Dienas ziņas

Paralimpieši sporto

Dienas ziņas

Suņu sporta sacensības Upesciemā

Raunā atgriežas viduslaikos

Senajā Raunā svin viduslaiku dienas

No 14. līdz 16.gadsimtam Raunas pils bija viena no Rīgas arhibīskapa rezidencēm un viens no galvenajiem varas centriem viduslaiku Livonijā. Jau par tradīciju Raunā kļuvusi ikgadējā viduslaiku dienas atzīmēšana, kad pils teritorijā atkal atgriežas vismaz daļa no dzīvības, kas tur valdīja viduslaikos. 

Dzīve Raunā, jeb, tā teikt, Ronnenburgā sestdien ir atgriezusies pagātnē. Viduslaiku cīņas, tērpi, mūzika un tirgošanās. Arī tirgotāji, kā jau viduslaiku tirdziņam pienākas, uz Raunu bija atveduši lietas, kas raksturīgas viduslaikiem un bez tirgošanās neizpalika arī citas informatīvas aktivitātes.

Raunas muzeja vadītājs Edgars Plētiens pastāstīja, ka kārtējo gadatirgu plānots padarīt tuvāku viduslaikiem, vairāk iekļaut viduslaiku aktivitātes, tostarp bruņinieku cīņas. Piemēram, ikvienam bija iespēja piemērīt viduslaikiem atbilstošas autentiskas bruņas, kas svēra līdz pat 30 kilogramiem, un saprast to, kādu smagumu sev cīņā līdzi nesa karavīri. Neizpalika arī viduslaiku cīņu demonstrēšana un iepazīšanās ar to, ko tad īsti nozīmēja būt bruņiniekam.

Vēstures piedzīvojumu organizācijā "Araisis” paskaidroja, ka bruņas ir sakombinētas gan no 13., gan 14. gadsimta, lai varētu pastāstīt par atšķirībām. Galvenais, ka katra lieta ir vēsturiski precīza replika, līdz ar to svars, forma atbilst attiecīgajam periodam un sniedz gana unikālu pieredzi.

Bez cīņām un citām vīru lietām, bija iespēja uzzināt arī par viduslaiku sievietes skaistuma noslēpumiem. „Araisis” pārstāve Ieva sevi raksturoja kā tālaika skaistuma etalonu, tātad ar lilijas baltumu un rozes sārtumu. Viduslaiku skaistuma etalons ir gaiša, balta, trausla sieviete, bet iedegums, kas ir skaistuma standarts mūsdienās, tolaik bija zemniecēm piedienīgs.

Arī pašai Raunas pilij, kas ir viduslaiku dienu centrālais objekts, ir interesanta, bet visai skarba vēsture. Tāda pils, kādu to redzam pašlaik, visticamāk, ir tikai pēc 16.gadsimta pārbūvēm, un tālāk tai ir diezgan traģiski likteņi. Zviedru pārvaldes laikā pili nolemj saspridzināt, jo tā vairs nekalpo militāriem mērķiem, un ar Zviedrijas karaļa pavēli pils tiek saspridzināta.

Raunā notika arī ekskursijas, tika atklāta izstāde, kas veltīta tieši pilsdrupām no viduslaikiem līdz mūsdienām, un vakarā arī koncerts uz ūdens, tradicionālā nakts orientēšanās, kas sasaistīta ar 2016. gada muzeju nakts tēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt