Seda - valsts valstī jeb vieta, kur apstājies laiks

Valsts valstī jeb vieta, kur apstājies laiks - tā nereti iebraucēji vai arī paši vidzemnieki raksturo nelielo Strenču novada pilsētiņu Sedu. Pagājušā gadsimta 50.gados, lai sāktu kūdras ieguvi Sedas purvā, te, vietā, kur bija tikai viena zemnieku sēta, tapa pilsēta. Kā jau tajos laikos bija ierasts, strādniekus atsūtīja no visas plašās Padomju Savienības. Tā sen jau kā sabrukusi, kūdras ieguves zelta laiki pagājuši, palikusi vien Staļinlaika apbūve. Un šobrīd Seda ir arī vienīgā pilsēta Ziemeļvidzemē, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievi, arī baltkrievi un ukraiņi.

Sedas kultūras namā, kas te ir viena no raksturīgākajām Staļinlaika klasicisma celtnēm un tagad ieguvusi arī košu fasādi, Latvijas Radio Vidzemes korespondente Gunta Matisone tiekas ar vietējās folkloras kopas "Sudaruška" dalībniecēm. Dziesmās jaušams slāvu tautām raksturīgais temperaments, galdā tiek celts patvāris un pankūkas. Folkloras kopas vadītāja Jeļena Tēraudkalne stāsta, ka pirms pieciem gadiem izveidotais folkloras ansamblis ir gan vairāk pašu priekam, taču arī koncertu netrūkst.

"Mēs dziedam tāpēc, ka mēs nevaram nedziedāt. Tas kaut kur krājas, krājas iekšā un jānodod tālāk cilvēkiem, vajag padalīties. Un mēs ar prieku ejam, ar koncertiem mums bija pagājušā sezona bagāta, kādi 22 līdz 24 koncerti," lepojas Jeļena Tēraudkalne.

Dalībnieču vidū - gan sedēnietes, kuras jau te dzimušas, gan arī sievas, kuras bija mazi bērni tad, kad viņu vecāki atbrauca apgūt kūdras purvu. Bija tādi, kuri atbrauca labprātīgi, bija arī tādi, kuru vecākiem tas bija obligāti jādara.

Tatjana Cageļkina stāsta, ka viņu ģimenei Maskavas dzīvi nācās nomainīt pret nelielo purva pilsētiņu: "Vecākus nosūtīja uz šejieni. Katrā ziņā viņi nožēloja, ka nevarēja tur palikt, bet tur  jau neko nevarēja darīt - dzimtene un komjaunatne teica, ka jābrauc. Un tā te visu dzīvi nodzīvoja."

Savukārt Raisa Bogdanova te dzimusi un augusi, tāpēc arī latviešu valoda problēmas nesagādā: "Dzīvot Sedā var, īpaši var dzīvot pensionāri, tāpēc, ka viņiem ir naudiņa, bet Seda ļoti skaista pilsētiņa. Ir labsirdīgi cilvēki, mēs neskatāmies uz tautību, visi cilvēki ir draudzīgi. Dzīvot var, vienīgais trūkums ir, ka cilvēkiem nav darba."

Nav darba - to kā galveno problēmu nosauc vai visi satiktie sedēnieši. No savulaik ap 4000 iedzīvotājiem tagad te palikusi labi ja trešā daļa. Daudz tukšu dzīvokļu. Strenču novada pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Iveta Ence vērtē, ka Seda ar šejienes dabu un klusumu ir pateicīga vieta dzīvošanai.

"Saucamās "hruščovkas" ir, paneļmājas daudzdzīvokļu, kuras, atrodot kaut kādu rekonstrukcijas un siltināšanas resursu naudiņu, tad arī varētu šeit nodrošināt diezgan labu dzīvojamo fondu apkārtējām apdzīvotām vietām. Smiltene - 30 kilometri, Valka - 24 kilometri, Valmiera - 20. Varbūt, ka jāsāk domāt tā kā Eiropā, ka tas nu gan nav attālums, lai nokļūtu uz darbu. Šī vieta kā dzīvojamā vieta var attīstīties, jo apkārtne ļoti brīnišķīga," pauž Iveta Ence.

Staļina laika apbūve tik koncentrētā veidā nekur citur Latvijā nav redzama. Jautāta, vai Sedas nākotni varētu saistīt ar tūrismu, Iveta Ence norāda: "Tā ir pārsteigums cilvēkam, kurš šinī pusē nekad nav bijis. Mēs braucam caur ļoti skaistu mežu un pēkšņi ieraugām tādu arhitektūru, kāda varbūt vēl kaut kur Krievijā ir sastopama, tas tāds pārsteigums, tāpēc to varētu nosaukt par valsti valstī, tajā ziņā tā ir unikāla. Es, piemēram, to saskatu kā kaut ko feinu, kāpēc ne, jo tā ir mūsu vēsture. Var nosodīt baronlaikus, var pieņemt tos, cildināt, var nosodīt padomjlaikus, bet tie te ir un tā ir mūsu vēsture."

Tomēr šīs sava laika liecības iet bojā, un, lai attīstītu tūrismu, nepietiek tikai ar apskates vietām. "Tūristiem ir ļoti interesanti, tikai šeit ir tas apburtais loks. Vjadzētu ar mārketingu nodarboties, mēs lēnām uz to ejam, tad ir jānodrošina arī pakalpojums, jo šeit pat nav ēdināšanas iestādes, elementāru lietu šeit nav," stāsta Strenču novada pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Iveta Ence.

Runājot par integrāciju un to, vai jūtas Latvijai piederīgi, folkloras kopas vadītājai Jeļenai ir savs viedoklis: "Ļoti laba valsts, es to mīlu. Kad mēs ar latviešiem runājam, man tāda sajūta, ka man tās vairāk žēl nekā viņiem. Viņiem visi bērni pa ārzemēm, kaut kur brauc, mani bērni dzīvos šeit. Dzimtenei grūti, ir jādzīvo šeit, ir jābūt kopā, un mani bērni dzīvos šeit."

Ne jau visi sedēnieši ir tik optimistiski par savu piederību valstij, gados vecākie cilvēki, dzīvojot savā noslēgtā vidē, valodu tā arī nav apguvuši, bet jaunajā paaudzē, domājot par iekļaušanos darba tirgū,   situācija jau mainās.

Saistītie raksti
22 komentāri
Prapesors
Redziet valdibas kungi! Tauta savas laimes un attistibas varda pieprasa cilvekus un darba rokas .Ejie preti tautai un nosutiet uz turieni nabaga beglisus Tur tacu bumbas uz galvas nemet, visapkart svaigs gaiss un citas ekstras!Lai cel beglisi savu laimi ar savam rokam!
Elina
Un vel jus par to valdu nematies, kada starpiba kada valoda cilveks runaa? Nav starpibas vai Lavietis vai Krievs vai Arabs ja vins ir idiots vins ir un paliks idiots. Ir daudz un dazadu cilveku un Latvijai jau sen vajadzeja pienemt ka LV dzivo daudz kaiminvalsts iedzivotaju... Beidzat vienreiz par to valodu...
Машенька
Правельно, Elina, молодец,хорошо сказала!
Valdis
Seda pilsetina kuru censas nogremdet,Strencu pasvaldiba-dzivokli?,paintresejaties cik par tiem jamaksa-tapec tik daudz brivu,gadus15 atpakal seda bija vis,ka pievienojas Strenciem un saka iet uz galigo sabruksanu.
:)))
Gatus, я в отличии от тебя знаю 4 языка на которых могу свободно разговаривать и зарабатываю гораздо больше чем ты уж поверь. А насчет "ja necieni valsts, kura tevi baro". Какая власть нас кормит? Чего ты несешь? Каждый человек работает и трудится чтоб прокормить себя сам а не просит у власти, которой в Латвии почти и нет, и с каждым днем все больше и больше деградирует.
Катанка
Ну ну русские для вас такие плохие.а сами за деньги готовы родину продать.ими грантов набирают. Что будет дальше?
Машенька
Sergejs,каждый слышит, то что хочет услышать.
Машенька
Ой народ, хватит цепляться за язык. Каждый выберает свой путь. Кто то 3, 4 а может и 5 языков знает, это не ваше дело, лезть в чужую жизнь. Не от хорошей жизни и знания гос языка народ из Латвии валит. Речь тут о другом, а темным людям , это не понять и давай латышский язык,латышский язык..... Знаете свой родной язык,гордитесь этим, флаг вам в руки, молодцы.... А другим своё мнение навязывать ненадо, без вас уж как нибудь разберутся. :) Всем удачи!!! Седа привет!!!!!
Sergejs
Tādas Mašeņkas ir lielkrievu šovinistu balsts.
Yes
Hruščovkas Bolderājā esot vēl nolaistākas.
Igors
Man šī arhitektūra gan liekas interesanta, tieši kā ansamblis. Saprotiet, visa pilsēta celta vienlaikus, Staļina klasicisma stilā. Lai Kohtla-Jervē ir, kas vi;niem ir, bet mums ir savi resursi. Katrā laikā dominē savs stils, un Alberta ielu arī kādreiz dēvēja par atbaidošu. Un, piedodiet, man tās atplēstās mutes un sejas visur, kur tik var ielikt, arī liekas atbaidošas. Katram sava gaume. Attiecībā uz "babuļām" – nu, piedodiet, kad viņas te iebrauca, viņiem neviens neteica, ka būtu jāmācās latviešu valoda. Tajā skaitā daži no tiem, kas vēlāk par to sašuta. Varbūt pie mums tagad tiek pieprasīts visādiem konsultantiem no Rietumiem, lai mācās latviešu valodu?Taču ne. No tiem, kas savulaik interesējas, esmu arī tādu informāciju dzirdējis, ka nekur nevarēja dabūt latviešu valodas skolotāju toreiz, un atmeta ar roku. Vēl jo mazāk var prasīt no tiem, kas toreiz neatbrauca savā vaļā. Skumji, ja jaunie negrib mācīties Valsts valodu, bet ko iemācīsies 50, 60, 80 gados? Ne visiem ir šādas spējas
Artis
Pirmoreiz topošo Sedas ciematu es redzēju 1954. gadā, puiku bariņā aizgājām apskatīt kas notiek netālajā teritorijā. Tā bija sagadīšanās, bet pirmais ko pamanījām - pie tualetēm cilvēku pūlis, tikko bija atrasts bedrē iemests jaundzimušā līķis. Toreiz tā nebija topošā pilsēta, tikai baraku rinda un ieslodzītajiem līdzīgu pelēki ģērbtu cilvēku masas.
Amalija
galvená cilvēka vērtības mēraukla ir valodas zināšanas. Bet par arhitektūru - aizbrauciet uz Igaunijas Kohtlejarvi - 10reiz lielāka Sedas māsiņa
DaSe
Ja grib darbu, lai veido darba vietas pie sevis vai lai brauc strādāt uz Valmieru, bet psrs mantojumu lai tik droši demontē un pa virsu uzstāda mežu.
Artis
Tagad neesmu Sedā bijis gadus 40, nezinu neko teikt, taču septiņdesmitajos tā bija pretīga krievu sādža. Nez, kāds procents tur ir Latvijas pilsoņu? Tādas babuļas, kas 60 gadīgas neprot latviski ir jebkurā pilsētā,
Gatis
Skumji, ka fakts, ka sešdesmit gadus te dzīvojušas babuļas nejēdz ne vārda valsts mēlē, tiek vērtēts kā normāls. Visādi citādi - lai gan esmu bijis Sedā, bet Staļinlaika masīvā un pārspīlētā arhitektūra man liekas atbaidoša (nemaz nerunājot par tā laika Copy > Paste, jo piemēram Sedas 'unikālais' kultūras nams ir identisks Jelgavas vecajam kinoteātrim, un vēl simtiem identisku ēku visā PSRS), un neredzu tur neko īpašu - kārtējā liecība par vājprātīgi haotisko PSRS plānošanu.
:)
Такой хороший человек, а столько говна в себе носит... Сочувствую.
Igors
Ar ko pamatots apgalvojums, ka ":)" nezina latviešu valodu? Es redzu pretējo.
Gatis
Čemodan > Vokzal > Roģina, ja necieni valsts, kura tevi baro, valodu. Tagad saprotamāk kļuva, okupantu atlieka? :) Kādi ir tavi sasniegumi, ko? Man pieder uzņēmums ar labi atalgotiem darbiniekiem, un es veicu regulāras iemaksas valsts budžetā. Ko tu dari, vēl bez smirdēšanas komentāros? Ciest nevaru šos iedomīgos krievu smerdeļus, kas atļaujas vēl sprēgāt. Es, atšķirībā no tevis, brīvi runāju un rakstu trijās valodās, kamēr tu nespēj pat vienīgo oficiālo valsts valodu iemācīties un cienīt, pamuļķi.
:)
Integrācijai nepieciešama abpusēja cieņa. Neredzu neko Gata vai Arta komentāros, ko varērptu nosaukt par cieņu pret šīs valsts iedzīvotājiem un viņu sasniegumiem. Un šo dziesmu par krievu necieņu pret valsti arī varat izbeigt.
To krievs
Lai dzīvotu konkrētajā sabiedrībā un valstī vajag integrēties. Tas ka uzskatiet savu valodu par vienīgo pasaulē un ar to dzīvojat, tas nav nekāds jaunums.
:)
Лечиться надо, если единственное мерило качества человека это знание языка
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti