4. studija

Kā atrisināt domstarpības ar Valsts ieņēmumu dienestu par pārdotu vasarnīcu?

4. studija

Vai atbalstāt iniciatīvu - sabiedriskā transporta ekrānus izmantot informācijai par karu Ukrainā?

Kā tas iespējams - ekspluatācijā nenodotā ēkā ierīkot bērnudārzu?

Siguldā bērnudārzu ierīko nepabeigtā mājā; situāciju risina tikai pēc televīzijas iesaistes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mājā, kura nav nodota ekspluatācijā, ierīkots bērnudārzs, – šādu ziņu Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" saņēma no Siguldas iedzīvotāja Edmunda Bērziņa, kurš noraizējies par bērnu drošību.   

"Vai kāds pārbauda mājokļus, kuros aukles veic bērnu pieskatīšanas pakalpojumu?" Tā vaicā Edmunds, kurš pats, būdams tēvs, satraucies par notiekošo kaimiņu mājā. Tur pēc saimnieku došanās uz ārzemēm ātri vien kāda sieviete izveidojusi bērnu pieskatīšanas vietu, taču māja pat nav nodota ekspluatācijā, un vide kaimiņu īpašumā nav bērniem droša – pagalms vairāk atgādina celtniecības objektu, nevis rotaļu laukumu. Edmunds novērojis, ka kaimiņu mājā dažkārt uzturas pat desmit bērnu, kuri tiek vesti pastaigā turpat gar ielas malu, jo pagalmā nav izbūvēta rotaļām paredzēta vieta; turklāt visur redzami celtniecības materiāli un būvatkritumi.

"Tad, kad sāku jautāt dažādām iestādēm, kas tur ir iesaistītas, izrādās, ka nav īsti kontroles mehānisma. Lai tu atvērtu normālu bērnudārzu, tad tur vajag izdarīt dažādās iestādēs virkni ļoti sarežģītu "vingrojumu".

Bet, lai atvērtu aukles prakses vietu, pakalpojuma sniegšanas vietu, vajag vienkārši reģistrēties par aukli, un neviens nepārbauda, kur tas notiek," stāstīja Edmunds.

Siguldas novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Inga Reķe norādīja, ka pēc pašvaldībā noslēgtā līguma šajā adresē ir viena aukle.  To, vai tur pakalpojumus sniedz vairākas aukles, viņa komentēt nevarēja, jo šāda informācija neesot ne saņemta, ne pārbaudīta.

Likums noteic, ka viena aukle pēc reģistrēšanās Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā drīkst pieskatīt piecus bērnus. Tātad – namā strādā personas, kuras saņem pašvaldības līdzfinansējumu 170 eiro apmērā par katru bērnu, bet konkrētu adresi, kur sniedz pakalpojumu, nav norādījušas. Pašvaldība nav arī izkontrolējusi, kur un kādos apstākļos pakalpojums tiek sniegts, lai arī pati to līdzfinansē.

"Pašvaldība ir līdzfinansētājs šim pakalpojumam. Pašvaldības institūcijas, kā, piemēram, pašvaldības būvvalde, var apmeklēt ēku un pārliecināties, vai ēka ir nodota ekspluatācijā, vai ir sakārtoti dokumenti, bet tā tieši apmeklēt privātīpašumu pašvaldībai nav tiesību," skaidroja Reķe.  

Tikmēr Siguldas būvvaldes Būvniecības kontroles pārvaldes vadītāja Rudīte Bete "4. studijai" norādīja, ka "būvvaldei nav tādu funkciju".

"Ja gadījumā kolēģi mums sūta tādu informāciju, ka vajadzētu ko pārbaudīt, tad sūtām inspektorus, bet uz šo brīdi mums tāda veida pārbaudes nav tikušas veiktas," atzina Bete.  

Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) gan uzsvēra – katras pašvaldības pienākums ir pārliecināties, kādā kvalitātē un cik drošā vidē tiek sniegts bērnu uzraudzības pakalpojums. Taču, kā redzams Siguldas gadījumā, praksē vietvara piešķir līdzfinansējumu un reaģē vien tad, kad par bērnu aukles izvēlēto darba vietu trauksmi ceļ kaimiņi.

"4. studija" vēlējās aprunāties arī ar pašu pakalpojuma sniedzēju. Telefoniski ēkas īpašnieki apstiprināja – ēka nav nodota ekspluatācijā, taču iekštelpas dzīvošanai esot piemērotas.

Arī bērnu pieskatītāja Dace pēc ilgākām aizkadra sarunām atzina, ka pakalpojumu namā sniedz vairākas aukles. Televīzijai tika atsūtīti iekštelpu video, taču no intervijas aukle atteicās, jo nevēlas riskēt ar savu reputāciju.

Siguldas novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja solīja: "Ja mēs konstatēsim kādas neatbilstības, mēs atbilstoši rīkosimies, jo bērnu uzraudzības pakalpojumu uzrauga Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI), un tad mēs kā pašvaldība arī griezīsimies pie Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un lūgsim pārbaudīt minētā adresē sniegto pakalpojumu atbilstību noteikumiem."  

Aukļu pakalpojuma sniedzēju darbošanās vietu apsekos arī Veselības inspekcija.

Siguldas būvvaldē atzina – bērnu uzraudzīšanas pakalpojums telpās, kuras nav nodotas ekspluatācijā, nav iespējams, jo "ēka ir jāekspluatē pēc nodošanas ekspluatācijā un atbilstoši lietošanas veidam."

Satraucoši. Taču, ja kaimiņš nebūtu cēlis trauksmi, bērnu pieskatīšanas pakalpojuma vieta un telpas neinteresētu nevienai institūcijai.

Siguldas Izglītības pārvalde šonedēļ sazinājās ar raidījumu, lai informētu, ka sižetā redzētā aukļu pakalpojuma sniegšanas vieta konstatēto pārkāpumu dēļ patlaban ir slēgta. Trīs auklēm, kuras pieskatīja 15 mazos siguldiešus, ir piemeklētas citas, atbilstošas telpas, lai ģimenes turpinātu saņemt šo nepieciešamo pakalpojumu.

Pašvaldība ir pateicīga Edmundam, kurš nebija vienaldzīgs un reaģēja, redzot bērnu drošības apdraudējumu. Pateicoties situācijas aktualizēšanai raidījumā "4. studija",

Siguldas pašvaldība nolēmusi pārbaudīt katru adresi, kurā ieguldīts līdzfinansējums bērnu pieskatīšanas pakalpojuma veikšanai, lai šādas situācijas vairs neatkārtotos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti