Panorāma

NATO ir bažas par Ķīnu

Panorāma

Ārvalstu braucienu skaits pērn krities par 70%

Deportētos piemin, stādot rozes

Sibīrijas deportāciju pārdzīvojušas kundzes dārzā izsūtītos piemin, stādot rozes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

1941. gada 14. jūnijā uz Sibīriju tika deportēti arī daudzi Daugavpils novada Kalupes pagasta iedzīvotāji. Dzimtajā pusē atgriezās tikai daži. No viņiem starp dzīvajiem ir vienīgi Marija Baika, kurai izsūtīšanas brīdī bija vien deviņi gadi. Lai pieminētu svešumā palikušos, pirmdien, 14. jūnijā, viņas dzimtas mājas pagalmā veidota īpaša rožu dobe.

Kalupes pagasta "Strēlnieku" mājās kupli zied peonijas, un gluži tāpat tās esot ziedējušas 14. jūnijā pirms 80 gadiem, kad sākās drūmākais periods šeit mītošās ģimenes dzīvē.

Baika pastāstīja, ka viņas tēvu Onufriju Baiku apsūdzēja par vardarbīgu pretošanos padomju režīmam.

Īstu pierādījumu nebija, bet čekisti arī bez tiem sodīja visu astoņu bērnu ģimeni, nosūtot to deportācijā.

"Mamma aizgāja gotiņu slaukt agri rītā. Mēs bērni vēl gulējām. Viņa ienāk un saka: "Bērni, celieties, pēc mums atbrauca pakaļ mašīna!" (..) Papa nebija mājā. Mūs sasvieda visus mašīnā un aizveda uz staciju, kur vagoni jau bija sagatavoti cilvēkiem. ''"Sagruzīja" vagonos un viss."

Tēvu ģimene vairs neredzēja. Viņu čekisti arestēja vēlāk, un 1942. gadā viņš mira spaidu darbos Kirovas purvos. Bet Marija ar māti, brāļiem un māsām nonāca Krasnojarskas apgabala Kanskā, kur bija spiesti strādāt kolhozā bez atalgojuma.

Pusbadā un aukstumā mira divi viņas mazākie brālīši, bet māsa noslīka upē. Māte un atlikušie bērni turējās kopā kā dūre, viens par otru rūpēdamies, dalīdamies ar trūcīgo nātru un ušņu virumu.

Marija Baika atminējās: "Mamma jau sev vismazāk ielēja. Mums pa pilnai bļodiņai, mammai tikai pusbļodiņa. Sofija, lielākā māsa, jau gudrāka bija un teica: "Tā nevar, labāk pa karotei atliesim mammai pilnu bļodiņu, lai mammai pilna ir. Citādi, ja mamma nomirs, ko mēs darīsim." Un tā arī darījām, no savas bļodiņa salējām mammas bļodiņā."

1946. gadā bērniem atļāva atgriezties Latvijā, bet māte atgriezās vēl pēc deviņiem gadiem, kad bija pavadījusi izsūtījumā 14 gadus. No dzimtās mājas nekas nebija palicis, Baiki dzīvoja pirtiņā un ik dienas cīnījās ar trūkumu.

Izsūtījumā rūdītā ģimene turpināja cieši turēties kopā un viens otru atbalstīt. Visu kolhoza darbos nopelnīto viņi lika kopā un no jauna uzcēla dzimtas māju "Strēlniekus".

Tieši šeit pirmdien pulcējās pagasta ļaudis, lai iepriecinātu vienīgo 1941. gada represijās izdzīvojušo kalupieti.

1941.g. izsūtītās Marijas Baikas dārzā Kalupes pagasta "Strēlniekos" pašvaldība stāda roze...
1941.g. izsūtītās Marijas Baikas dārzā Kalupes pagasta "Strēlniekos" pašvaldība stāda rozes.

"Strēlnieku" dārzā tapusi īpaša rožu dobe. "Šīs četras sarkanās rozes atgādina ne tikai par Baiku ģimenes mirušajiem Sibīrijā, bet atgādina par visiem palikušajiem. Bet baltā rozīte atgādina par tiem, kuri vēl ir dzīvi," sacīja Kalupes pagasta kultūras darba vadītāja Inita Ivdra.

1941.g. izsūtītās Marijas Baikas dārzā Kalupes pagasta "Strēlniekos" pašvaldība stāda roze...
1941.g. izsūtītās Marijas Baikas dārzā Kalupes pagasta "Strēlniekos" pašvaldība stāda rozes.

Mīlestība pret tuviniekiem, cerība atgriezties dzimtenē un ticība labajam... tas Baikas kundzei esot līdzējis izdzīvot Sibīrijas ceļu.

KONTEKSTS:

Šogad aprit 80 gadi kopš pirmās masu deportācijas, kad 1941. gadā padomju režīms izsūtīja vairāk nekā 15 424 Latvijas iedzīvotājus. Viņu vidū bija ap 4000 zīdaiņu, bērnu un pusaudžu. Daudzi no vismazākajiem gāja bojā jau ceļā, citi izsūtītie no bada, slimībām un smaga darba mira vēlāk. Daļa deportēto bērnu izdzīvoja un atgriezās Latvijā, citi palika uz dzīvi Sibīrijā. Atceroties šo noziegumu, 14. jūnijā vienlaikus visā valstī lasa izsūtīto iedzīvotāju vārdus.

Lasījumu no katras pašvaldības straumē sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā. Ir arī pieejama digitāla karte, kurā ir piemiņas pasākumu videomateriāli, dati un stāsti par izsūtītajiem, tā palīdzot aptvert deportāciju apmērus un sekas. Latvijas Televīzijā norisinājās izsūtīto piemiņai veltīts speciālizlaidums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti