Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Siguldā negaidītas pārbaudes ietver līgumā

Siguldas pašvaldība līgumā ar jauno skolu ēdinātāju paredz sev tiesības veikt pārbaudes

No pirmdienas 2000 Siguldas skolēnus baro jauns ēdinātājs – SIA "Aniva", kas nācis līdzšinējā "Baltic Restaurants" vietā. Pēc mazo siguldiešu smagās saslimšanas ar toksīnus izraisošo zarnu nūjiņu dome līgumu ar bērnu ēdinātāju lauza. Jaunu ēdinātāju bērnudārzos atrada steidzamā kārtā, savukārt skolās līdz decembra beigām strādāja līdzšinējais. Līgumā ar jauno skolēnu ēdinātāju pašvaldība paredzējusi sev tiesības veikt negaidītas pārbaudes.

Siguldā pērn rudenī saslima bērni no trim dārziņiem. Bērnudārza "Ieviņa" smagāk sasirgušais bērns savā grupiņā atgriezies tikai tagad – gandrīz četrus mēnešus pēc notikušā. Tik ilgs bija ārstēšanās un rehabilitācijas laiks pēc tam, kad smagā vemšana un caureja beidzās ar ārstēšanos Bērnu slimnīcā. To, ka visi smagāk saslimušie ir veseli, ārsti vēl nav gatavi pateikt. Nieru mazspēja var atstāt sekas. 

"Labā ziņa, ka bērniņš ir atgriezies atpakaļ dārziņā. Ir priecīgs, ka ticis atpakaļ pie saviem grupas bērniem," stāstīja bērnudārza "Ieviņa" vadītāja Maira Gavare.

Nekas nav beidzies arī personālam – nākamnedēļ atkal jādodas liecināt uz policiju. "Izmeklēšanas process turpinās, arī mums jāsniedz liecības. Mēs arī no vecākiem prasām lielāku atbildību. Ja mājās bijusi kāda saslimšana, prasām [ārsta] zīmi," piebilda bērnudārza "Ieviņa" vadītāja.

Pēc atklātajiem pārkāpumiem virtuvēs Siguldas bērnudārzos ēdinātāju nomainīja strauji. Ārkārtas iepirkuma procedūrā uzrunāti septiņi ēdināšanas uzņēmumi, no kuriem konkursā pieteicās trīs. Uzvarētājs – SIA "Vectēvs" – Siguldas dārziņos oktobrī vienas nedēļas laikā nomainīja vismaz pusi virtuves personāla. Divās iestādēs visi virtuvē strādājošie pieņemti darbā no jauna. Skolās konkurss par ēdināšanu nenotika tik strauji, bet ierastā kārtā – atklātā konkursā. No trim pretendentiem uzvarēja uzņēmums "Aniva", kas tagad gatavo trīs skolās, bet uz Allažu skolu ved jau gatavu ēdienu.  

Skaudra mācība ir arī pašvaldībai. Tagad līgumos ar jaunajiem ēdinātājiem ierakstīts, ka negaidītas pārbaudes var rīkot arī pašvaldība.   

"Mēs paturam tiesības veikt savas neatkarīgās pārbaudes, neatkarīgi no valsts dienestiem. Esam vienojušies ar speciālistu, cilvēks ar kvalifikāciju var ierasties gan pārbaudīt higiēnas stāvokli, arī baktēriju uztriepes," stāstīja Siguldas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa.

Bērnudārzu un skolu virtuves pastiprināti kontrolē arī valsts dienesti, un pārkāpumi nav atklāti. "Vairākās iestādēs mums ir A līmenis, kas nozīmē – nav neviena aizrādījuma. Ir tikai mazi, nebūtiski, pati uzraudzība ir pacelta citā pakāpē," teica Sausiņa.

Tikmēr Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) skaidroja, ka līdzšinējam ēdinātājam – uzņēmumam "Baltic Restaurants" – piemērots naudas sods. Tā apmēru neatklāj. Kriminālprocess turpinās. Zarnu nūjiņas infekcijas sāga bijusi mācība visiem ēdinātājiem.

"Deva iespēju saprast arī uzņēmumiem, cik būtiska lieta ir ievērot higiēnas prasības. Cik būtiskas ir zināšanas. Ne tikai formāls diploms, bet zināšanu piemērošana dzīvē. Kaut vai kaut kas tik elementārs kā roku mazgāšana," teica PVD Pārtikas uzraudzības departamenta vecākā eksperte Svetlana Aļminoviča-Miļjanoviča.

Vēl Siguldā līguma ietvaros ēdinātājiem uzdots katrā virtuvē nozīmēt vienu atbildīgo, kura pārziņā ir viss notiekošais – gan produktu iepirkšana, gan visu prasību un normu ievērošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti