Panorāma

Par A. Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai joprojām neizlemj

Panorāma

Ar traktoriem pret bruņutehniku

Seniorus pirms vakcinācijas rūpīgāk izvērtēs

Seniorus pirms vakcinācijas pret Covid-19 rūpīgāk izvērtēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Analizējot 23 senioru nāves iemeslus Norvēģijas pansionātos, varas iestādes paguvušas izpētīt lielāko daļu gadījumu un nav atklājušas saistību ar saņemto “Pfizer” vakcīnu, norāda Latvijas imunizācijas padomes vadītāja Dace Zavadska. Viņa uzsver – ir svarīgi ziņot par katru aizdomīgu gadījumu un to pētīt. Lai gan saistība nav atklāta, norvēģu pieredze Latvijā kļūšot par pamatu rūpīgākai senioru veselības stāvokļa izvērtēšanai pirms vakcinācijas.  

ĪSUMĀ:

  • Norvēģija ziņoja par 23 senioru nāvi pēc Covid-19  vakcīnas.
  • Latvijas eksperte: Izpētītais neliecina par nāvju saistību ar vakcīnu.
  • Latvijā vakcinēti vairāk nekā 16 000 cilvēku un ir saņemti 36 ziņojumi par blaknēm.
  • Par “Pfizer” ražoto vakcīnu saņemti 32 ziņojumi, bet par “Moderna” – četri.
  • Izņemot vienu gadījumu, tie visi nav būtiski.
  • Kariņš uzdod iesniegt plānu, kā apkarot Covid-19 pansionātos.
  • Imunizācijas padome: Rūpīgāk jāvērtē veselības stāvoklis pirms vakcinācijas tiem, kuriem tas ir trauslāks.
  • VM: Vakcinācija aprūpes centros varētu sākties ap februāra vidu.


Pretēji Latvijai, kas vakcinēšanu sāka ar mediķiem, Norvēģijā un vairākās citās valstīs kā prioritāro grupu sāka vakcinēt seniorus – tajā skaitā ļoti cienījamā vecumā virs 80 gadiem un arī ar smagām veselības problēmām. Vakcinēti tika vairāk nekā 42 000 – lielākoties šajā vecuma grupā. 23 seniori, kuri bija vecāki par 80 gadiem un ļoti vāju veselību, nomira. Norvēģijas zāļu aģentūra par šiem gadījumiem ziņoja, lai Eiropas Zāļu aģentūra kopā ar Pasaules Veselības organizāciju katru gadījumu analizētu un izdarītu secinājumus.

“Šobrīd mums ir zināms tas, ka šie gadījumi tiek izvērtēti, un tas, kas tiek izvērtēts, neliecina par saistību ar vakcīnu “Comirnaty” [“Pfizer''] izstrādāto vakcīnu], bet šie cilvēki ir ar ļoti vāju veselību. Un tas nozīmē, ka ir ļoti daudz smagu slimību vienlaikus,” skaidroja Zavadska.

“Jau vakar attiecīgās Norvēģijas institūcijas nāca klajā ar saviem ziņojumiem, ka viņi ir lielāko daļu izanalizējuši, un tur nav cēloņsaistības ar vakcīnu. Šis signāls tika dots. Tas ir ļoti labi. Mēs ceram, ka katra valsts tā rīkosies, bet tikpat labi ir dot šo atgriezenisko saiti, ko mēs esam uzzinājuši,” norādīja Zavadska.

Vecuma grupā virs 80 gadiem Norvēģijas pansionātos ik nedēļu mirst 300 līdz 400 cilvēku  neatkarīgi no vakcinācijas. Tomēr, reaģējot uz informāciju no Norvēģijas, Imunizācijas padome Latvijā izdarīja izmaiņas pagaidu rekomendācijās, aicinot rūpīgāk izvērtēt veselības stāvokli pirms vakcinācijas tām sabiedrības grupām, kuru veselības stāvoklis ir trauslāks.

“Mēs zinām, ka parastās iesnas šādiem cilvēkiem var būt liktenīgas, tāpēc vērsām uzmanību, ka ārstam būtu jāizvērtē, varbūt kāds konkrētais pacients nav vakcinējams,” skaidroja Zavadska.

Veselības ministrijā norāda – vakcinācija aprūpes centros varētu sākties ap februāra vidu.

“Tanī brīdī, kad būs iespējams sākt vakcināciju aprūpes centros, tas noteikti tiks darīts, piesaistot papildu resursus. Šinī gadījumā mēs runājam par speciālām mobilajām brigādēm, kas izbrauc uz aprūpes centriem un varēs to tehniski īstenot, bet tieši ar pacienta veselības stāvokļa novērtējumu,” skaidroja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Arī Latvijā ir jāziņo par zāļu blakusparādībām, arī par tām, kas minētas instrukcijā un izpaužas viegli.

“Šobrīd ir vakcinēti vairāk nekā 16 000 cilvēku un ir saņemti 36 ziņojumi,” atklāja Zaļu valsts aģentūras un Eiropas Zāļu aģentūras Latvijas pārstāve Zane Neikena.

“Ir viens ziņojums, kas ir būtisks, jo pacients ir hospitalizēts, bet tikai īslaicīgi. Hospitalizācija nākamajā dienā tikai tādēļ, ka slikta pašsajūta, galvas reibšana turpinās un, izrādās, ir paaugstināts asinsspiediens, kas gan arī ir bijis anamnēzē,” stāstīja Neikena.

Pārējās no Latvijā novērotajām vakcinācijas blaknēm uzskatāmas kā mazāk būtiskas. Par “Pfizer” ražoto vakcīnu saņemti 32 ziņojumi, bet par “Moderna” vakcīnu – četri. Ar šo vakcīnu līdz šim vakcinēts ievērojami mazāks cilvēku skaits.  

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā vienotība”) otrdien, 19. janvārī, Labklājības, Veselības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām uzdevis līdz darba nedēļas beigām iesniegt koordinētas rīcības plānu tūlītējiem pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai visās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, informēja Valsts kanceleja.

“Sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestāžu klienti ir viena no sabiedrības visneaizsargātākajām grupām, kuru veselība un dzīvība ir iestāžu darbinieku, kā arī atbildīgo iestāžu rokās. Esmu uzdevis atbildīgajām ministrijām steidzami sagatavot un iesniegt izskatīšanai valdībā rīcības plānu daudz stingrākai Covid-19 izplatības kontrolei minētajās iestādēs. Sagaidu skaidrus priekšlikumus un koordinētu rīcību,” uzsvēra Kariņš, norādot, ka Labklājības ministrijai jāuzņemas iniciatīva, koordinējot un rūpīgi plānojot epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu visās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās.

Iecerēts, ka sagatavotais plāns pēc tā iesniegšanas tiks izskatīts tuvākajā Ministru kabineta sēdē.

KONTEKSTS:

Valdība 14. janvārī apstiprināja veselības ministra Daniela Pavļuta ("Attīstībai/Par!") iniciatīvu veidot vakcinācijas projekta uzraudzības padomi un projekta vadības biroju. Ministrs cer, ka birojā galvenos projekta vadītājus varētu atlasīt līdz nedēļas vidum un nedēļas beigās viņi varētu sākt darbu.

Līdz 28. janvārim Veselības ministrija sagatavos un valdībai izskatīšanai iesniegs precizēto informatīvo ziņojumu "Par Covid-19 vakcīnu ieviešanas stratēģiju".

Latvija līdz šim saņēmusi trīs Covid-19 vakcīnu kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā – vēl 6800 devas. Šīs ir “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas.  No 12. janvāra Latvijā pieejama arī "Moderna" izstrādātā vakcīna, kas apstiprināta izmantošanai Eiropas Savienībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti