Dienas ziņas

Severodoneckā turpinās sīvas kaujas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Apstiprina Sēlijas ģerboni

Sēlijai izraudzīts ģerbonis ar sudraba staltbriedi

Ilūkstē izraudzīts Sēlijas ģerbonis. Līdz šim pagājušajā gadā apstiprinātajai latviešu vēsturiskajai zemei bija tikai karogs, bet tagad ir sperts vēl viens solis Sēlijas identitātes stiprināšanā. Lai ģerboni varētu lietot pilnvērtīgi, Saeimai vēl jānobalso par grozījumiem likumā.

Valsts heraldikas komisijas izbraukuma sēdē Ilūkstē otrdien, 31. maijā, prezentēja un apstiprināja Sēlijas ģerboni. Vēsturiskās zemes identitātes zīme ataino sarkanā laukā ejošu sudraba staltbriedi. Valsts Heraldikas komisijā atklāja, ka ierosinājumu bija daudz.

“Ņemot no Kurzemes un Zemgales hercogistes laika ģerboņa vienu figūru, kas faktiski bija attēlota divos veidos. Dažreiz tā bija attēlota kā briedis, dažreiz kā alnis. Tā kā staltbriedis ir ļoti cēls dzīvnieks, tam ir vizuāla un vēsturiska saikne, heraldikas komisija pieņēma šādu lēmumu,” pastāstīja Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētājs Laimonis Šēnbergs.

Sēlijas ģerboņa autors ir mākslinieks Edgars Sims. Viņam bija svarīgi, lai jaunais ģerbonis dabiski iekļautos visu piecu vēsturisko zemju ģerboņu ansamblī. “Tam zvēram, kas tiek attēlots vairogā, jābūt atpazīstamam, ar šim dzīvniekam raksturīgajām īpašībām, protams, tiek ņemta vērā arī heraldiskā stilizācija. Protams, arī tas, lai tas labi nolasītos lielā samazinājumā, lai nebūtu pārāk sīkumains. Tas viss tika ņemts vērā,” pastāstīja Sims.

Vēsturiskajā brīdī bija klāt arī kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas salas”, kas aktīvi piedalījās procesā, īstenojot projektu un veicot Sēlijas iedzīvotāju aptauju par to, kā būtu jāizskatās Sēlijas identitātes zīmei.

“Staltbriedis mums figurēja ļoti daudz fokusgrupās, bija viens arī no populārākajiem. Protams, mūsu favorīts bija vilks, visi to zina, tad bija lūsis, bet staltbriedis bija ārkārtīgi skaists priekšlikums,” pastāstīja tīkla “Sēlijas salas” pārstāve Ieva Jātniece.

“Manuprāt, ļoti izdevusies figūra, tāda, kas piestāv Sēlijai – graciozs, smalks dzīvnieks, vienīgais kustībā,” norādīja tīkla “Sēlijas salas” pārstāve Daina Alužāne.

Lai jauno ģerboni varētu pilnvērtīgi lietot, Saeimai vēl jāveic izmaiņas likumā, jo šobrīd likums ir tikai par četru vēsturisko zemju ģerboņiem. “Valsts un pašvaldību institūcijas šo ģerboni pašreiz nedrīkst izmantot kā zīmi, kas liecina par juridisko statusu. Tātad pašreiz ģerboni nevar lietot zīmogos un veidlapās,” skaidroja Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Ramona Umblija.

Vienlaikus komisijā norādīja – jauno ģerboni droši drīkst izmantot dekoratīvos nolūkos kā ilustrāciju un suvenīros.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti