Sestdien uz mītiņu Rīgā sola pulcēties ap tūkstoš pensionāru

Rīgā, bruņojušies ar plakātiem, sestdien no visas Latvijas sabrauks tūkstotis pensionāru, žurnālistiem dažas dienas pirms akcijas pavēstīja Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš. Viņš arī saka - daudzi pensionāri ir noskaņoti diezgan kareivīgi, viņi neizjūt labklājību - dzīves līmeņa paaugstināšanos. Kopējo garastāvokli nav arī daudz uzlabojusi arī mazo pensiju līdz 200 latiem indeksācija no septembra.

Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš sauc virkni pilsētu, no kurām uz sestdien plānoto mītiņu autobusos ieradīsies pensionāri un viņu atbalstītāji: „Rēzekne, Liepāja, Ventspils, Smiltene, Alūksne, Gulbene, Dobele, Talsi, Auce, Ape, Priekule.”

Pensionāru pārstāvis ir drošs - vismaz tūkstotis būs klāt. „Viena daļa pensionāru ir noskaņoti pietiekami kareivīgi, jo diemžēl dzīves līmenis turpina pasliktināties, šeit atsevišķi pensionēti ekonomisti ir aprēķinājuši, ka vidējā pensija 12 gadu laikā kopš 2000.gada ir zaudējusi pirktspēju par aptuveni 30 procentiem”.

"Delegācijas varētu būt bruņojušās ar plakātiem," stāstot par pasākuma norisi, paziņoja Siliņš.

Pensionāri plāno izvirzīt vairākas prasības – nodrošināt maksimāli taisnīgu pensiju indeksāciju, mainot indeksācijas aprēķināšanu, pakāpeniski palielināt piemaksas par darba stāžu līdz 1996.gadam un palielināt slieksni, līdz kuram pensijas neapliek ar nodokļiem.

Siliņš atgādina - lai arī federācija savāca 106 tūkstošus parakstu, šogad pensiju indeksācija notika ne prasītajā apmērā. Proti, no septembra indeksē vien mazās pensijas, kuras nepārsniedz 200 latu. Indeksāciju kopumā apspriežot, federācija nu rosinās jaunu priekšlikumu: „Vistuvākajā laikā jāmaina pensiju indeksācijas kārtība un ir jāpiemēro mehānisms, kurš ļautu zināmā mērā kompensēt dzīves dārdzības pieaugumu pensionāriem. Kas faktiski nozīmē, ka pielikumam pie pensijām visiem pensionāriem būtu jābūt vienādā apmērā mērāmā latos vai tuvākajā nākotnē eiro.”

Latvijā pensionāri labklājību neizjūt, saka arī Pensionāru federācijas dibinātāja Lilija Škutāne. „Ja 84 procenti saņem līdz 200 latiem, dažiem ir 135 latu pensija, dažiem ir 100 latu pensija. Pasakiet, kā var izdzīvot. Otrs - par to groziņu, ja mēs runājam. Piedodiet, es strādāju darba organizācijas institūtā, tur rēķināja tos groziņus. Un es kartiņu saņēmu jau pēc kara, es sāku strādāt 1948.gadā. Un, ja tagad to pašu groziņu mums piedāvā, ziniet, tas ir vienkārši kauns”.

Mītiņa sākumā pensionāri nodziedās "Nevis slinkojot un pūstot", kam sekos vairāku senioru uzrunas, bet mītiņa noslēgumā apmēram pēc stundas tiks pieņemta rezolūcija, ko iesniegs Saeimā, pastāstīja Siliņš. Pensionāriem Rīgā palīdzēs nokļūt arī pašvaldības, nodrošinot transportu. Tiek plānots, ka LPF apkopos arī mītiņā izskanējušās idejas, lai tiktu celta pensionāru labklājība.

Federācija uzsvēra, ka ar mītiņu tā vēlas atkārtoti pievērst sabiedrības un valdības uzmanību jautājumiem, kas diendienā uztrauc pensionārus. LPF paskaidroja, ka pašlaik pensijas ir pārāk mazas un daudziem gados vecajiem cilvēkiem nepietiek līdzekļu, lai būtu iespējams norēķināties par pamatvajadzībām.

"Mēs vairs nevaram sakravāt čemodānus un doties uz vecākām Eiropas Savienības valstīm, lai tur dažu gadu laikā nopelnītu pensiju, kas vairākas reizes pārsniedz Latvijā nopelnīto," pauda federācija.

Savukārt Labklājības ministrijas pārstāve Jana Muižniece gan norāda uz vairākiem pozitīviem notikumiem saistībā ar pensijām. Piemēram, panākto kompromisu - mazās pensijas šogad tiek indeksētas nevis no oktobra, bet septembra. Mazo pensiju saņēmējiem tagad ir vidēji par pieciem latiem mēnesī vairāk. Nākamgad savukārt gaidāma visu pensiju indeksācija. Kā tas notiks, vēl tiks diskutēts.

„Labklājības ministrija piedāvās un tālāk mēs visi kopā mēģināsim rast labāko risinājumu pensionāriem, gan administrācijai, kura ieviesīs šo pensiju indeksāciju. Lai visas puses būtu apmierinātas. Bet, protams, jāņem vērā budžeta situācija," piebilst Muižniece.

Labklājības ministrija izstrādājusi trīs modeļus. Vienu no tiem - visu pensiju indeksēšanu līdz noteiktam apmēram - Latvijas Pensionāru federācija varētu atbalstīt. Taču vēl jāvienojas, kā tas notiks. Ministrija šo jautājumu ar Senioru lietu padomi pārrunās oktobrī.

Jau ziņots, ka federācija par akcijas rīkošanu izlēma aprīļa vidū, kad aktuāla bija pensiju indeksācijas atjaunošana šogad. Lemjot par akcijas sarīkošanu, LPF valdē tolaik izskanēja, ka "valsts ir parādā mūsu paaudzei". LPF arī Saeimā iesniedza parakstus, prasot pensijas indeksēt par visu krīzes laiku, kad to pārskatīšana tika iesaldēta

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti