Panorāma

Ko Eiropai nesīs Itālijas vēlēšanas?

Panorāma

Aicina jauniešus stāties JRT aktieru kursā

Siguldā pediatri pieejami diennakts režīmā

Siguldā vietējie par brīvu saņem pediatra diennakts palīdzību; citiem tas nav pat par maksu

Diennakts bezmaksas pediatra palīdzība, kas pieejama tikai Siguldas novada iedzīvotājiem. Ar šādu pakalpojumu Siguldas novada pašvaldība nolēmusi atvieglot mazu bērnu vecākiem speciālistu nepieejamības jautājumu brīvdienās un nakts stundās. Citu pašvaldību iedzīvotājiem šāds pakalpojums nebūs pieejams pat par maksu. Tas liek uzdot vairākus jautājumus.

Siguldā bērni dzimst, bet iespēja negaidītas saslimšanas gadījumā viņus aizvest pie pediatra, kļuvusi par problēmu pat darba laikā. Ārsti ir pārslogoti un to trūkst. Siguldas novads nonācis pie risinājuma - pēc darba laika beigām – nakts stundās un brīvdienās nesūtīt sava novada bērnus uz Bērnu slimnīcu Rīgā, bet, piemaksājot Siguldas slimnīcas dzemdību nodaļas neonatalogiem, nodrošināt pediatra konsultāciju uz vietas.

Siguldas slimnīcas vadītājs Valdis Siļķe īpaši uzsver, ka diennakts bezmaksas pediatra pakalpojumi paredzēti tikai Siguldas novadā deklarēto iedzīvotāju bērniem. Citu novadu iedzīvotājiem pēc pediatra pakalpojumiem jāvēršas turpat, kur līdz šim.

“Šajā gadījumā ielāpu uz vājās vietas medicīnā sniegs Siguldas pašvaldība, un tas ir domāts Siguldas novada iedzīvotājiem,”

saka Siļķe.

Šis pakalpojums citu novadu iedzīvotājiem nebūs pieejams pat par samaksu, un to pagaidām neesot plānots arī mainīt. Citu novadu iedzīvotāji netikšot raidīti prom, tomēr vēstījums ir skaidrs - diennakts pediatrs citu novadu iedzīvotājiem nav paredzēts. “Skaidrs tas, ka mēs pašvaldībā nevaram samaksāt par citu novada iedzīvotāju dažādu pakalpojumu saņemšanu. Mēs to nevaram darīt, mēs tā nedarām. Es pieļauju, ka tā būs zināma problēma un tuvējo novadu arī ģimenēm,” akcentē Siguldas novada pašvaldības vadītājs Uģis Mitrevics.

Pakalpojumam līdz šā gada beigām dome atvēlējusi 14 000 eiro. Tie paredzēti mediķu atalgojumam. Proti, katram dežūrējošajam neonatologam-pediatram pirms nodokļu nomaksas algai tiks pielikti 400 eiro mēnesī. Pagaidām neviens nezina, cik darba par šo naudu papildus nāksies darīt, taču tam esot gatavi visi deviņi slimnīcas neonatologi. “Tika pārskatīts viss aprīkojums, kas ir uzņemšanas nodaļā, lai varētu tiešām sniegt pirmo palīdzību un tās pašas inhalācijas bērnam uztaisīt, kas ir biežāk - viņiem elpceļi tiek skarti, biežākā problēma, ar ko nāks vecāki, temperatūra, klepus...” klāsta SIA “Siguldas slimnīca” vadošā neonatoloģe Marika Borovska.

Veselības ministrijā neatminas līdzīgu situāciju, kad kāds medicīnas pakalpojums būtu pieejams ekskluzīvi tikai viena novada iedzīvotājiem. Taču par diskrimināciju to nesauc,

jo konkrētais pakalpojums šajā slimnīcā neietilpst valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā. “Piemēram, priviliģētākā stāvoklī nostādīt viena novada iedzīvotājus pret citu novadu iedzīvotājiem? Ja mēs runājam par maksas pakalpojumiem, tad maksas pakalpojumu ziņā pašvaldība var vai nu dotēt saviem iedzīvotājiem sniedzamos veselības aprūpes pakalpojumus pilnā apjomā vai daļēji,” saka Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Līdzīgs piemērs ir Rīgas pašvaldība, kas Rīgā deklarētajiem ļauj saņemt atlaidi maksas pakalpojumiem, piemēram, Rīgas Dzemdību namā. Par spīti tam, ka konkrētā iestāde ir specializēta dzemdību iestāde valsts līmenī, rīdzinieki ir priviliģētākā situācijā. Mitrevics gan neizslēdz diskusijas ar citu pašvaldību vadītājiem. Ja interese no citiem novadiem būs, par pakalpojuma piedāvāšanu var runāt. Siguldas slimnīcas galvenais ienākumu avots ir maksas pakalpojumi, kas sastāda 54%, no slimnīcas ienākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt