēma lēmumu atbalstīt izmaiņas invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtībā. Savukārt pārējo grozījumu izskatīšana atlikta uz augustu, kad tiks skatīti visu citu ministriju pieprasījumi nākamo gadu budžetiem.

Labklājības ministrijas izstrādātie grozījumi paredz vairākas izmaiņas. No 2015.gada 1.jūlija rosinātas izmaiņas pensiju indeksācijā, turpmāk indeksācijā piemērojot 50% no vidējā iemaksu algas pieauguma pašlaik esošo 25% vietā, kā arī invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtība saistībā ar Satversmes tiesas spriedumu.

Grozījumi paredz izmaiņas pensijas kapitāla aktualizēšanas kārtībā, nofiksējot kapitāla indeksu, lai tas turpmāk nebūtu zemāks par skaitli "1". Šīs izmaiņas stātos spēkā no 2016.gada 1.janvāra.

No 2016.gada 1.janvāra bija plānots pārrēķināt pensijas, kuras skāra negatīvais indekss ekonomiskās krīzes dēļ.

LM iepriekš informēja, ka personām, kurām pensijas kapitāla noteikšanā ņemti vērā apdrošināšanas iemaksu algas indeksi, kas mazāki par skaitli "1", pensiju paredzēts pārrēķināt un palielināto pensijas apmēru sākt izmaksāt:

  • 2010.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas – no 2016.gada janvāra;
  • 2011.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas – no 2017.gada janvāra;
  • 2012., 2013., 2014. un 2015.gadā piešķirtās vai pārrēķinātās pensijas  – no 2018.gada janvāra.

Pensijas starpība par iepriekšējo periodu netiktu maksāta.

Ja visas izmaiņas gūtu atbalstu, pēc LM aprēķiniem šogad tam papildus vajadzēs 1,6 miljonus eiro vairāk, 2016.gadā, salīdzinot ar 2015.gada budžetu, - 72,9 miljonus eiro vairāk, 2017.gadā - 150,7 miljonus eiro vairāk, 2018.gadā - 246,5 miljonus eiro vairāk attiecībā pret šā gada plānotajiem izdevumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt