Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Sieviešu solidaritātes gājiens Rīgā

Sieviešu solidaritātes gājiens Rīgā - pret sieviešu tiesību apdraudējumu

Aptuveni 200 cilvēku šodien piedalījās Rīgā notiekošajā sieviešu solidaritātes gājienā par sieviešu tiesībām. Gājiens notika no Poļu gātes Vecrīgā līdz Brīvības piemineklim.Gājiena mērķis bija pievērst uzmanību politiskajām iniciatīvām, kas apdraud sieviešu tiesības un kuru pēdējos gados kļūst arvien vairāk.

„Līdztiesība ir salda”, „Dvēselei nav dzimuma”, „Sieviešu tiesības ir cilvēktiesības” – šādi saukļi bija lasāmi uz plakātiem, ko nesa sieviešu solidaritātes gājiena dalībnieki. Kāda maza meitene pievērsa uzmanību ar plakātu, uz kura bija rakstīts „Mammu, es nebūšu kosmo sieviete, es būšu kosmonaute!”..

Gājienā piedalījās galvenokārt sievietes, bet bija arī vīrieši, līdzās rīdziniekiem daudz ārzemnieku.

„Jaunais Amerikas prezidents ir liela jautājuma zīme visiem. Tas, ko viņš ir iepriekš izteicis par sievietēm, par minoritātēm, tas ir vienkārši nepieņemami, un šis ir veids, kā parādīt to nostāju. Tas, cik ļoti cilvēki ir sašutuši, ir redzams visā pasaulē, jo visur notiek šie gājieni,” saka kāda gājiena dalībniece.

Līdzīgi argumenti ir arī citām gājienā satiktajām aktīvistēm:

„Trampa kabinets un politika sola ievērojami niknāku attieksmi pret sieviešu tiesībām, kas līdz šim pat ir bijušas nedaudz izcīnītas Amerikā. Un es domāju, ka attieksme, kas ir Trampa kabinetam, ļoti līdzīga arī mūsu platuma grādos un katrā ziņā Latvijā. Mēs esam seksistiskā sabiedrībā, mēs esam rasistiskā sabiedrībā patiesībā. Tas nav acīmredzams, bet esmu to bieži dzirdējusi un sajutusi. - Mūsu problēma ir tieši tajā, kas attiecas uz reproduktīvajām tiesībām, uz ikdienas seksismu reklāmās un arī uz seksuālo varmācību, jo katra trešā sieviete ir cietusi no seksuālas varmācības un katrs desmitais vīrietis un tas ir ļoti liels skaits.”

Sieviešu solidaritātes gājienu atbalsta filozofs Ilmārs Šlāpins, kurš arī uzskata – Trampa iecerētā politika un jau pirmie soļi tajā dod iemeslu bažām:

„Viens no pirmajiem rīkojumiem, ko Tramps veica, stājoties amatā, bija daudzu ASV vēstnieku atcelšana pasaulē, un viens no viņiem bija arī ASV vēstnieks sieviešu tiesību jautājumos, kas no šodienas vairs nav amatā. Tā kā droši vien bažām ir pamats tās politikas dēļ, ko viņš ir iecerējis veikt.”

Vaicāts par savu motivāciju piedalīties gājienā, Ilmārs Šlāpins atbildēja, ka viņš uzskata, ka tik ilgi kamēr sabiedrībā netiks aizstāvētas ikviena tiesības, sabiedrība būs beztiesiska un nedroša.

„Es personīgi gribētu nesaskarties situācijām, kur sievietes tiek vērtētas tikai un vienīgi pēc izskata vai ka par politiķēm sievietēm arī retorika medijos pārsvarā saistīta ar to, kā viņas izskatās vai kā viņas ir uzvedušās, nevis ar viņu intelektuālo potenciālu,” saka gājiena dalībniece Liene Jurgelāne.

Daļai gājiena dalībnieku galvā rozā cepures ar kaķa ausīm. Šo kustību pērnruden aizsāka divas sievietes Losandželosā. Protestējot pret jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa vulgārajiem izteikumiem par sievietēm, viņas aicināja līdz solidaritātes gājienam saadīt sev šādas cepures. Kā redzams, ideja guvusi atsaucību ne tikai Amerikā. Arī daudzi plakāti veltīti Donaldam Trampam, vēstot – “Rokas nost!” un “Neesi kā Tramps!”. Arī Ivetu Ivansoni, kas uzaugusi ASV, bet tagad dzīvo Latvijā, uz gājienu atvedusi tieši jaunā ASV prezidenta attieksme pret sievietēm:

„Man tas ir prātam neaptverami, ka man šodien Rīgā ir jāsoļo par cilvēktiesībām Amerikā, pret Trampu. Jaunībā es soļoju Vašingtonā un Ņujorkā par brīvību Baltijai. Liekas, ka pasaule ir kājām gaisā apgriezusies. Un šeit – to es vakar uztaisīju – tā ir mūsu Milda un ar Amerikas dāmu un mēs kopīgi tagad atbalstām visus pārējos.

Gājienā piedalās arī amerikāņu skolotājas, kas dzīvo un strādā Latvijā.

„Mēs zinām Trampa pagātnes rīcības pret sievietēm. Viņa kļūšana par mūsu valsts līderi ir sarūgtinājums, jo izskatās, ka viņš attaisno uzvedību, kas vairākumam amerikāņu rada riebumu,” saka Rušela.

„Šis gājiens nav tik daudz par Trampu, cik par mums kā cilvēkiem. Jo idejiski – mums ir vara. Pat ja viņš nemainās, mums ir balsstiesības un mēs varam lietas mainīt,” spriež Eimija.

Solidaritātes gājiens veda cauri Vecrīgas sirdij – Doma un Līvu laukumiem un noslēdzās ar kopīgu fotografēšanos pie Brīvības pieminekļa.

Sieviešu gājienos sestdien piedalījušies tūkstošiem cilvēku dažādās pilsētās Eiropā - Londonā, Berlīnē, Romā, Barselonā un citviet. Londonā gājienā no Trafalgara laukuma līdz ASV vēstniecībai piedalījās vairāk nekā simttūkstoš cilvēku, izmantojot tādus saukļus kā “Pamet Trampu!”, un “Mīlestība pārtrumpo naidu”. Berlīnē īpaši populārs bija sauklis “Tramp, tu neesi nekāds berlīnietis!”, tādējādi atsaucoties uz ASV prezidenta Džona Kenedija slaveno runu aukstā kara laikā pēc Berlīnes mūra uzcelšanas, kurā viņš izteica solidaritāti ar vācu tautu. Pie atstātās Berlīnes mūra daļas akciju bija sarīkojuši arī “Greenpeace” vides aktīvisti, aicinot Trampu celt tiltus, nevis mūrus. Tā bija atsauce uz Trampa izteikumiem, ka viņš uzcelšot lielu mūri uz ASV un Meksikas robežas, lai apturētu migrantu plūsmu, un piespiedīs par to samaksāt pašus meksikāņus.

Visā pasaulē notiek vairāk nekā 600 koordinēti Sieviešu gājieni

Tikmēr Ukrainas galvaspilsētā Kijevā cilvēki pie ASV vēstniecības aiznesa viesmīlības simbolu – maizes klaipu, izsakot cerību, ka par spīti runām par Trampa ciešajām saitēm ar Krieviju, Tramps apmeklēs Ukrainu un atbalstīs tās suverenitāti un teritoriālo nedalāmību.

Galvenā Sieviešu gājiena akcija paredzēta Vašingtonā, kur gaidāma vairāk nekā 200 tūkstošu cilvēku pulcēšanās. Protesta akcijas plānotas arī citās ASV pilsētās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti