Siekalu testi skolās pagājušajā nedēļā atklāja 8% no visiem Covid-19 gadījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tuvojas jaunais mācību gads, un skolēniem, kuri vēlas mācīties klātienē, obligāts kļuvis siekalu tests, kuram jāuzrāda, ka bērns nav slims ar Covid-19. Testēšana bija jāveic ļoti īsā laikā, un šis process neiztika bez dažādām nepilnībām – bijušas gan ziņas no skolu direktoriem par to, ka testu piegāde kavējusies vai tie atnākuši mazākā skaitā, nekā prasīts. Arī vecāki ziņojuši par gadījumiem, kad bērns it kā testu nav nodevis, tomēr saņēmis atbildi. Skolās veikto siekalu testu Covid-19 pozitīvo gadījumu skaits aizvadītajā nedēļā sastādīja 8% no visiem pozitīvajiem gadījumiem.

Aizvadītajā nedēļā skolās veikti kopumā teju 103 tūkstoši siekalu testi skolēniem. No tiem 101 bijis pozitīvs. Tas dod 8% no visiem pozitīvajiem rezultātiem aizvadītajā nedēļā.

"Tomēr turpinās un saglabājās tendence – pozitīvo gadījumu pieaugums bērnu vidū. Gan 0–9 gadi, gan 10–19 gadi.

Bet skatoties nevar viennozīmīgi teikt, ka šis pieaugums ir papildus ar šiem skrīninga testiem iegūts, kas ar skolām saistīts. Mēs redzam, ka pieaug saslimstība arī pārējās vecuma grupās," stāstīja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Siekalu testi skolās pagājušajā nedēļā atklāja 8% no visiem Covid-19 gadījumiem
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Viens no skolēnu siekalu testu pārbaudītājiem ir uzņēmums “Centrālā laboratorija”. Tā valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa skaidro – visu uzņēmumam uzticēto skolu skolēni līdz mācību gada sākumam, visticamāk, tiks testēti, un jau notiek gatavošanās nākamajam testu aplim. Tomēr Lapiņa atzīst – var būt gadījumi, kad skolēns saņem negatīvu testa rezultātu pat, ja testu nav nodevis. Un šeit īpaši svarīgi skolām sekot līdzi testu nodošanas vadlīnijām, lai šādas situācijas nerastos.

"Ne visi skolu darbinieki izlasīja instrukciju līdz galam, kur bija rakstīts ar sarkaniem, izceltiem burtiem, ka, ja gadījumā skolēns neierodas uz procedūru, tad stobriņš ir jāieliek atsevišķā maisiņā un nedrīkst likt kopējā.

Visi siekalu testi tiek testēti ar “pooling” metodi.

Ja testē vienu pašu testu šim cilvēkam, tad ir saprotams, ka tur nav materiāla, bet tad, kad tiek testēts ar “pooling”, valsts apmaksā 10 testus “pooling” metodē – saliek vienā “poolā” 10 testus. No tiem 9 ir ar materiālu un viens bez materiāla – neviens fiziski nevar izskatīt tos tūkstošus. Ja gadījumā šajā “poolā” būtu viens pozitīvs tests, tad, protams, tādu arī izķertu, jo tos visus testē pa vienam, bet, ja viņš ir negatīvs, tad viņš arī aiziet kā negatīvs," stāstīja Lapiņa.

Proti, ja 9 materiāli ir negatīvi un viens trauciņš tukšs, tad visi uzrāda negatīvu rezultātu. Taču, ja tukšs trauciņš tiktu ielikts grupā ar kādu pozitīvu paraugu, tad visi grupas paraugi tiek testēti atsevišķi. Tādā gadījumā tukšais paraugs ir konstatējams.

Apjomīgā testēšana skolas vecuma bērnu vidū atklājusi daudzus saslimšanas gadījumus. Tas liecina, ka bērni nereti slimo viegli vai pat bez simptomiem un tādējādi var aplipināt citus. Tā šodien Latvijas Radio raidījumā “Labrīt” skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja, profesore Juta Kroiča. Viņa atgādināja, ka arī iepriekš bērni ar Covid-19 slimoja un atsevišķos gadījumos slimības gaita bija smaga. Tādēļ, uzsākot aktīvas klātienes mācības, bērni, apmeklējot skolu slimi, varētu smagus saslimšanas gadījumos ievērojami vairot.

"Iepriekšējā periodā bērni slimoja salīdzinoši mazāk, jo vienkārši bija distancēšanās un negāja bērni uz skolu. Arī tad jau tajā skaitā saslimušo bija diezgan daudz bērnu, kuri nokļuva slimnīcā. Tādi smagi gadījumi Latvijā arī ir aprakstīti 20 bērniem. Tagad, ja bērni vispār slimos vairāk, tad droši vien pieaugs arī gadījumi ar vidēji smagām un smagām saslimšanām," stāstīja pētniece.

Tikmēr “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Lapiņa paredz, ka nākotnē tik daudz problēmu un nepilnību ar testa nodošanu vairs nebūs, jo sistēma iestrādājas un arī skolas pieļauj arvien mazāk kļūdu. Sākotnēji pat 95% iesniegto datu bija manuāli labojami un arī konteineri bez materiāla tika likti kopā ar siekalu paraugiem, bet šobrīd šādu kļūdu kļūst ievērojami mazāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti