Sejas maskas nedzirdīgajiem rada papildu problēmas sazināties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Noteikumi valkāt sejas maskas sabiedriskās vietās ir objektīvs traucēklis cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Latvijas Nedzirdīgo savienības viceprezidente Inese Immure skaidroja – gan tiem, kuri sazinās, lasot no lūpām, gan zīmju valodā runājošajiem, seja un mīmika ir svarīgs informācijas iegūšanas avots, tādēļ, apmeklējot gan ārstu, gan jebkuru citu iestādi, nedzirdīgajiem cilvēkiem šobrīd ir ļoti apgrūtināta saziņa.

Immure stāstīja, ka citās valstīs iestāžu darbiniekiem pieejamas arī caurspīdīgas sejas maskas, lai varētu kontaktēties ar nedzirdīgiem cilvēkiem. Par šo praksi savienība runājusi arī ar Veselības ministriju.

Inese Immure: Maskas nedzirdīgajiem rada problēmas sazināties
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

“Tas norobežo nedzirdīgos un vājdzirdīgos cilvēkus no dzirdīgo sabiedrības. Mums komunikācijā ar dzirdīgiem cilvēkiem ir svarīgi redzēt runātāja lūpas, sejas mīmiku, lai uztvertu informāciju. Tāpat arī saruna zīmju valodā – kad lietojam zīmju valodu, visu uzmanību mēs koncentrējam uz seju, nevis uz roku kustībām, lai cik dīvaini tas nebūtu,” skaidroja Immure.

“Ikdienā mums jāiet uz ārstniecības iestādi, vai tajā pašā muzejā – gidi ir maskās. Arī zīmju valodas tulkiem tiek pieprasīts lietot sejas masku, arī es esmu ar to saskārusies – jālūdz speciālistiem noņemt masku, jo es nevaru nolasīt no lūpām, es nevaru uztvert informāciju. Mums bija tikšanās ar Veselības ministrijas pārstāvjiem, tika runāts par sejas vairogu, bet mēs arī rādījām labākus piemērus no citām valstīm. Piemēram, Itālijā tiek lietotas speciālas sejas maskas, caurspīdīgas, lai var redzēt runātāja lūpas,” stāstīja Immure.

Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne norādīja, ka valdības noteikumu grozījumu anotācijā norādīts, ka cilvēki, kuri nevar lietot sejas maskas, drīkst izmantot sejas vairogu. Tas attiecoties arī uz nedzirdīgiem cilvēkiem.

Tomēr Latvijas Nedzirdīgo savienības viceprezidente Inese Immure norādīja – tas nerisina problēmu, ka nedzirdīgi cilvēki šobrīd iestādēs nereti nevar uztvert informāciju. 

KONTEKSTS:

Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums pašlaik paredz atbildību par izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas, kā arī pulcēšanās ierobežojumu neievērošanu. Par to piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai – no 140 līdz 5000 eiro. Savukārt par personai noteiktā pienākuma iekļaut ziņas personu uzraudzības informācijas sistēmā jeb anketas "covidpass.lv" nepildīšanu piemēro naudas sodu no desmit līdz 2000 eiro.

No 7. oktobra līdz 6. novembrim mutes un deguna aizsegi jālieto pasažieriem sabiedriskajā transportlīdzeklī (izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam). Savukārt no 14. oktobra līdz 6. novembrim iedzīvotājiem (izņemot bērniem līdz 13 gadu vecumam ) sejas masku lietošana noteikta obligāti sabiedriskās vietās.

Veselības ministrijā skaidroja, ka šajos gadījumos vispareizāk būtu lietot medicīniskās un nemedicīniskās (auduma) sejas maskas. Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām sejas aizsegam jābūt:
 ⦁   cieši pieguļošam sejai;
 ⦁   viegli nomaināmam, ja tas kļuvis mitrs vai netīrs;
 ⦁   izgatavotam no tāda materiāla, ko var mazgāt 60 grādu temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem;
 ⦁   pietiekamam elpošanas ceļu pilienu aizturei, tajā pašā laikā nodrošinot brīvu elpošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti