Senāts atstāj negrozītu notiesājošo spriedumu Tadžikistānas kokvilnas lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Senāta Krimināllietu departaments 26. janvārī atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas 2021. gada 14. maija spriedumu, ar kuru trīs personas atzītas par vainīgām apsūdzībā par kokvilnas kravas piesavināšanos, informēja Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja. Kā zināms, viens no šajā lietā notiesātajiem ir uzņēmējs Gulams Gulami.

Ar apelācijas instances tiesas spriedumu apsūdzētais uzņēmējs sodīts ar brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem un četriem mēnešiem, viņa dzīvesbiedre ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem, un trešā lietā apsūdzētā – ar brīvības atņemšanu uz trīs gadiem un diviem mēnešiem.

Ar spriedumu divi no apsūdzētajiem atzīti par vainīgiem arī dokumenta viltošanā mantkārīgā nolūkā, bet apsūdzētā uzņēmēja dzīvesbiedre šajā apsūdzībā attaisnota. No apsūdzētajiem par labu cietušajam uzņēmumam solidāri piedzīti 9 094 238,96 eiro.

Senāts, izskatot apsūdzētā uzņēmēja un aizstāvju kasācijas sūdzības, atzina, ka apsūdzētie pamatoti atzīti par vainīgiem un viņu darbības neapšaubāmi liecina par kokvilnas kravas piesavināšanos.

Senāts, atstājot negrozītu apelācijas instances tiesas spriedumu, konstatēja, ka tajā izteiktie secinājumi par piesavināšanos un dokumentu viltošanu pamatoti ar krimināltiesību teorijā un Senāta tiesu praksē izteiktām atziņām.

Tāpat Senāts atzina, ka apelācijas instances tiesa nav pieļāvusi kasācijas sūdzībās norādītos Kriminālprocesa likuma pārkāpumus.

Krimināllieta pret trim personām savulaik ierosināta par piesavināšanos lielā apmērā un par dokumentu viltošanu un izmantošanu saistībā ar vairāk nekā deviņus miljonus vērtās Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanu.

Izskatot lietu pirmajā instancē, Rīgas rajona tiesa 2018. gada 6. jūlijā uzņēmējam piesprieda brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem. Savukārt viņa dzīvesbiedrei tika piespriests septiņus gadus ilgs cietumsods, bet trešajai lietā apsūdzētajai – piecus gadus ilgs cietumsods.

Lietai ir slēgtas lietas statuss.

KONTEKSTS:

Divi no lietā iesaistītās trijotnes ir afgāņu izcelsmes – Latvijas pilsonis Gulams Mohammeds Gulami un viņa sieva Valentīna Gulami. Gulami advokāts Egons Rusanovs iepriekš paziņojis, ka viņa klients savu vainu kategoriski neatzīst.

Valsts policija iesniegumu šajā lietā saņēma 2014. gada pavasarī. Iesniegumā bija minēts, ka pazuduši 80 vilcienu vagoni ar kokvilnas šķiedru kravu gandrīz 7000 tonnu apmērā, bet kopējie zaudējumi tika lēsti deviņu miljonu eiro apjomā. Apjomīgas izmeklēšanas laikā policijas darbinieki noskaidroja, ka Tadžikistānas kokvilnas kravu piesavināšanos veikusi personu grupa, izmantojot viltotus dokumentus par kravas īpašnieka maiņu, tādēļ kriminālprocess kvalificēts gan par piesavināšanos lielā apmērā, gan par dokumentu viltošanu.

Izmeklēšanā policija nopratināja vairāk nekā 50 personas, veica kratīšanas, līdz 2014. gada septembrī pierādījumu kopums bija pietiekams, lai būtu pamats aizturēt četras personas. Turpinot izmeklēšanu, trīs no personām tika atzītas par aizdomās turētajiem, tostarp bija kāds precēts pāris – 1968. gadā dzimusi sieviete un 1965. gadā dzimis vīrietis un arī 1972. gadā dzimusi sieviete.

Rīgas rajona tiesa 2018. gada 6. jūlijā uzņēmējam Gulami piesprieda astoņu gadu ieslodzījumu. Savukārt viņa sievai tika piespriests septiņus gadus ilgs cietumsods, bet Larisai Karpenko – piecus gadus ilgs cietumsods.

Rīgas apgabaltiesa nedaudz samazināja piespriestos cietumsodus trijiem apsūdzētajiem tā dēvētajā "Tadžikistānas kokvilnas lietā".  Apelācijas instance uzņēmējam Gulami piesprieda cietumsodu sešus gadus un četrus mēnešus, viņa sievai Valentīnai Gulami tika piespriests piecus gadus ilgs cietumsods, bet Karpenko trīs gadus un divus mēnešus ilgs cietumsodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti