Seržants atvainojas par izteikumiem un saglabā amatu Nacionālās drošības komisijā

Vairāki opozīcijas deputāti aicināja Saeimas Nacionālo drošības komisiju atcelt no amata tās vadītāja vietnieku Kārli Seržantu (Zaļo un zemnieku savienība) saistībā ar viņa izteikumiem par ebrejiem. Tomēr viņš atvainojās un amatu saglabāja.

Saistībā ar Seržanta izteikumiem intervijā Latvijas Radio deputāts Mārtiņš Bondars (Latvijas Reģionu apvienība) vērsies arī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, aicinot izvērtēt to atbilstību deputātu ētikas normām.

Nacionālās drošības komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība”) žurnālistus informēja, ka trīs deputāti - Bondars, Ringolds Balodis (“No sirds Latvijai”) un Valērijs Agešins (“Saskaņa”) - rosināja sasaukt ārkārtas komisijas sēdi, lai izskatītu jautājumu par Seržanta atcelšanu no komisijas priekšsēdētāja biedra amata.

Divas reizes balsojot, Seržants amatu saglabāja. Par viņa atcelšanu balsoja Bondars un Balodis, Seržants bija pret, Āboltiņa balsojumā atturējās. Savukārt Agešins neieradās uz sēdi, bet Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) ir komandējumā.

Agešins portālam rus.lsm.lv skaidroja, ka nevarēja atrasties komisijas sēdē, jo apmeklēja bēres Latgalē. Viņš nosodīja Seržanta izteikumus un  pauda cerību, ka “saņems pelnīto” Ētikas komisijā, kurai jau iesniegts iesniegums par tiem.

“Ceru, ka [Ētikas komisijas] deputāti godprātīgi izskatīs šīs amatpersonas ļoti slidenos, manuprāt ar antisemītismu robežojušos izteikumus,” sacīja Agešins.

Seržants atzīst savu kļūdu un atvainojas par izteikumiem. "Es, protams, atzīstu savu kļūdu. Tieši ejot uz šo interviju, es izlasīju dažas intervijas un rakstus. Es biju diezgan iekarsis un uzvilcies, jo tas, ko tur viens otrs saka par Latvijas valsti, ir prātam netverami, līdz ar to es izteicos pārāk skarbi," skaidroja Seržants.

Viņš savu izteicienu negribētu vērtēt kā antisemītisku. "Personificēt cilvēkus ar viņu tautību nebija pareizi, un es, protams, esmu gatavs atvainoties gan Latvijas ebrejiem, gan visiem pasaules ebrejiem. Pret cilvēkiem, kas ir atklāti Latvijas ienaidnieki, es savu attieksmi nemainīšu, bet nepersonificēšu to ar tautību," klāstīja Seržants.

Pēc Bondara domām, 10.marta Latvijas radio 4 intervijas laikā Seržants paudis "rasistisku nostāju attiecībā uz ebreju tautības cilvēkiem".

(Intervijas atšifrējums krievu valodā pieejams šeit.) 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Sākot sarunu ar žurnālistu par Latvijas valsts drošības likumiem, Seržants intervijas laikā norādīja, ka "cilvēki, kuri strādāja, lai grautu Latvijas valsti, bija galvenokārt ļoti gudras tautības cilvēki, advokāti". Jautāts, vai viņš ar to domā krievus, Seržants atbildēja: "Nē, es domāju ebreju tautības." Pēc tam viņš atkārtoti norādīja uz šo ebreju tautības juridisko ekspertu īpašo prasmi darboties uz likuma robežas," teikts Bondara iesniegumā Ētikas komisijai.

Bondars uzskata, ka Seržants ir pārkāpis Saeimas deputātu ētikas kodeksa 7.punktu, kurā minēts, ka deputāts publiskajos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus. Tāpat deputātam jābalstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Pēc komisijas sēdes Bondars portālam rus.lsm.lv norādīja, ka Seržants savu nožēlu pauda, kad iznāca pie žurnālistiem, bet viņa balsojums “runā pats par sevi, paskaidro visu par viņa vērtībām”.

 Bondars atgādināja, ka Seržants izteikumus Latvijas Radio 4 pauda jau pirms mēneša, un viņam bija laiks no tiem norobežoties, taču viņš to nedarīja.

“Šodienas balsojums skaidri parādīja, ka viņš nav distancējies no šiem izteikumiem, kuros bija runa par cilvēku vispārējo vērtību kontekstā un kuros viņš dalīja cilvēkus pēc tautības, reliģijas piederības, dzimuma, vecuma un tā tālāk,” sacīja Bondars.

 Bondars uzskata, ka pēc šādiem izteikumiem Seržantam, kas pārstāv  valdošo partiju un Nacionālās drošības komisiju, vajadzētu uz kādu laiku atteikties no ieņemamā amata, un šis ir jautājums Seržantam un ZZS, “bet mums komisijā vajadzēja paust savu attieksmi”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti